Yatırımcı Arıyorum

Holstein Cinsi İnek Yetiştiriciliği İş Fikri

Holstein İnek Yetiştirmek

Holstein, dünyada en çok kayıtlı bulunan inek cinsidir. Yüksek süt verimliliği bakımından paha biçilmezdir. Anavatanı Hollanda ve Almanya olan Holstein cinsi sığırlar Türkiye’de de en çok kullanılan inek ırklarından birisidir. Peki ya bu cins yetiştiricilik karlı mıdır? Holstein yetiştiriciliği nasıl yapılır? Neler gereklidir? Beslenme tipi nasıldır? gibi bütün sorularınızı bu yazımızda cevaplamaya çalışacağız.

Renkleri 2 renk alaca olan Holstein cinsi sığırların, siyah ve beyaz rengi olmaktadır. Son yıllara kadar çok popüler olan Holstein ırkı süt bakımından en iyi ırk olarak biliniyordu ve öyledir. Simental ırk ile Holstein ırkı sürekli bir yarış içerisinde ve tartışma içerisinde olmuştur. Son zamanlara kadar hep Holstein daha iyi olarak biliniyordu. Holstein ırkı simental ırkına göre daha verimli süt veren bir ırktır. Lakin simental ırkı ise et bakımından da Holstein ırkından daha verimli bir ırktır.

Et fiyatlarının artması sebebiyle son yıllarda simental inek cinsine ilgi artmıştı. Bu ilgiden dolayı da simental inek cinsinin piyasası yükseliş gösterdi. Yatırım yapmak isteyenlerin ne seçecekleri hakkında kafaları karışık durumdadır. Simental ırkına yatırım yapan yatırımcılar karlı bir şekilde kazanç sağladılar. Peki ya şu anda simental ırkı mı daha karlı holstein ırkı mı? Gerçekten çok zor ve göreceli bir soru. Bu yazımızda Holstein cinsini ele alacağız. Eğer simental cinsini de incelemek isterseniz. Simental İnek Yetiştiriciliği adlı makalemizi de okuyabilirsiniz. İki ırk arasında seçim yapmak sizin kararınızdır. Ama bu tip hayvan yetiştiriciliği konusunda yatırım yapmaya kararlıysanız, mutlaka birkaç uzmandan öneri almanız faydanıza olacaktır.

Holstein İnek Irkının Özellikleri

Holstein ırkının boyu diğer ırklara nazaran gözle görülebilir bir derecede daha uzundur. Sağlam bir kemik yapısı bulunur. Holstein ırkı soğuk iklime daha dayanıklıdır ve soğuk iklime nazaran sıcak iklime karşı daha olumsuzdur. Canlı ağırlık olarak ortalama bir inek: 750-800 kilogram arasındadır. Cidago, yüksekliği (sırtından yere kadar olan uzunluk) 146-150 cm arasındadır. Boğaları ise 1 ton ağırlığı geçebilmektedir. Ortalama bir Holstein cinsi inek, günde 18-23 kg arasında süt verebilmektedir. Süt verimi yılda ortalama 8.000 kilogramdır. Yağ oranları ortalama %3 ile %5 arasında değişmektedir. Bu bakımdan az yağlı ve kaliteli bir süt verimi bulunmaktadır. Buzağı doğum ağırlığı erkeklerde 40 dişilerde 35 kilogramdır. Günlük ortalama 900 gram kadar ağırlık artışı yaşarlar. Erkeklerde ortalama 700, dişilerde ortalama 500-550 kilogram canlı ağırlığı bulunmaktadır.

Not: Bu sektörde yeni bir iş kurmaya karar verdiyseniz, Kobi Vadisi editörleri tarafından hazırlanan besi sığırı yetiştiriciliği iş planı içeriğini incelemenizi öneriyoruz.

Holstein Cinsi İnek Nasıl Beslenmelidir?

Süt üretim tesislerinde maliyetin ortalama %60’ını yem giderleri oluşturmaktadır. Bu nedenle karlı bir süt işletmeciliği için ucuz ve kaliteli yem teminiyle birlikte yemlerin içerdiği besin maddelerinin miktarı ve laktasyonun farklı devrelerinde ineklerin nasıl beslenmesi gerektiğini bilmek önemlidir. Bir ineğin günlük alması gereken bütün besin maddelerini günlük tüketebileceği toplam kuru madde içerisinde hayvana sağlayan değişik yemlerden oluşan listeye rasyon denir. Süt ineklerinin günlük tüketebilecekleri kuru madde olarak yem miktarları canlı ağırlıklarına göre değişmektedir. Genel olarak bilinen ineklerin canlı ağırlıklarının günlük %1.5’unun ineğe verilmesi gerekmektedir. Yani ortalama 600 kilogram ağırlığı olan bir ineğe günlük ortalama 9-15 kilogram arasında değişir.

Süt verimliliği için yapıyorsanız daha çok sıvı bulunduran yemlerden kullanılmalıdır. Lakin et verimliliği bakımından yapıyorsanız daha çok kuru yem verilmelidir. Yüksek hava sıcaklığı da yem tüketimini azaltan bir etkendir. Süt ineklerinin besin madde ihtiyaçları; enerji, protein, lif, mineral ve vitamindir. Peki ya bu 5 besin maddesini bulunduran yemler nelerdir? Mısır, arpa, buğday, yulaf ve sorgum gibi tane tahıllar verilmelidir. Ek olarak da şeker pancarı posası da süt verimini yükseltir. Enerji değeri en yüksek olan mısırdır. Fakat protein değeri ve kalitesi düşüktür. Yulafın da enerji içeriği yüksektir. Bu bakımdan tercih edilebilir.

Eğer süt inekleri yetiştiriciliği yapmak istiyorsanız sistemli bir tesis, çiftlik oluşturmalısınız. Süt inekleri yetiştiriciliği birkaç inekle olacak iş modeli değildir. Daha büyük hedefleriniz ve idealleriniz varsa bu işi yapmaya başlayabilirsiniz. Günümüzde sütün litre fiyatı: 1.75 TL’dir. Bu bakımdan her türlü karlı bir iş olacaktır. Bu işi yapmaya hemen şimdi başlayın. Diğer bir cins olan Simental İnek Yetiştiriciliği ni de incelemeyi unutmayın.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz