Bon Sc safkan saanen keçi damızlık ve SutBon keçi süt ürünleri

05325476922 cengizhan orpak

6.000.000 tl

Ortak Arıyorum – Yatırımcı Arıyorum

Bon SC Tarım Gıda Hayvancılık San. Tic. Ltd. Şti.

2015 yılında damızlık Keçi çiftliği ve keçi süt ve süt ürünleri işletmesi kurmak için yola çıktık. Hayvancılığın en iyi yapılabilecek bölgesi olan İzmir Menderes Çakaltepe Mah.de 12.170 m2 arazimizi şirketimize kazandırdık. Aldığımız arazi konum olarak çok iyi denk gelmiş, (Allah’ın yardımı) bitişiğinde 30.000 m2 arazi belediyeden kiralandı. Şu anda mera olarak kullanıyoruz, yine bitişiğinde 40.000m2 Milli Emlak’tan kiralandı. Ekin ekip biçiyoruz. Toplamda yaklaşık 80 dönüm çit içinde 3000 m2 kapalı alan, hayvanların yazlık olarak kullanabileceği 1000m2 sundurma ve ot stok alanları çalışanlar için iki adet ev bir adet kendi evimiz olan bir çiftlik.  İlerde milli Emlak alanlarını lavanta yetiştirmek için kullanmayı planlıyoruz. Arazi hava alanına 20 km, deniz sahiline 10 km mesafede çam ormanlarının içinde denize kadar ulaşan bir vadide konumlanmaktadır. Arazinin içinde doğal kaynak suyu ve derin sondaj kuyusu bulunmaktadır.

2016 yılında İzmir Torbalı’da bir çiftlik kiralandı ve Fransa’dan ithal keçiler ile hayvancılık serüveni başladı. Bu bizim için bir staj ve kurulacak olan işletme için proje hazırlama konusunda yol haritası olacaktı. İşletmede aksayan ne varsa bunları gözlemledik, kendimiz çalışarak öğrendik. Bu konuda uzmanlar ile hem ziraatçılar ile hem da makinacılar ile tüm doğruları bir araya getirdik. Hayvan refahı ve çalışma kolaylığı yönünden olması gereken ne varsa hiçbir şeyi eksik bırakmadan, ürettiğimiz sütü işleyeceğimiz mandıraya kadar. Yaklaşık 1,5 yıllık çalışma sonucunda ve 1,5 milyon USD gibi bir harcama yaparak 2017 sonunda işletmemize taşındık. Biraz iddialı da olsa Türkiye ve Dünya’da yapılmış en iyi örnek çiftliklerden biri haline geldi.

Doğru hayvan seçimi hedefimize ulaşmamızı kolaylaştırıyor elbette. Ortalama bir hayvan yıllık 1 ton süt veriyor, ortalama 2 oğlak veriyor. Hızlı çoğalan yüksek verimli bir ırk. Bu sayede Türkiye’nin damızlık keçi sorununu ortadan kaldırmayı hedefliyoruz. Türkiye’de adaptasyonu sağlanmış soy ağacı, verimleri kayıt altına alınmış safkan damızlık saanen keçi.

Yeterli hayvan sayısına ulaşıp, günlük işlemeye değer süt miktarına ulaştığımızda kendi markamız ile (SÜT BON, TAM SÜT) keçi sütü ve keçi süt ürünlerini işletmemiz içinde kurmuş olduğumuz ve izinlerini almış olduğumuz mandıramız da işleyerek zaten kıymetli olan sütümüze katma değer katarak gelirimizi en uygun hale getireceğiz. Süreç başladı hazırlıklarımız tamamlandı, deneme üretimlerine başladık.

İşletme içinde ikinci katına ayrıca 1000 m2 lik bir sera kurduk burada da hayvanlarımız için günlük yeşil ot ihtiyaçların karşılayabilmek için topraksız tarım yapacağız.

İşletmemiz cam sera olarak inşa edildi. Bu hayvanlarımız için 4 mevsim bahar yaşatma imkânı sunuyor. Verim kayıplarını hiç yaşamıyoruz. Altları ızgara sistemi olduğundan her zaman kuru ve sağlığa uygun, üst çatısı ise 3 bin m2 güneş enerjisi kurulmaya hazır şekilde tasarlanmıştır.

Kendi yemini yapabilecek donanıma sahip olan işletmemiz en yakın zamanda AB onaylı çiftlik ve organik tarım sertifikalarını da alarak güçlü bir marka olma yolundadır

Büyümekte olan keçi sütü sektöründe daha güçlü adımlar atabilmek için finansal destek sağlayacak yatırımcı / ortak arıyoruz.

Lütfen üye girişi yapınız.