Yatırımcı Arıyorum

İhtiyaç Kredisi Almak

İhtiyaç Kredileri

Sağlık, eğitim, tatil, ev ihtiyaçları hiç bitmeyen ihtiyaçlar kategorisinde adeta bir yarış halindedir. Öyle ki bazı zamanlarda aldığımız maaşlar yetmiyor ve tüm bu ihtiyaçları karşılamak için ihtiyaç kredisi almak zorunda kalıyoruz. İhtiyaç kredisi, tüketici kredileri adıyla da bilinen, belirli türdeki harcamaları finanse etmek için tüketicilere verilen bir kredidir. Başka bir deyişle ihtiyaç kredisi, bir alacaklı (genellikle banka) tarafından bir tüketiciye verilen kredi türüdür.

Kredi teminat altına alınabilir (borçlanın varlıkları tarafından desteklenebilir-maaş vb. ) veya teminatsız (borçlunun varlıkları tarafından desteklenmez) olabilir.

İhtiyaç Kredisinde Teminatlı ve Teminatsız Krediler

Teminatlı İhtiyaç Kredileri

Teminatlı ihtiyaç kredileri, teminatla desteklenen kredilerdir. Borçlunun temerrüde düşmesi halinde, krediyi karşılamak için kullanılan varlıklar, kredi veren tarafından el konulabilir. Teminatlı krediler, genellikle borçluya daha fazla miktarda finansman, daha uzun bir geri ödeme süresi ve daha düşük faiz oranı sunar.

Kredi varlıklarla desteklendiğinden, borç verenin karşı karşıya olduğu risk azalır. Örneğin borçlunun temerrüde düşmesi durumunda, borç veren teminatlandırılmış varlıkları ele geçirebilir ve kalan tutarı geri ödemek için bunları tasfiye edebilir.

Teminatsız İhtiyaç Kredileri

Teminatsız ihtiyaç kredileri, teminatla desteklenmeyen kredilerdir. Bu krediler genelde borçluya sınırlı miktarda finansman, daha kısa geri ödeme süresi ve daha yüksek bir faiz oranı sağlar. Kredi varlıklarla desteklenmediğinden, borç veren artan riskle karşı karşıyadır. Örneğin, borçlunun temerrüdü durumunda, borç veren ödenmemiş kredi tutarını geri alamayabilir.

İhtiyaç Kredisi Türleri Nelerdir?

İhtiyaç kredileri, sağlıktan eğitime, tatilden yeni bir ev ya da araç almaya kadar her şey için alınabilir. En çok tercih edilen ihtiyaç kredi türleri nelerdir?

Kredi kartları

Kredi kartları da aslında bir kredi türüdür. Her bankanın kart sahibine sağladığı belli bir kredi limiti vardır ve kişiler acil ihtiyaçları olduğunda kredi kartlarını kullanırlar. Kart sahibi tarafından genellikle günlük ihtiyaçlar için kullanılır.

Geri ödemeler aylık olarak yapılır ve bankanın ödeme tutarına göre belirlediği bir asgari ödeme tutarı vardır. Kişiler genelde asgari tutarı ödese de, aslında harcamanın tamamının ödenmesi daha iyidir çünkü asgari ödemelerde her ay bir faiz uygulanabilir ve bu da borcun ufak miktarlarda da olsa artmasını sağlar.

Bireysel Kredi

Bireysel kredi, kişinin kendisi için yapacağı bir takım önemli harcamaları için kullanılan kredi türüdür. Bazen faturalar ağır gelebilir, alacağımız bir şeyde para yetmeyebilir ya da ticari amaçlı kredi alma imkânı yoksa kişi, kredi çekme hakkını bireysel kredi olarak kullanabilir.

Otomobil Kredileri

Bir otomobil satın alınmak istendiğinde eldeki para yetmeyebilir. Bu durumda otomobil kredisi almak isteriz. Otomobil kredileri, araç satın alınacağı zaman araç bedelini finanse etmek için kullanılan kredi türüdür.

Aracın ne için alınacağı, yani binek otomobil mi yoksa ticari amaçla mı kullanılacağı önemlidir. Ayrıca araç satın alırken belli bir yüzdesi peşinat olarak verilir, geri kalan bedel taksitlendirilir.

Bankalar kredi verip veremeyeceklerine ya da ne kadar kredi kullandıracaklarına, çalışma sürenize, gelir durumunuza, kredi notunuza ve o anki borç durumunuza göre karar verir.

Sağlık Kredisi

Sağlık, oldukça önemli bir konu ve zaman zaman bazı sağlık sorunları nedeniyle tıbbi operasyonlar geçirmek zorunda kalabiliyoruz. Ya da bir rahatsızlığımız nedeniyle muayene olmak, doğum ya da bir sağlık sorunu nedeniyle estetik yaptırmak zorunda kalabiliyoruz.

Her ne kadar sağlık sigortaları pek çok hastalığın ücretini ya da ilaç paralarını karşılasa da, hastanelere ödemek zorunda kaldığımız sağlık sigorta kapsamı dışındaki ücretler için paramız yeterli olmuyor. Ekstra bir sağlık sigortanız varsa, işiniz daha kolay ancak aksi durumda hastaneye borçlanma ihtimali de yüksek.

Sağlık kredisi kullanmadan önce, hastanenizle görüşmenizde yarar var. Pek çok hastanenin, bu tarz masrafları kredi yoluyla karşılamak amacıyla ve indirimli kredi imkânı sunan bankalarla çalışma durumları mevcut. Eğer çalıştıkları bir banka yoksa bütçenizi de değerlendirerek, düşük faizli bir banka sağlık kredisinden yararlanabilirsiniz.

Bayram Kredisi

Ramazan bayramı ve Kurban Bayramına yakın zamanlarda televizyonlarda, gazetelerde ve internette, yayınlanan reklâmlar ile bankaların belli bir faiz oranı ve kredi geri ödeme imkânı ile bayram kredisi verdiğini görmekteyiz.

Bu reklâmlar, bayramlardaki masrafların artması kaynaklı, uygun faizli krediler verdiklerine dair kampanyaları tanıtmak amaçlıdır. Bu kredi türünün özelliği, kredi miktarının ve kaç ayda ödeneceğinin belli olmasıdır. Kredi çekileceği zaman vade ve geri ödeme miktarı düşünülmeden, krediye başvurulabilirsiniz.

Evlilik Kredisi

Düğünler, insan hayatındaki en önemli günlerden biri. Her şeyin kusursuz ve eksiksiz olmaması için elinizden gelen her şeyi yapıyorsunuz. Ancak, düğün salonu kiraları, gelinlik ve damatlık alımı, kına masrafları, davetiye masrafları, uzaktan gelen konukların konaklama masrafları ve takı masrafları derken, bütçenizi bir hayli aşıyor.

Aslında en güzeli bütçe dâhilinde düğün yapmak yani gösteriş yapacağım diye de büyük borçlar altına girmemek gerekiyor. Özellikle diğer tarafın istekleri hiç bitmezse, bu borçlanma katlanarak artıyor.

Düğün masrafları için bankaların evlilik kredisi ya da düğün kredisi adı altında verdiği kredilere başvurabilirsiniz. Genelde bahar ya da yaz aylarında, bankalar promosyonlar ve indirimli kampanyalarla, evlilik hazırlığında olan ailelere kredi desteği veriyor.

Bütçenizi hesaplayın, düğün masraflarınızı belirleyin ve eksik kalan tutar üzerinden kredi çekin. Bunun için bankaların faiz oranlarını ve geri ödemelerini iyi araştırdıktan sonra başvuru yapmanız önerilir.

Eğitim Kredisi

Eğitim kredisi genellikle kişinin kendi yüksek eğitimi ya da kişinin çocuğunun yurtdışı eğitimi amaçlı kullanılmaktadır. Bazen de yeni okula başlayacak çocuk ya da çocukların eğitim masraflarını karşılamak amacıyla kullanılmaktadır. Burada önemli olan, çektiğiniz eğitim kredisinin gerçekten eğitim için kullanılmasıdır.

Tatil Kredisi

Özellikle yaz ayları geldiğinde, bankaların tatil kredi reklâmları ekranlarda boy gösterse de, yaz ya da kış aylarında tatil kredisi paketlerinden yararlanabilirsiniz. Yurt içinde tatil yapacaklar ya da yurt dışına gidecekler, tatil yapmayı planlayıp da bütçesi yetersiz olanlar, tatil paketlerinden de yararlanarak kredi çekebiliyor.

Tatil paketinizi tur şirketinden aldıysanız, ne kadar bir ödeme yapacağınız bellidir. Ancak bunun üzerine ekstra ve hesapta olmayan masrafları da dâhil ederek, tatil kredisini ne kadar çekebileceğinize karar vermelisiniz. Çok yüksek bir kredi çektiğiniz takdirde, bir sonraki yıl tatil döneminde bir önceki krediyi hala ödüyor olursunuz.

Alışveriş Kredisi

Alışveriş kredileri, bilgisayar ve telefon gibi dijital aletler, beyaz eşyalar gibi ihtiyaç olan her türlü ürünü almak için kullanılır. Cep telefonları ve bilgisayar gibi cihazların taksit sayılarında sınırlamalar olduğundan dolayı, bu alım işlemleri alışveriş kredileriyle yapılıyor.

Bu durumda bütçenize uygun ürünleri tercih edin. Diyelim ki alacağınız telefon tutarı 3500 TL bunun için 3500 TL + masraflar olan bir kredi çekeceksiniz. Telefonun ücretini ödediniz ancak bu alım satım işlemi, telefonu aldığınız yer ve banka arasında yapıldığından, siz de ödemelerinizi vadeli yapıyorsunuz. Bu durumda da gerçekten ihtiyacınız varsa ürünü almanız ve bir ürüne çok fazla para ödememeniz tavsiye olunur.

Borç Transferi Kredisi

Bankalar zaman zaman kredi kartı borçlarını ve kredi borçlarını yapılandırma imkânı sağlıyor. Bu da ihtiyaç kredisi adı altında yapılıyor. Pek çok kredi borcunu, tek kalemde bir bankada toplama imkânı sağladığından, sadece bir yere borçlu oluyorsunuz. Bu iyi bir avantaj ancak dezavantajı ise bankaya ödeme süresi uzamış yani vade sayısı artmış oluyor.

İhtiyaç Kredisi Almak için Nasıl Başvuru Yapılır?

İhtiyaç kredisi almak için, öncelikle yapmanız gereken ilk şey, bankaların çekilmek istenen tutara bağlı olarak ne kadar faiz aldığı ve vade sayısına göre ne kadar ödeme yapılacağının hesap edilmesi gerekir. Bunun için internet aracılığı ile hem çekilecek tutara göre hem de vade sayısına göre bir hesaplama yapabilirsiniz.

Ayrıca bankalardan bilgi alarak da, hangi bankanın ne kadar kredi imkânı sunduğu hakkında da bir bilgi alabilirsiniz. Bankaların çoğu, farklı kredi türlerini insanların kullanımına sunar. Yapmanız gereken, hangi krediye ihtiyacınız varsa ona başvurmanız ve sunduğu olanaklardan yararlanmanızdır.

İhtiyaç Kredisi Başvuru Evrakları

Her bankanın istediği evraklar farklılık gösterebilir. Bunun için çekilecek krediye bağlı olarak hangi evrakların istendiğini bankanızdan öğrenmeniz gerekir. Bazı bankalar kendi web siteleri aracılığı ile kredi oranı belirleme ve kredi çekmek için başvurma imkânı da sunmaktadır. Kredi başvurusu bankanın internet sitesinden yapılabilir. Banka gerekli gördükleri takdirde ek bilgi ve belge isteğinde bulunacaktır.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz