Markalaşmak – Bir Fikrim Var

  • Tekstil
  • Herhangi bir yer

05527614002 Muhammed Enes Yılmaz

Bir Fikrim Var – Girişim

Ben Muhammed Enes Yılmaz. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğrencisiyim. Ülkemizin en önemli eksikliklerinden birinin markalaşmak olduğunu düşünüyorum. Markalaşma olsa da bunlar dünya çapında genişliğe ve gelişmişliğe sahip değildir. Benim aşağıda da belirtecek olduğum gerekçelerden dolayı spor giyim üzerine düşülebileceğini düşünüyorum.
Tekstil ve hazır giyim gelişmekte olan ülkelerin kalkınma sürecinde önemli rol oynar. Ayrıca sanayileşmenin başladığı sektörlerdendir.
Günümüzde tekstil ve hazır giyim sektörü Türkiye imalat sanayi içinde önemli bir yere sahiptir. İmalat sanayi içinde istihdamda,üretimde ve ihracatta birinci sıradadır. Türkiye ekonomisi içinde bu sektörün büyük paya sahip olması bu sektördeki gelişmelerin tüm ekonomiye etki etmesine neden olacaktır. Ulusal ve uluslararası anlamda bu sektördeki rekabet gücününün sürdürülebilirliği büyük önem taşımaktadır. Rekabet gücüne etki eden markalaşma, Moda, sosyal ve çevresel faktörler, yeni ürünleri en önemli unsurlardır.
Bu rekabet ortamında bir ülkenin kendi markasını üretmesi en önemli unsurdur. Ülkemizde tekstil ve hazır giyimde dünya çapında ve önde firmalar olsa da spor giyim alanında kendini ileriye taşıyabilecek bir markalaşmaya gidememiştir. Ülkemizde bulunan futbol, basketbol, voleybol kulüpleri ve bireysel sporcularımızın içeride ve dışarıda bizleri temsil ederken üzerlerinde kendi markalarının formalarını taşımaları büyük bir gelişmedir. Halk nezdinde de dünyanın önde gelen spor giyim markalarına dökülecek paralar yerine en az aynı kalitede olacak bir spor giyim markasının bulunması ile halkın geliri içeride kalır. Bunun ileri aşamalarında da ihracat yapma imkanı doğabilir.
Benim bu konu üzerine herhangi bir sermayem veya tecrübem yok. Sizlerin bu konu da olumlu veya olumsuz görüşleriniz nelerdir? Bu iş için nereden başlamam gerekir ve daha başka neler önerebilirsiniz? Bana yol gösterebilecek kişi veya kuruluşlar nelerdir?
İYİ GÜNLER

İlan sahibine mesaj göndermek için üye girişi yapın.


Yeni - Yatırımcı profilinizi bir kez oluşturarak bu ilana veya diğerlerine çok daha hızlı başvurabilirsiniz.

Benzer İlanlar