Yatırımcı Arıyorum

İş Dünyasında Hedef Belirlemek

İş Hayatında Hedefe İlerlemek

Günümüz iş dünyası üzerinde kişilerin belirleyecekleri hedefler doğrultusunda ilerleme kaydedebildikleri gözlemleniyor. Kişilerin iç bünyelerinde oluşturdukları hedeflerin iş dünyası öncesi ve sonrasında büyük önem taşıdığı belirtiliyor. Yeni mezun kişilerin ilgili bölümlerden mezun olduktan sonraki belirlenmiş süreçlerde iş hayatına girebilmeleri için belirlenmiş bir hedefin olması ve o belirlenmiş hedefler doğrultusunda hareket etmeleri öneriliyor.

Öncelikle kişilerin yapması gereken ne tür bir hedef belirleyeceklerini bulmaları gerekiyor. Kişilerin bu alan içerisinde sınırsınız bir şekilde hedef belirleme olasılıkları meydana geliyor. Fakat yeni mezun ya da iş hayatına atılmak isteyen kişilerin dikkat etmeleri gereken bir durum oluşabildiği belirtiliyor. Belirlenmiş bir hedef doğrultusunda ilerlemek, elde edilecek olan başarının nasıl bir ölçek içerisinde olacağını oluşturuyor. Genel olacak bakacak olduğumuzda iş hayatı içerisinde yer bulan iki ana hedef olması gerektiği savunuluyor.

Meydana gelen bu hedefler;

  • Sonuç odaklı hedef
  • Süreç odaklı hedef olarak iki ana kategori içerisinde yer bulduğu nitelendiriliyor.

Sonuç Odaklı Hedef Nasıl Etkileşim Gösteriyor?

Kişilerin belirlemiş olduğu hedefler sonuç odaklı ise yapılan çalışmalar neticesinde elde edilecek başarıların bir bütünü olduğu ve de çalışmalarının sonuçlarına odaklandıkları belirtiliyor. Genel olarak bakacak olduğumuzda kişinin freelance çalıştığını ve de bir site yapması gerektiğini varsayalım. Elde edilecek olan çalışmaların sonuçlarına odaklanması durumunda belirlenen bu hedefler, kişinin proje bitimindeki elde edeceği başarının karşılığını alma faktörüne etki edeceği nitelendiriliyor.

Süreç Odaklı Hedef Nasıl Etkileşim Gösteriyor?

Kişilerin kendi iç bünyeleri içerisinde belirledikleri süreç odaklı hedefler var ise bu hedefler belirlenmiş bir zaman zarfı içerisindeki yapılan işlerin zamana yayılmış bir şekli olarak nitelendiriliyor. Meydana gelecek süreç odaklı hedeflere örnek verecek olursak, herhangi bir kişinin lisede öğrenci olduğunu varsayalım ve de öğretmenlerinin vermiş oldukları projeleri bitirmesi gerektiğini düşünelim. Kişilerin bu ödevler karşısında kendi iç bünyesi içerisinde süreç odaklı bir hedef belirlemesi durumunda ödevlerinin belirlenmiş bir hafta içerisinde bitirmesi ve de belirlenmiş bir zaman içerisinde öğretmenine teslim etmesi olarak örneklendirmeler yapılabilir.

İş Dünyasında Hedeflerin Yeri

Belirtilen bu konuya genel anlamda bakacak olduğumuzda kişilerin belirlemiş olduğu amaçlara sahip olma durumları motivasyonlarını korumak adına bazı durumlar yeterli olmadığı görülüyor. Öyle ki bu seçenek belirlenmiş olan amacın sizin için ne kadar anlam ifade ettiğini ve de neden başarmak istediğinizi kendi iç bünyenizde belirlemeniz, hedeflerinizin devamlılığı konusunda oldukça büyük önem taşıdığı belirtiliyor.

Herhangi belirlenen bir hedefin sonucuna odaklanabilmek ilerleyen zaman içerisinde kişinin yönlendirme duygusunun gelişmesine olanak sağladığı belirtiliyor. Meydana gelen bu duruma örnek verecek olduğumuzda ise sınıfını geçmek istiyor mu? Sınıf ortamı içerisinde alınması uygun bulunan notları geliştirmek adına çalışmalar sarf ediyor mu? Öyle ki bu sorulara cevap üretebilecek bir nitelikte olan her kişinin hedefleri büyük olasılıkla devamlılık gösterebileceği belirtiliyor. Oysa ki sınıf ortamında iyi bir çalışma sergilemek adına kişilerin ilgi alanlarında iyileştirme yapabilmeleri bazı durumlarda gerekebiliyor. Meydana gelebilecek bu tarz durumlarda ise kişilerin büyük bir çoğunluğu o sınıf içerisinde mümkün olduğu kadar çok daha fazla öğrenme duygusunu iç bünyelerinde duyabilecekleri belirtiliyor.

İş Hayatındaki Yapılan Her Türlü Eyleme Ödül Koymak

Ülke sınırlarımız içerisindeki ya da genel olarak tüm insanların kendilerini ödüllendirmesi durumunda daha fazla çalışma yapabilecekleri ve daha verimli bir çalışma sergileyebilecekleri belirtiliyor. Kişilerin iş hayatı içerisinde oluşturabilecekleri her türlü çalışma eşliğinde kendilerini ödüllendirme durumlarına ilişkin yapılan eylemler, kişilerin motivasyonlarını daha üst seviyelere çıkardığı ve de çalışmalarını daha üst seviyelere ilerletebilmelerine olanak sağlayabileceği belirtiliyor.

Kişilerin oluşturabilecekleri eylemler sonucundaki ödüllendirme seçenekleri artımlı olması gerekiyor. Kısaca bahsedecek olursak meydana gelebilecek küçük ilerlemeler doğrultusunda küçük hedefler belirlenmesi gerekiyor. Fakat diğer bir seçenek ise büyük ilerlemeler doğrultusunda kişilerin hedeflerinin zorluğuna ilişkin yapılması gereken büyük ödüllendirmelerin kullanılması gerektiği vurgulanıyor. Meydana gelebilecek bu durum kişide tam anlamıyla ödül kazanabileceği ya da ödülü kazanamayacağı duygularını oluşturarak ilerleme konularına olanak sağlayacağı belirtiliyor.

Eğer ki iş hayatı içerisinde bir hedefiniz var ise ve de bu hedef doğrultusunda hareket etmek için yeni yatırımcılar arıyor iseniz; Kobi Vadisi platformunun sunmuş olduğu finansör bulma desteği ile ilan verebilir ve de istediğiniz iş alanı için yatırımcınız sayesinde maddi kaynak sağlayabilirsiniz.


yatırım ilanları

kobi vadisi
Abone Ol
Bildirim Alın
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments