“Geleceğe Umut” Belgesel Projesi Hakkında

05326346822 Kaybolma Durağı

Sponsor Arıyorum

KAYBOLMA DURAĞI
“GELECEĞE UMUT” BELGESEL  PROJESİ

Merhabalar,
Biz “Kaybolma Durağı” kanalından Büşra ve Murat. 2020 yılında evlendikten sonra takılarımız ile ciddi bir yatırım yapmak yerine kendimize bir minibüs aldık. Minibüsü  kendi ellerimizle gezen evimize dönüştürdük. Sürekli nazlanıp arıza vermesinden dolayı da adını “Dilber” koyduk.  Karavanımızla tam zamanlı yaşarken, alternatif geçim şartları ile hayatımızı idame ettirmeye çalışıyoruz. Kişisel olarak hiçbir zaman fazlasına ihtiyaç duymadık. Az ile yetinip karavanımız Dilber ile minimalist bir yaşam sürmeye çalışıyoruz.
Gezilerimizi, tecrübelerimizi ve çektiğimiz mini belgesellerimizi “Kaybolma Durağı” adlı YouTube kanalımızda paylaşıyor, diğer sosyal medya hesaplarımızdan fotoğraf ve yazılarımızı yayınlıyoruz. Birimiz fotoğrafçı, diğerimiz tiyatrocu olunca sanattan uzak kalmamız mümkün olmadı.  Bir yolculuk esnasında köyleri dolaşırken, çocuklarla yaşadığımız sıcak ve samimi bir  an yaşadık. Hatta küçük bir kız çocuğu, büyüyünce ben de gezgin olacağım sizin gibi dedi. O an, ikimiz susup sadece bakıştık. Oysa bizim seçtiğimiz yol büyüklerimiz tarafından pek onaylanmıyordu. Sonra çocuklar için daha doğrusu hayalleri için ne yapabiliriz diye düşündük. Onların bu masum ve güzel hayallerine biz de ortak olmak istiyorduk. Büyük bütçemiz yoktu elbette, sosyal medyamız da henüz etkili değildi. Kısa bir zaman sonra, arkadaşlarımızın desteği ile karavanımıza palyaço kostümü, rengarenk balonlar, çeşit çeşit kitaplar ve daha bir sürü şey doldurup yol almaya başladık. Amacımız çocukların akıllarında küçücük bir kıvılcım yaratmak ve belki de sıkıştıkları o hayal dünyasının kapılarını aralamaktır. Belki de sadece kendimizi kandırıyorduk ve böyle şeyler hiç olmayacaktı.  Bu düşünceler ile Diyarbakır’ın bir köyünde öğretmen arkadaşımızın desteği ile ilk palyaço ve animasyon gösterimizi yaptık. Karşılıksız ve içten yapılan her iş gibi içten bir karşılık buldu. Sonraki durağımız ise Şanlıurfa’nın bir köyüydü ve yine aynı şekilde harika duygularla ayrıldık. Tüm bu serüvenin güzelliği elbette ki paha biçilmez. Ancak acı bir gerçek var ki, bizim cebimizdeki para erken tükendi. İçimizde ukde kalan bu güzel serüvenle birlikte dönüş yoluna geçtik.  Sonra yine bir yolculuk esnasında bunu bir proje haline getirip tüm köyleri gezme fikri doğdu. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü’ne projemizi yazıp gönderdik. Bir kaç ay sonra, tam biz umudumuzu yitirecekken bakanlıktan 40 bin Tl bir bütçe aldık. Elbette başvurduğumuz ocak ayında bu para, projemiz için yeterliydi ama artan fiyatlar ve pahalılık ile bütçemiz henüz hiç kullanmadan eridi. Projeden vazgeçebiliriz veya devam edebiliriz. Önümüzdeki iki seçeneğimiz. Biz umudumuzu kaybetmedik ve projemize devam kararı aldık. Bu bağlamda sizlere, piyasa öncülerine başvurmayı düşündük.
Bu maili sizlere “GELECEĞE UMUT” adlı belgesel  projemizde bize yol arkadaşı olur musunuz? diye sormak için gönderdik!

GELECEĞE UMUT PROJESİ İÇERİĞİ
25 Eylül -25 Ekim 2022 tarihleri arasında;  VAN – Bahçesaray, AĞRI-Patnos ve HAKKARİ Merkez olmak üzere, bir ayda 20 köy okulunda palyaço ve tiyatro gösterileri yapacağız. Tüm süreci kamera kaydına alıp bir belgesel haline getirip T.C KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞINA teslim edeceğiz. Belgeselimiz TRT BELGESEL ve diğer ulusal kanallarda yayınlanacak. Bize destek olan tüm yol arkadaşlarımız tüm bu süreci sosyal medya hesaplarında paylaşacak ve tabii ki Kaybolma Durağı sosyal medya hesaplarımızdan tüm süreç anlık olarak takip edilebilecek.  Kişisel olarak hiç bir maddi destek beklemediğimiz ve gönülden yapacağımız bu projenin açık ve şeffaf yürütülmesi için elimizden geleni yapacağız.
Bu mailin ekinde projemizin bakanlık onay belgesi ve daha önce yaptığımız etkinliğin görsel – videosu mevcuttur, dilerseniz  inceleyebilirsiniz.

İhtiyaç duyduğumuz destek kalemleri;
Çocuklar için kitaplar, oyuncak, kıyafet, okul ve kırtasiye ihtiyaçları ve karavanımız Dilber  ile yol alabilmemiz için mazot desteği.

Sevgi ve saygı ile sizlere iyi çalışmalar dilerken “GELECEĞE UMUT” için olumlu geri dönüşlerinizi bekliyoruz.

Lütfen üye girişi yapınız.