İnternet Bağımlılığı

Dünya üzerinde ilk kez 1969 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanılmaya başlanan internet, 1987 yılında Ege Üniversitesi tarafından kurulan, Türkiye Üniversite ve Araştırma Kurumları ağı ile gelmiştir. 1993 yılında ODTÜ tarafından, Ankara – Washington arasında kiralık hat ile bağlantı kurularak vatandaşların kullanımına açılmıştır. O günden beri internet bağımlığı lugatımıza eklenmiştir.

İnternet Bağımlılığı Kendisini Nasıl Gösterir?

Günümüzde bir insanın internet bağımlısı olmasında en büyük pay, GSM şirketlerindedir. Sürekli internet hediye paketleri, yaptıkların reklâm çalışmaları sayesinde ve Sosyal Medyanın hayatımıza hâkim olmasıyla da, internet kullanımı oranı yüksek seviyeye ulaşmıştır.

İnternet Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

İnternet sadece eğlence amaçlı kullanılmaz, çok fazla kullanım amacı vardır.

Bilgi Amaçlı Kullanım

İnsanların bilgiye ulaşma ihtiyacı hiç bitmez. Sürekli olarak bilgiye aç insanlar, bilgi paylaşım sitelerine girerek, istedikleri konularda bilgi edinme şansına sahiptir. En çok ziyaret edilenler genelde blog siteleridir. Ayrıca kendi blog siteleri için içerik üreten sitelere girip yazı satın alınan siteler de en çok giriş yapılan bilgi siteleridir.

Film – Dizi İzleme Amaçlı Kullanım

Televizyonda ya da vizyonda izlenemeyen dizi ve filmler, yayınlandıktan kısa bir süre sonra, televizyonların web sayfaları, özel dizi ve film yayınlayan siteler ve youtube platformlarından yayınlanmaktadır.

Bu dizi ve filmleri kaçıranlar ya da yeniden izlemek isteyenler, bu sitelere giriş yaparak saatlerce film ya da dizi izlemektedir. Bu da bir internet bağımlılığıdır.

Sosyal Medya Amaçlı Kullanım

Sosyal Medya, günümüzün vebası. Bir düştünüz daha da çıkamıyorsunuz. Önceden özel hayatın gizliliğine önem verilirken, artık herkes her şeyi ulu orta yaşıyor. Gün içerisinde yeme, içme, tatil ve spor yaparken dahi paylaşımlar artık sosyal medyada herkesin görgüsüne açık halde.

Sürekli olarak beğenilme hissi, başkalarının hayatlarını izleme ve insanların paylaşım yapmalarını engellememesi de sosyal medya sayesinde internet bağımlılığına yol açıyor.

Satış Amaçlı İnternet Kullanımı

Şirket ya da bireysel farkı olmaksızın, bir üretim yapan ve hizmet veren tüm özel ve tüzel kişilerin internet kullanımı genelde satış amaçlı. Ya şirketlerini tanıtmak ya da üretilen malları satmak için internet kullanımı tüm gün sürüyor. Hatta artık internetten şirket bile kurabiliyorsunuz.

Bu da iş insanları için büyük kolaylıklar sağlıyor. Böylece alış ve satış takipleri yapılıp, müşteri ile çok kolay iletişime geçiliyor. Ayrıca ödemeler de internet üzerinden yapılıyor ki bu büyük kolaylık sağlıyor hem iş hem de zaman açısından.

Oyun Oynamak

Özellikle çocukların ve gençlerin ellerinden akıllı cep telefonları ve tabletler düşmüyor. Bu bazen ders çalışmak amaçlı olsa da genelde oyun oynamak için kullanıldığı biliniyor.

Uzmanların uyarılarına göre belli bir yaşa kadar, çocukların internet ve akıllı telefon ya da tablet gibi cihazları kullanmamaları gerektiği sürekli söylense de, duyarsız ailelerin bunu göz ardı ettiği biliniyor. Pek çok oyun büyükleri de etkisi altına almış durumda.

Pek çok oyunun, çocuklar için büyük tehlike teşkil ettiği ve oyunların ileri ki aşamalarında çocuklara zarar verici davranışlar sergilettiğini biliyoruz. Ayrıca çocuklar internetten, kendilerine zarar verecek kişilerle iletişim de kuruyor. Bu da çocukların internet kullanımını kontrol etmeniz anlamına geliyor.

Tüm bu cihazların kullanımı ayrıca, küçük yaşlardan itibaren, insanların internete bağımlı olmalarına neden oluyor.

İnternet Bağımlılığından Kurtulmak İçin Ne Yapılmalıdır?

İnternet bağımlılığından kurtulmanın en etkili yolu başka alanlara yönelerek, internet kullanımını en aza indirmek.

  • Kadınlar ve erkekler için, belediyelerin ve Halk Eğitim Merkezlerinin çok yararlı kursları var. Onlara katılıp, bir el becerisine sahip olup, bunu kazanca bile çevirebilirsiniz.
  • Bol bol kitap okuyabilirsiniz. Kitap okuma günleri düzenleyebilirsiniz.
  • Arkadaşlarınızla ve ailenizle güzel vakit geçirebilirsiniz.
  • Spor en etkili rahatlama sistemidir. Bir spor faaliyetine katılabilirsiniz. Seçtiğiniz spor dalında uzmanlaşıp, kendi spor salonunuzu dahi açabilirsiniz.
  • Yarıda kalmış bir eğitiminiz varsa bunu tamamlayabilir ya da üniversite sınavına çalışarak istediğiniz okula girmek için çaba gösterebilirsiniz.

Unutulmamalıdır ki; uzun süreli internet kullanımı, fiziksel ve beyinsel rahatsızlıklara neden olmaktadır. Uzun süre hareketsiz kalınması, boyun fıtığı, bel fıtığı gibi fiziksel ve sürekli yalnızlık hissi gibi ruhsal hastalıklara neden olmaktadır.

Eğer bir bağımlığınız varsa ve kendi başınıza üstesinden gelemiyorsanız bir uzman yardımı almanız gerekecektir.kobi vadisi

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

İnternet Bağımlılığı

okuma süresi: 4 dk
0