Yatırımcı Arıyorum

İnşaatların Peyzaj İşlerini Almak

Peyzaj İşleri Yapmak

Her gün çoğalan nüfus artışından doğan barınma ihtiyacı, kentsel dönüşümlerin hız kazanması, kişilerin yaptırdıkları inşaatlar, AVM’ler derken Türkiye kocaman bir inşaat sahasına döndü.

Yapılan dev siteler, devlete ait kamu binaları inşaları, dev iş binaları inşaatlarını görmek artık hayatın rutin bir parçası haline geldi. İnşaat sektörü hızla büyüyen sektörlerden biri konumunda. Sadece binayı yapmak yeterli değil ayrıca çevre düzenlemelerinin de yapılması gerekmektedir.

Eğer düzenleme konusunda yeteneğiniz ve bilginiz var ise siz de bu hareketli yaşamın bir parçası olabilirsiniz. Nasıl mı? Peyzaj işlerini yaparak.

Eğer bir peyzaj işi yapan ofisiniz varsa bu işleri alabilir ya da serbest çalışıyorsanız yine teklifler sunarak inşaat alanlarının peyzaj işlerini üstlenebilirsiniz.

Peyzaj Nedir?

Kısa tanımıyla peyzaj, manzara anlamında olsa da mesleki açıdan çevre düzenlemesi anlamına gelir. Bina çevrelerinin, kent içindeki alanların, bahçelerin, sahillerin, ormanların hatta doğanın uygun şekilde düzenlenmesi peyzaj işi yapanların emeklerinden oluşur.

Görüntüsü kötü yerlerin düzenlenerek göze hitap edecek şekilde güzelleştirilmesi peyzaj mimarisinin bir ürünüdür.

Bir bina ne kadar güzel olursa olsun, çevre düzenlemesi güzel değilse göze kötü görünür. İnsanların konut alımlarında binanın içi kadar dışına da önem verdikleri bilinmektedir. Bu yüzden inşaatların yapımlarında, inşaat firmaları en uygun peyzaj uzmanını bulmak için arayışlara gider.

Peyzaj Alanında Çalışmak

Dekorasyon zevkiniz varsa bunu mesleğe çevirebilirsiniz, tabii ki eğitimini almak şartıyla. Hâli hazırda bir şirketiniz varsa iş almak kolay ancak yoksa bile peyzaj kurslarına giderek diplomanızı alabilir ve kendinize iş alanınızı oluşturabilirsiniz. Bir ofis açmak artık gerekmiyor. Evinizi home ofis tarzında düzenleyip çalışma imkânı yaratabilirsiniz. Bunun için gerekli izinleri alıp ekibinizi de kurduktan sonra projelerinize başlayabilirsiniz.

Site İnşaatlarında Peyzaj Çalışmaları Yapmak

Siteler, çok fazla sayıda insanın bir arada yaşadıkları, ortak alanlarının bulunduğu çok yapılı bina topluluğudur. Özellikle ortak alanlar büyük önem taşır. Oturma alanları, süs havuzları, sitenin yol kenarı düzenlenmesi ve oyun alanlarının düzenlenmesi uygun bir şekilde yapılmalıdır. Çevre düzenlemesinin bu ortak yapıya uygun olması gerekir. Bu sebeple profesyonel peyzaj işleri yapanlarla çalışılma ihtiyacı duyulmaktadır. Etkili yapılan peyzaj, alıcıyı da çeker. Sitelerde sadece binaların dışında değil, çatısında ve teraslı balkonlarında da düzenleme çalışmaları yapılmaktadır. Özellikle rezidans dairelerin balkonlarında yeşillik alan yaratılması son zamanların trendi haline gelmiştir. Böylece kişilerin doğadan kopmaları da engellenmiştir. İnşaat firmaları iş ilanları vererek sürekli olarak peyzaj işleri yapan kişileri aramaktadır. Bu ilanları takip ederek size uygun olanlara teklif götürebilirsiniz.

Peyzaj Çalışmaları Yapılabilecek Alanlar

İnşaat alanı dendiğinde akla sadece binalar gelmemelidir. Yol yapımı, köprü yapımı gibi işler de inşaat alanına dâhildir.

Kentsel dönüşüm dâhilinde yapılan site ve apartmanlar

Şehir içindeki bahçe ve parkların düzenlenmesi

Maden ocakları ve endüstriyel hizmet alanları gibi yerlere ait çevrelerin kötü görüntü etkisini azaltmak için yapılan peyzaj çalışmaları

Kara yolları yapılırken oluşan kötü görüntüyü yok etmek ve çevre düzenlemesi için yapılan çalışmalar

Turistik yerler ve tatil köyleri gibi yerlerin çevre düzenleme işleri

Son yıllarda sayıları hızla artan AVM’lerin iç ve dış peyzaj çalışmaları da düzenleme işlerine dâhildir.

İnşaatlarda Peyzaj İşinde İzlenmesi Gereken Yollar

İnşaat firmaları ile görüşerek teklifler sunulmalı

Bu konulardaki firma ya da devlet kaynaklı ihaleleri takip etmeli

Anlaşma sağlanan projeler yerinde incelenerek peyzaj planı oluşturulmalı

Detaylı bütçe oluşturulmalı

Anlaşma dâhilindeki süre içerisinde peyzaj çalışmaları tamamlanmalı ki güven bu durumda şarttır.

İş Yeteneklerinizi Geliştirmek İçin Kurslara Katılın

Peyzaj işi yapmak kolay gibi görünebilir ama aslında eğitim alınarak yapılması gereken işlerdendir. Her iş eğitimle yapıldığında daha kaliteli olmaktadır. Bu yüzden bu işi yapmak için de Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kurslara katılabilir ve işin gereklerini öğrenebilirsiniz.

İyi bir peyzaj uzmanının çalışma yapılacak yeri tanıması, toprak hakkında bilgi sahibi olması, sebze ve meyve türlerini ayırt edebilmesi, dış mekân süs bitkilerini tanıyabilmesi, çiçeklerin dikim zamanını bilmesi gerekir. Bir binaya ya da siteye ait peyzaj çalışmaları sözleşmeleri uzun dönemli yapıldığı takdirde her mevsim hangi düzenlemelerin yapılacağının da bilinmesi gerekmektedir. Bu arada pek çok meslek dalına diploma ya da yeterlilik belgesi zorunluluğu getirilmiştir. Bu alanda faaliyet göstermek istiyorsanız bu işin de eğitimini almak zorundasınız.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz