Yatırımcı Arıyorum

İpotek ile Kredi Nasıl Çekilir?

İpotek ile Kredi Çekmek

Bankalar müşterilerine kredi sağlamak için farklı yöntemler kullanmayı tercih etmektedir. Günümüzde kredi notunun devreye girmesi ile birlikte eğeler kredi notunuz düşük olursa bu yöntemlerden birisi olan ipotek göstererek kredi çekme şansınız var. Ancak ipotek tercihi her zaman en son sırada yer almaktadır. Çünkü bankalarda bu satış işlemi ile uğraşmayı günümüzde çok fazla tercih etmemektedir. Birçok bankanın üzerinde taşınmak çok sayıda gayrimenkul bu neden mevcuttur.

Bunlardan kurtulmayı amaçlasalar da bu süreç çok uzun sürmesi dolayısıyla çok fazla tercih edilmemektedir. Ancak gene de gerek görülmesi halinde gerekli miktarı karşılayacak arsa, ev ya da araba üzerinden kredi çekme şansınız bulunmaktadır.

İpotekli Kredi Almak İçin Neler Yapılmalıdır?

Öncelikle talep edeceğiniz miktarı belirlemelisiniz. Diyelim ki 100 bin TL krediye ihtiyaç duyuyorsanız. Az riskli sınıfta olmanıza ve sabit bir geliriniz olmasına rağmen bankanız size kredi vermiyor olabilir. Bunun yerine sizden kefil isteyeceklerdir. İstenilecek kefilin de sicilinin temiz olması en azından SGK’lı bir işte çalışması talep edilecektir. Kendinize o tip bir kefilde bulamadığınız noktada üzerinize tapusu olan bir gayrimenkulü göstermeniz istenecektir. İlk ve önemli şart mülkün sizin olması şartıdır. Ayrıca çekeceğiniz krediyi karşılaması gerekmektedir. Yukarı da belirttiğimiz miktarı karşılayıp karşılamadığı bir ekspertiz yardımı ile belirlenecektir. Banka bu konuda sizden belirli bir ücret talep ederek işlemi yapmaktadır.

Bu tip krediyi çekmek belki de en son çare olarak görülmektedir. Genelde uzun vadeli ödemelerde ve yüksek miktarlı kredi çekimlerinde kullanılmaktadır. Çünkü kötü bir durum olduğunda bankaya teminat olarak gösterdiğiniz gayrimenkul satılacak ve banka alacağını bu şekilde tahsil edecektir. Araç alırken ya da ev alırken de bu sistem kullanılmaktadır. Borç bitene kadar banka evin üzerinde ki ipoteği kaldırmayacak ve kendisini garanti altına alacaktır. Konut işlemlerinde ekspertiz tarafından belirlenen bedelin %75’lik kısmı kredi olarak verildiğini ekleyelim. Geriye kalan kısmı ya cebinizden ödemeli ya da aynı bankadan kalan kısım için ihtiyaç kredisi çekerek karşılama şansınız mevcut olduğunu hatırlatalım.

Kaç Tane Kredi Aynı Anda Çekilebilir?

Ev almak isteyenlerin karşısına genelde çıkan problem ekspertiz nedeniyle evin bedelinin tamamının krediye tabi olmamasıdır. İşlem sonucunda 300 bin TL olan kredi miktarının size sadece %75’lik bir kısmı ödenecektir. Yani 225 bin TL ev kredici çekme hakkınız bulunacaktır. Geriye kalan bedeli karşılama şansınız olmadığında ise yapmanız gereken ikinci bir kredi çekmek olacaktır. Bankalar genelde bu durum için ihtiyaç sahiplerine belirli şartları sağlamaları halinde yardımcı olmaktadır.

Tabi bu şartların hepsini sağlayarak ihtiyaç kredisi adı altında 75 bin TL daha kredi çekerek evin bedelini tamamını kredilendirerek ödeme şansına sahip olacaktır. Ticari İpoteğe Dayalı Menkul Kıymetler

İkinci Kredi İçin İncelenmesi Gereken Detaylar

İlk olarak bankadan daha önce çekmiş olduğunuz kredileri ödeyip ödemediğinize bakılacaktır. Düzenli bir şekilde ödemenizi yapıyorsanız avantajlı bir duruma geleceksiniz demektir. Bununla birlikte gene kredi notunuza bakılacaktır. İyi ve çok iyi olan müşteriler bu konuda daha avantajlı olacaktır. En çok dikkat edilen detaylardan birisi de aylık gelirinizin yarısını geçmeyecek kredi taksiti ödemeniz olacaktır. Aylık geliriniz 5 bin TL olarak kabul edelim.

İlk krediniz nedeniyle aylık 2000 TL kredi taksiti ödüyorsunuz diyelim. İkinci kredi talebinizin aylık ödemesi 1000 TL olursa %50 oranını geçtiğiniz için kredi onayı verilmeyecektir. Sadece aylık ödemesi 500 TL olan kredilerden alabileceksiniz. Bu konuya dikkat etmelisiniz.

İkinci bir kredi için ilkiyle aynı olarak ödeme yapmak zorunda değilsiniz. Yani ilki bu örnekte olduğu gibi konut kredisi olsun, ikinci kredinizi taşıt kredisi ya da ihtiyaç kredisi olarak çekebilirsiniz. Eğer yukarıda ki şartları hala sağlıyorsanız üç ya da dördüncü krediyi de çekme şansınız var. Aylık geliriniz 20 bin TL oluyorsa ve bunu bankaya ispatlıyorsanız. Aylık ödeme miktarınız 10 bin TL olana kadar rahatça kredi çekebilirsiniz. Çekeceğiniz kredi miktarına göre kredi sayısı değişecektir.

Aylık kredi ödemesi 1000 TL olan 10 tane kredi çekme hakkınız var. Tabi bu biraz riskli bir hareket olsa da ödemelerinizi düzenli yapar, kredi notunuzun yüksek olmasını sağlar ve bankanın güvendiği bir müşteri olursanız bu konuda isteklerinizi karşılayacaklardır.kobi vadisi

Yorumunuz