Yatırımcı Arıyorum

İkna Kabiliyeti Olanlar Daha Başarılı

İkna Kabiliyeti

İş hayatında başarılı olanların muhtelif meziyetleri olduğu aşikar. Bu meziyetlerden en önemlilerinden biri de ikna kabiliyeti hiç kuşkusuz. Konuşmalarındaki üslupları ile dahi dikkat çeken ve insana adeta enerji veren bu tip insanlar, iş yaşamlarında da daima bir yol bulur ve başarıya ulaşırlar. Çünkü onlar başaracaklarına dair evvela kendilerini ikna etmişlerdir.

Karşılarındaki insanların ruh hallerine dikkat eden ve satranç oynar gibi ne söyleyebileceklerini tahmin edebilen kişiler, konuyu ve kişiyi yönetim biçimleri ile de başarıyı çok daha hızlı elde ederler. Bu bir meziyettir ve kişiyi daima yoluna ve işine hakim kılar. Hedefe ulaşmalarında büyük rol oynayan bu özellikleri ayrıca karşılarındaki kişiyi ikna etmeleri konusunda da son derece yardımcı bir özelliktir.

İkna Kabiliyeti Eğitimi

Günümüzde ikna kabiliyeti öyle önemli bir hal almıştır ki bunun üzerine muhtelif kurslar açılmakta ve workshoplar düzenlenmektedir. İkna kabiliyetinizi kuvvetlendirebilmek için bu kurslardan veya workshoplardan faydalanabilirsiniz. İnternetten yapacağınız kısa bir araştırma ile en etkili kurslara, resepsiyonlara ve workshoplara ulaşabilirsiniz.

İnsanları gerçekten, ilgi duyarak dinlediğiniz zaman bir sıfır öne geçersiniz. Böylelikle ikna etmeniz çok daha kolay olacaktır. Evvela onu gerçekten dinlediğinizi ve fikrine saygı duyduğunuzu göstermeniz gerekmektedir. İkna kabiliyetinizi göstermenizin bir diğer ve önemli yolu da ikna etmek istediğiniz hususta karşınızdaki insanı heveslendirmektir. Evet, o iş için karşınızdaki heveslenmeli ve sanki kendi istiyormuş gibi düşünmeye başlamalı.

Eğer ikna etmek çabanız öğüt vermeye dönüşür ise bu kesinlikle ters tepecektir. Bu yüzden dikkat etmeli ve öğüt veren kişi durumuna düşmemelisiniz. Ancak tavsiye veriyor gibi gözükebilirsiniz. Tercihi ona bırakmışsınız gibi görünmeli, ikna ederken sanki kendi karar veriyormuş gibi göstermeniz çok daha hızlı ikna etmenizi sağlayacaktır. Israrcı olmamaya ve ısrar etmemeye de dikkat ediniz. İnsan egosu gereği, ısrar daima savunmaya geçirir ve ikna etmenizi fevkalade zorlaştıracaktır. Bu sebeple tekrara girmeden bir kez anlatmalı ve bu tek anlatım hakkınızda ikna edecek bir üslup takınmalısınız.

Fazla tekrar ve ısrar karşınızdaki şahsı konu ile ilgili şüphelere itecektir. İkna edebilmek konusunda sürü psikolojisi de oldukça önemli yer tutar. Vermek istediğiniz hizmet, ürün yahut fikir hakkında kimlerin sizin tarafınızda olduğunu anlatmanız son derece etkili olabilir. Hatta zaman zaman tecrit etmeden sınıflandırmaya gitmek, kişilerin kendilerini özel hissetmelerini sağlamak çok daha kolay ikna olmalarını sağlayabilir. Üslubunuz da yumuşak olmalıdır. Büyüklerimizin fevkalade sözünü unutmamak gerekir; tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır. Sözcüklerin gücüne inanmak ve en doğru sözcükleri kullanmak gerekir.

İkna Kabiliyetinin Önemi

İkna aslında bir yerde ön yargıları değiştirebilmek ile başlar ve kabul etmek  ile son bulur. İş hayatınızda ikna kabiliyeti yüksek biri olmanın bir diğer yolu da hiç şüphesiz güvenilir ve sözünde duran bir sima olmaktır. İtibarı kötü olan insanların çevrelerini ikna etmeleri çok daha zor, hatta imkansızdır. İkna etmek için beşeri kıymetinizi farkında olmak ve çevrenizdeki insanlara değer vermeniz son derece önemlidir.

Güven ikna için fevkalade mühim bir olgudur. Karşınızdaki size güvendiğinde çok daha kolay ikna olur. Sonrasında ikna etmek istediğiniz husus ile ilgili karşınızdakini heveslendirebildiğiniz taktirde işiniz çok daha kolay olacaktır. Kelimelerin uygun anlamları ile buluşturmak ve kullanmak ikna etmek için oldukça önemli.Cümlelerinizi kurarken ikna etmek için pozitif önermelere yer veriniz. Konuşmalarınız, izahlarınız arasında belirsizliklere  yer bırakmayınız. Böylelikle siz de karşınızdakini çok daha kolay ikna edebilir ve arzu ettiklerinize, planlarınıza ulaşabilirsiniz.

YouTube video player

İkna Kabiliyetinin Faydaları

İkna kabiliyeti iş hayatınızı şekillendiren önemli bir beceri olmak ile beraber yaşamınız içerisinde beklemediğiniz kapıların açılmasına da vesile olan sihirli bir anahtardır. İkna kabiliyeti olan kişilerin ortak özelliklerinden en belirgin olanı karşılarındaki insanlara güçlü bir izlenim bırakırlar. Tokalaşır iken gözlerinizin içine bakar, duruşları ile insanlara güven verir, kim olduklarını son derece farkındadırlar. Karşılarındaki kişilerin de düşüncelerine saygı duyar ve empati duyguları kuvvetlidir.

İkna kabiliyetine sahip olmak kadar önemli bir nokta da doğru konuları doğru mecralar ile buluşturabilme yeteneğine sahip olmaktır. Konu ya da hususla hiç bir alakası olmayan kişileri ya da kurumları ikna etmeniz bir başarı olmadığı gibi, size de hiç bir şey katmayacaktır.kobi vadisi

Yorumunuz