Yatırımcı Arıyorum

Hızlı Büyüyen Kobilerin Farkı

Ticari Hacmi Büyük Şirketler

Bugün ülke istihdamını sağlayan ve kalkınmada büyük rol oynayan kobiler, ülke ekonomimiz açısından her daim önemlerini korumuşlardır. Kobi dünyasına giren ve fevkalade işlere imza atan ve oldukça büyüyen isimlerin sayısı da hiç az değildir. Büyüme arzusu içerisinde olan veya zorlu dönemeçlerden  yorulan kobilerimiz hızlı büyüyen kobilerin farklarını ve başarılarındaki püf noktaları merak ediyor olabilirler. Bizde soralım ve araştıralım istedik.

Hızlı büyüyen kobilerin farklı olma sebepkeri

  • Büyümede şans etkili bir faktör olabilir ancak her şey demek değildir. Örneğin bugün dünya çapında zengin kişilerin bir çoğu fikirler ve zekaları ile bulundukları yere gelmiş kişilerdir. Elbette çok zengin ve varlıklı bir ailenin çocuğu olarak doğabilirsiniz. Örneğin bir Ali Sabancı veya Ali Koç dünyaya şansları ile gelmiş şahıslardır. Ancak çok çalışmış ve başarıya ulaşmış kimselerdir. Ayrıca oldukça zor bir çocukluk geçiren Jan Koum hepimizin telefonunda bulunan bir mesajlaşma ağının sahibi olup bugün yedi milyar doların sahibi. Gördüğünüz gibi hayatta şans önemlidir ancak asıl önemli olan kendinize olan inancınız ve azminizdir. Çalışmayı ve kazanmayı seven insanlar hızlı büyümeye çok daha yakın durmaktadırlar.
  • Hayatınızı tepe taklak edecek risklerden uzak durmalısınız. Ancak kazanacağına inandığı risklere girmeyi sevenlerinde başarı merdivenlerini daha hızlı çıktığı da aşikardır. Kobiler dünyasında baktığımızda da başarıya ulaşmış kişilerin ortak noktaları risk almaktan korkmayan, akılcı riskleri alan, yenilikçiliğe açık ve sağlam network aracılar bulan kişiler olmasıdır.
  • Yapılan bir araştırmada başarıya ulaşmış kobilerin bir diğer ortak noktalarının da tutumlu oldukları ve akılcı para harcadıkları görülmüştür. Ayrıca neredeyse tüm enerjilerini kurmuş oldukları işe harcadıkları da gerçektir.  Kazanmak için yeni yollar ve stratejiler peşinde koşuyor olmaları, yenilikleri ve ihtiyaçları arıyor olmaları da onlara avantaj sağlamaktadır.
  • Hızlı büyüyen kobilerimizin ortak diğer bir yanı da kendilerine koydukları hedefleri olmasıdır. Hedefler sizi başarıya daha hızlı taşır. Hedefleri olduğu gibi, kendileri ile de yarışları söz konusudur. Motivasyonları yüksektir ve hep daha iyiye ulaşmak isterler.
  • Çok okur ve çok araştırırlar. Boş zamanlarını okuyarak değerlendirirler.
  • En önemli özelliklerinden biri bakmak ve görmek arasındaki farkı çözmüş olmalarıdır. İhtiyaçları, olması gereken yenilikleri ve fırsatları ilk gören onlardır. Böylelikle yaptıkları girişimlerde nokta atışı sağlar ve ilk kazananlardan olurlar.
  • Müşteriye ve müşteri beklentilerine önem verdiklerini her durumda belli ederler. Onlar için haksız müşteri kaybedilmiş müşteridir.

Başarıya Ulaşan Şirketler

Bu fevkalade özelliklerin yanı sıra başarıya ulaşmış ve beklentilerinden fazla büyüme sağlamış olan kobilerimizin hedef kitlelerini belirlemede de titiz ve başarılı oldukları görülmüştür. Tedarikçileri, alıcıları ve müşterileri ile kurdukları iletişim ve aralarındaki hukuka da ihtimam gösterir, büyük önem verirler. Sundukları hizmet veya ürünü en çekici hali ile sunmakta başarılı kobilerimizin bir diğer benzer noktalarındandır.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz