Yatırımcı Arıyorum

İhtiyaç Kredileri Hakkında Neler Biliyorsunuz?

İhtiyaç Kredisi Almak

Hayat içerisinde ve yaşam mücadelemiz süresince ihtiyaçlarımız hiç bitmez. Bazen tüm bunlara yetişemez ve ihtiyaç kredisi almak isteriz. Peki ihtiyaç kredilerine başvurmadan evvel hiç düşündünüz mü ihtiyaç kredileri hakkında neler biliyorsunuz? Çalıştığınız bankanız sizi bilgilendirecek ya da sorularınıza cevap olacaktır elbette ancak fikir sahibi olarak bankaya gitmeniz kredi alırken sizin için avantajlar sağlayacaktır.

İhtiyaç Kredisine Başvurmak

İhtiyaç kredisine başvurmak için evvela kendinize sormanız gereken sorular olduğunu düşünüyoruz. Bu krediye gerçekten ihtiyacınız var mı? İhtiyaç kredisi alırken bu hususta destek amaçlı küçükte olsa bir birikiminiz var mı?İleride bütçeniz ihtiyaç kredisinin geri ödemelerinden ne kadar etkilenecek? Bu sorular anlık zaafiyetlerin doğurduğu ileri ki sıkıntıları engelleyecektir. İhtiyaç kredisinin aslında sağladığı artı, ihtiyacınızı hızlıca karşılarken ödemelerinize disiplin getirmesidir. İhtiyaç kredisi almadan evvel ödeme gücünüzü kontrol etmeniz ve titizlikle hesaplarınız konusunda plan yapmanız gerekmektedir.

Örneğin aylık ödeyeceğiniz ihtiyaç kredisi oranı, aylık gelirinizin dörtte birini geçer ise sizi sıkıntıya sokabilir. Buna istinaden başka önemli harcamalar ileri ki aylarda sizi bekliyor mu? Bu da kredi ödemelerinizi zorlaştırabilir. Unutmamamız gerekir ki kredi ödemelerimize olan sadakatimiz kredi sicilinizi direk olarak etkileyecektir. Kredi sicilinizde ileri ki zamanlarda doğabilecek önemli bir ihtiyacınıza karşılık kredi alabilir yahut alamaz durumunuzu yaratacaktır. Düzenli ve gününde ödemeler bankaların size olan güvenini sağlamlaştıracak, ileri ki zamanlarda, başka bir ihtiyacınız için kredi almanızı kolaylaştıracaktır. Biliyorsunuz ki kredi için başvurulduğunda ret cevabı alanlarında sayısı hiç az değil. Ret cevabı ile karşılaşanların büyük bir oranı kredi sicilleri ile alakalı olumsuzluklar neticesinde kredi alamayanlardır. Kredi Ön Onayı Nedir?

İhtiyaç Kredisi Araştırmak

İhtiyaç kredileri bireylere yönelik kredilerdir. Kredinizi almadan evvel faiz oranları ile ilgili araştırma yapmanız yararınıza olacaktır. Bankalar arası faiz oranları değişiklik göstermektedir. Bu sebeple size en uygun faiz oranını bulmanız için bir kaç bankadan bilgi almanız size artı sağlayacaktır. Zaman zaman bankalar promosyon adı altında faizlerini oldukça düşürmektelerdir. Bu da genellikle yılın ikinci yarısı başı veya yıl sonlarına denk gelmektedir. Bu süre zarflarını da takip edebilirsiniz. Bu banka hususunda dikkat edilmesi gereken önemli bir husus.

Bir diğer hususta faiz konusunda karara vardıysanız mevduat hesabınızın olduğu bir bankayı tercih etmenizde avantajınıza olabilir. Çünkü sürekli çalıştığınız bir banka size ayrıcalıklar sağlayabilir. Örneğin düşük komisyon talebinize olumlu dönüş yapılabilir. Örneğin zor zamanlarınızda yeni bir yapılandırmaya gidilebilir. Özellikle uzun yıllardır hukukunuzun olduğu bir banka çeşitli avantajlardan da yararlanmanızı sağlayabilir.

Krediyi Ödeyememe Durumu

Peki ya kredimizi ödeyemez isek? Banka ile aranızda yaptığınız ödeme koşulları ile alakalı sözleşme içerisinde ödeme yapamadığınız taktirde evvela yüksek faiz uygulayacaklarını bilmeniz gerekmektedir. Çok rastlamadığımız bir durum olsa da ödemediğiniz borcunuza istinaden banka sizden tüm krediyi, tamamını bir seferde isteme hakkında sahiptir.

Bu bankanın insiyatifinde bir durum olduğundan pek karşılaştığımız bir durum değildir. Ancak çoğu banka ödenmeyen taksitlere karşılık borçlu hakkında yasal takip başlatmaktan çekinmemektedir.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz