iş rehberleri

Hibe ve Kredi

Girişimciler için ödenen 50.000 tl’lik hibe miktarı eğer ki size yetmiyorsa, bunun için ekstra olarak krediye başvurabilirsiniz. Ayrıca geri ödemeli olan bu krediye faiz bile uygulanmamaktadır. Yani ne kadar bir miktar aldıysanız yine aldığınız kadarını ödeyeceksiniz. Yani 120.000 tl harcayarak işi kurabiliyorsanız hibe ile birlikte kredi ödemesine de başvurmanız mümkündür. Bunun için acele etmeniz bile gerekmemektedir. Çünkü kuruluştan itibaren 2 yıl içerisinde bu miktarı talep etmeniz mümkündür. Ayrıca bu ödeme genellikle makine, teçhizat gibi masraflar için geçerlidir. Miktarı alabilmek için de teminat göstermeniz gerekmektedir.

Şunu da belirtmeliyiz ki hibeden sonra bu kredi genellikle işi büyütmek amacıyla kullanılmaktadır. Yani işini kurmuş ve işleri yolundan giden bir girişimci, işini büyütmek ve geliştirmek amaçlı bu yola başvurmaktadır. Bu miktar ile de genellikle makine ve teçhizat alınması tercih edilmektedir. Ayrıca teminat olayına da dikkat edilmesi gerekir. Devlet verdiği miktarı tamamen sizin işiniz batmasın ve ilerlesin diye vermektedir. Ama eğer ki buna rağmen ödemelerinizi dahi yapamıyorsanız devlet teminat olarak gösterdiğiniz ne ise ona el koymaktadır. Sonrasında pişman olup zararlı çıkmaktansa önceden sıkı bir araştırma yaparak emin adımlarla ilerlemek daha sağlıklıdır. Boyundan büyük işlere kalkışmak bizi sadece hüsrana sürükleyecektir. Ayrıca iflas durumunda da devlet tarafından o zamana kadar yapılan bütün indirimleri de ödemeniz gerekir.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

Hibe ve Kredi

okuma süresi: 1 dk
0