Yatırımcı Arıyorum

Her Şey Bir Fikirle mi Başlar?

Yeni Fikirle İş Kurmak

Yürürken, arkadaşlarınızla sohbet ederken aklınıza gelen fikrin sizi çok zengin edeceğinize inandığınız zamanlar olmuştur. Sizi heyecanlandıran o fikir karşısında belki uykularınız kaçmış, çok paralar kazanacağınızı hayal etmişsinizdir. Paraya dönüştüreceğinize inandığınız bu fikir çok anlamsız gelmeye de başlamış olabilir. Ancak belki de gereksiz olarak gözüken bu fikriniz sizi milyoner edecek olan fikirdir!

Size oldukça gereksiz görünen, belki kimi insanın aklına geldikten sonra derhal kafasından atacağı bir fikirden bahsedelim. Örneğin kullan at, tek kullanımlık iç çamaşırı. İlk bakışta pek gereksiz ve anlamsız görülebilen bu fikri aslında dünyaca biliyoruz. Onederwear markası!

Bazen kafanıza öylesine yatar ki bazı fikirler, işinizden hemen istifa edip fikrinizi hayata geçirmek istersiniz. Dâhiyane fikrinizi o kadar benimsersiniz ki, bütün dünyanın bu fikre ihtiyaç duyduğunu hissedersiniz. Önünüzdeki yıllarda satın alacağınız arabayı, oturduğunuz evleri hayal edersiniz. Her girişimci hemen hemen her gün bu duyguları yaşar. İlginç fikirlere sahip olmak ve yaratıcı problem çözümleri her girişimcinin olmazsa olmaz özellikleri arasında yer alıyor.

Ama sonra, fikrin tasarılarıyla yatıp kalkarız. İnternetten bir şeyler araştırırız, fikir orada öylece hayata geçirilmek üzere duruyordur. Uyanır ve işe gidersiniz. Tasarlamaya, hayaller kurmaya devam edersiniz. Günler geçer, hala işe gidiyorsunuzdur. İşleri yetiştirmeniz gerekir ve fikrinizi ertelersiniz. Önemli sunum ya da toplantılarınız vardır, fikrinizi ertelersiniz. İş yerinizde gergin anlar olur yine fikrinizi ertelersiniz. Zaman geçer ve belki de kendinizi gerçekleştirebileceğiniz o fikri unutur gidersiniz.

Günler geçer, fikrinizi artık hatırlamazsınız bile. Öyle bir anda fikrinizin hayata geçirilmiş olduğunu görürsünüz ki adeta yıkılırsınız. İçinizi garip bir hüzün kaplar, biraz da pişmanlık. Çünkü o siz de olabilirdiniz. Ama olmadınız işte, olamadınız. Belki de tek sorun cesaretti.

Girişimcilik Nasıl Başlar?

Bazı zamanlarda da bir girişimci fikirlerini takip eder, peşinden koşar. İlgilendiğiniz sektörlerle ilgili olan uzmanlarla görüşürsünüz. Sizi her şeyin sadece fikirden ibaret olmadığına inandırmaya çalışırlar. Yılmaz ve araştırmaya devam edersiniz. Google, Youtube en yakın dostlarınız olur. Nasıl yapılır, nedir, ne kadardır kimi soruların cevaplarını arar durursunuz. Rekabet analizleri, operasyonel çalışmalar, finansal analiz, tüketici testleri, ürün geliştirme ve piyasa araştırması derken kendiniz kocaman bir bilgi yığınının tepesinde görürsünüz.

O kadar çok kavram vardı, o kadar ihtimal vardır ki, bir yerden sonra arkanızı dönüp güvenli alanınıza dönmek istersiniz. Bu kadar uğraşmaya değmeyecek bir fikrinizin olduğuna kendiniz ikna etmeye çalışırken bulursunuz kendinizi. Aklınıza gelen ve belki de hayatınızı değiştirecek olan o fikir için doğru mücadeleyi verebilmeniz gerekir. Gerçek bir girişimci sadece yaratıcı çözümler ve dâhiyane fikirlere sahip olan kişi değildir. Adı üstünde girişen, çabalayan, başlayan kişi de demektir.

Bir girişimci adayının aklına gelen fikrin işlerliğini anlayabilmesi için, çalıştırması gereken bazı sorgu mekanizmaları vardır. Bu temel sorularla fikrinizi sorgulayarak işin gelecek vadedip etmediğini anlayabilirsiniz.

İş Kuracak Girişimcilere Öneriler

Başarılı girişimcileri genel olarak iş adamı sıfatıyla tanırız. Çünkü onlar kendilerini heyecanlandıran fikirlerin peşinden gitmiş ve bazı gerçek şeyleri hayata geçirmiştir. İş adamlığı sıfatı bu kişilerin sadece yarısını tanımlar. İyi fikir üretmelerinin yanı sıra ikna kabiliyetleri iyi, mükemmel pazarlamacılardır.

Fikrinizi sınamak için kendinize bazı sorular sorun: Fikriniz mesaj içeriyor mu? Fikrinizin en büyük motor gücü nedir? Fikrinizi duyurmak istediğiniz kitle sizi tatmin ediyor mu, edebilir mi? İş Fikri Geliştirme Süreci

İyi fikirler muazzam hizmetlere ve ürünlere gebedirler. Dünyaya şuanda hiç var olmayan bir değer katarlar. Aklınıza gelen fikir gerçekten yeni bir değer üretiyor mu? İnsanlara bir mesajı var mı? Daha önce duymadıkları bir şey söylüyor mu? İyi fikirler iyi fikirleri çeker, başarılı insanlar başarılı insanları çeker. İyi bir fikriniz varsa, insanlarla bunu paylaştıkça doğru insanların da yanınızda yer alacağını göreceksiniz.

Sizi heyecanlandıran, yerinizden hoplatan fikri dünya duymak ister mi? Büyük soruların cevaplarını verirseniz, hedefinize ulaşmak için sarf edeceğiniz çabaların hepsi tatlı birer yorgunluktan ibaret olur. Peki, fikrinizin en büyük motor kuvveti nedir? Amerika Birleşik Devletleri’ni özgürlükler ülkesi yapan ilke bütün insanların eşit olduğu fikridir. Fikir o kadar basitçe ifade edilebilmesine rağmen, tüm dünya üzerinde şok etkisi yaratır. Fikrinizin yeteri kadar güçlü olduğuna inanırsanız, harekete geçmek için gücü içinizde bulursunuz.

Her gün kafanızda dönüp dolaşan, belki takip bile edemediğiniz o fikirler, dünyaya katma değer katacak, kuralları değiştirecek bir fikirlerdir. James Dyson Dyson büyük icadını yaptığında odun fabrikasının başında duruyordu. Makinenin talaşları nasıl da absorbe ettiğine o kadar çok baktı ki, çoğu kişiye anlamsız gibi görünen bir iş rutini değildi artık o, elektrikli süpürgenin icadıydı! Bu absorbe eden cihaz neden evlerde kullanılmasındı?

Diğer yandan fikrinizin geniş bir topluluğa hitap edip etmeyeceği de çok önemli. Cep telefonu kadar geniş kitlelere hitap edecek fikriniz var mı? Yoksa sadece bir bilgisayar oyunu oyuncularının özel zevklerini doyuracak türden bir fikriniz mi var. Fikrin ne kadar büyük olduğu, hitap edebileceğiniz kişilerin sayısı kadar da orantılı olabilir.

İş Fikirlerini Hayata Geçirmek

Fikrinizi inşa ederken, tasarılarınızın insanlığın yüzde kaçını ilgilendirdiğine dikkat edin. Bu 3 büyük soruya verdiğiniz olumlu cevaplar ölçüsünde fikrinizin büyüklüğünü ölçebilirsiniz. Fikrinizin büyüklüğüne ve sağlamlığına ikna olduğunuz ölçüde de sizi kimse durduramaz. Çekeceğiniz bütün çileler, gözyaşları sadece yolunuzu aydınlatacak birer ışık haline dönüşür. Fikrinizin büyüklüğü ölçüde heves ve tutku sahibi olursunuz. Emin adımlarla hedefinize ulaştıktan sonra, teptiğiniz yolun sizi var eden sizi siz yapan süreç olduğunun da farkına varırsınız. Evet, her şey bir fikir ile başlar.

İş Fikirlerine Yatırımcı Bulmak

Eğer sizinde aklınızda müthiş bir iş modeli varsa ve bu çalışma modeli için yatırımcı arayışınız mevcutsa, size iyi bir haberimiz var. Türkiye’nin en büyük yatırım ilan platformunda sizde; projeleriniz ve fikirleriniz için yeni yatırımcılara ulaşabilirsiniz. Tek yapmanız gereken; bir fikrim var sayfasını ziyaret ederek, yeni ilan oluşturabilirsiniz ardından ilanınız ile ilgilenen yatırımcıların size ulaşmasını isteyebilirsiniz.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz