Yatırımcı Arıyorum

İş Fikirlerini Dijital Pazarlamayla Entegre Etmek

İş Fikirleri Dijital Pazarlamayla Nasıl Entegre Edilir?

Gelişen teknoloji girişimcilere pek çok avantaj sunmaktadır. Sunulan avantajlar arasında ise en başta dijital pazarlama gelmektedir. Dijital pazarlama kavramı sunduğunuz ürün veya hizmetleri dijital kanallar üzerinden tanıtabilmeye yardımı olan bir pazarlama türünü ifade etmektedir. Girişimcilerin geleneksel iş fikirlerini dijital pazarlama ile entegre ederek hedef kitlesine ulaşım sağlaması mümkündür. Hedef kitlesine ulaşabilen, dijital pazarlama stratejilerini doğru oluşturmuş olan girişimcilerin kazançları oldukça artacaktır.

Bu nedenle işini dijital pazarlama ile entegre etmek isteyen girişimcilerin ilk önce dijital pazarlama kanallarını ve nereden başlaması gerektiğini bilmesi gerekmektedir.

Dijital Pazarlama Kanalları Nelerdir?

Dijital pazarlama teknolojik gelişmeler ile işletmelerin öğrenmiş olduğu bir kavramdır. Nasıl ki teknolojik gelişmeler durmaksızın devam ediyorsa dijital pazarlama kanallarıda pek çok seçenekten oluşmaktadır. Girişimcilerin faaliyet gösterdikleri sektöre ve hedef kitlesine göre kanal seçimi değişim gösterebilecektir. Bulunulan sektöre ve hedef kitleye yönelik olarak tüm kanallarda faaliyet gösterilebilir veya birkaç kanalı seçebilir.

İşletmelerin işleri ile entegre edebilecekleri dijital pazarlama kanalları ise şu şekildedir;

 • Sosyal medya

Dijital pazarlama kanalları arasında işletmelerin en çok tercih ettiği seçenek sosyal medyadır. Geleneksel bir iş kuran girişimcilerin sosyal medya üzerinden hedef kitlesine ulaşım sağlaması mümkündür. Hedef kitlenin aktif olarak kullandığı sosyal medya kanallarını tespit eden işletmeler sosyal medyada hesap oluşturması mümkündür. Sosyal medyada hesap oluşturan işletmeler sundukları ürün veya hizmetlerini hedef kitlesine ulaştırabilir.

Düzenli olarak ürün veya hizmetini paylaşan, doğru bir strateji ile sosyal medya reklamlarını kullanan işletmeler pek çok açıdan avantaj elde edebilecektir. Sosyal medya kanalını kullanarak girişimcilerin marka bilinirliğini sağlama, potansiyel müşterilerini bulma, web sitesi ziyaretlerini arttırması ve daha pek çok fırsatı bulunmaktadır. Girişimcilerin sosyal medya kanalında dikkat etmesi gereken en önemli etmen hedef kitlesini analiz edebilmesidir. Girişimcilerin geleneksel iş fikirleri için hedef kitlesinin bulunduğu sosyal medya kanallarını kullanması ve dönüşüm elde etmesi mümkündür.

 • SEO ve SEM

SEO kavramanın anlamı arama motoru optimizasyonudur. Arama motorlarında girişimciler sundukları ürün ve hizmetler için anahtar kelimeler ile üst sıralarda çıkarak hedef kitlesinin dikkatini çekebilir. Geleneksel iş fikirlerini dijital pazarlama ile entegre etmek isteyen girişimcilerin web siteleri için SEO kanalını kullanması oldukça olumlu dönüşler elde etmesine yardımcı olacaktır.

SEO uygulaması girişimcilerin web sitelerinin arama sonuçlarında üst sırada çıkmasına yardımcı olur. Üst sıralarda çıkan işletmeler hedef kitlenin dikkatini çekerek web sitesini ziyaret etmesini sağlayacaktır. SEM kavramı ise arama motoru reklamcılığı anlamı gelmektedir. Girişimcilerin sunduğu ürün veya hizmetlere göre uygun kelimelere veya web sitelerine reklam vermesi gibi dijital pazarlama stratejilerini içermektedir.

SEM ile girişimcilerin hedef kitlesine ulaşmak için belirlediği anahtar kelimelere reklam vermesi mümkündür. Böylelikle hedef kitlesinin ihtiyaç duyduğu anda reklam yoluyla ürün veya hizmetini tanıtması mümkündür. SEO ve SEM ile girişimcilerin hedef kitlesini arama motorları üzerinden bulması mümkündür. Bu dijital pazarlama kanalları ile girişimciler pek çok geri dönüşü sağlayabilmektedir.

 • Mobil pazarlama

Girişimcilerin dijital pazarlama kanalları arasında mobil pazarlamayı seçmesi mümkündür. Pek çok kişi genellikle sosyal medyayı veya arama motorlarını ihtiyaç anında veya araştırma esnasında mobil araçlar üzerinden yapmaktadır. Girişimcilerin mobil pazarlama ile mobil üzerinden ürün veya hizmetlerini görmek isteyen hedef kitlesine ulaşması mümkündür. Mobil uygulamalar ile girişimcilerin anlık olarak müşterilerine bildirim yollaması mümkündür. Mobil pazarlama geleneksel iş fikirleri ile dijital pazarlama stratejilerini entegre etmek isteyen girişimcilere alternatif sunmaktadır. Her sektöre uygun olmayabilir. Bu nedenle girişimcilerin bulundukları sektörlere göre bu stratejiye karar vermesi gerekmektedir. Dijital Pazarlamada En Çok Kullanılan Araç ve Mecralar

Dijital Pazarlamaya Nasıl Başlanmalıdır?

Girişimcilerin pek çok dijital pazarlama kanalı içinde dijital pazarlamaya nasıl başlayacağını bilmemesi mümkündür. Bu nedenle geleneksel iş fikirlerinde dijital pazarlama ile entegre edilmesi gereken ürün veya hizmetleri için bir yol izlemesi gerekmektedir. Girişimcilerin dijital pazarlamaya başlaması için izlemesi gereken adımlar şu şekildedir;

 • Marka oluşturmak

Girişimcilerin sunduğu hizmetler veya ürünler için en önemli olan kavram markadır. Girişimcilerin oluşturdukları markalar dijital pazarlamanın ilk adımını oluşturmaktadır. Dijital pazarlama yolu ile yapılan tüm stratejilerde hedef kitlenin karşısına girişimcilerin kurduğu markalar çıkacaktır. Bu nedenle marka oluşturmak girişimciler için oldukça önemlidir. Dijital pazarlamada en önemli etken güvendir. Hedef kitlenin ilk kez gördüğü markanıza güvenmesi gerekmektedir. Bu nedenle marka değerlerini, sunduğu ürünleri veya hizmetleri, çözümleri sunmak girişimcilerin ilk yapması gereken adımdır.

 • Hikaye oluşturmak

Tüm markaların bir hikayesi bulunmaktadır. Markanız için belirlediğiniz hikaye hedef kitlenin dikkatini çekerek akılda kalmasına yardımcı olmaktadır. Hikayesi iyi olan bir markanın dijital pazarlama ile kulaktan kulağa yayılması mümkündür. Dijitalleşen dünyada marka sunduğu hikaye ile akıllarda kalmasına yardımcı olmaktadır. Bu sayede girişimciler dijital pazarlama stratejilerini bilindik bir hikaye ile destekleyebilir.

 • Yerel arama pazarlaması

Girişimcilerin en doğru dijital pazarlama stratejisini belirleyebilmesi için ilk önce yerel arama pazarlamasına önem vermesi gerekir. Girişimcilerin geleneksel iş fikirlerinde arama motorlarının sunduğu haritalar hizmetinden yararlanması gerekmektedir. Hedef kitlenin arama yapması halinde direkt karşısına çıkması mümkündür. Bu sayede pek çok işletme arasında sıralanmanız mümkün olacaktır.

Girişimcilerim yerel arama pazarlamasında aynı zamanda web sitelerine dikkat etmesi gerekir. Hangi sektörde hangi hedef kitleye hitap edilmesi fark etmeden girişimcilerin mutlaka web sitesi bulmalıdır. Web sitesi yapılan işi veya ürünü anlatmanın en iyi yolları arasında yer almaktadır. Hedef kitleniz markanız hakkında pek çok fikri ve bilgiyi web sitenizden alabilir. Bu nedenle web sitesi oluşturmak oldukça önemlidir. Web sitesi olan girişimcilerin sunduğu hizmetler ve ürünler için mobil uyumlu bir site haline getirmesi mümkündür.

Web sitesi oluşturan işletmeler faaliyet gösterilen geleneksel iş fikrine göre blog alanı oluşturabilir. Dijital pazarlamanın en önemli detayı anahtar kelimelerdir. Blog alanında veya web sitesinde gerekli olan anahtar kelimeleri kullanmak oldukça önemlidir.

 • Sosyal medya stratejisi belirlenmelidir

Girişimcilerin sosyal medya üzerinden oluşturdukları hesaplar ve reklamlar ile hedef kitlesine ulaşması mümkündür. Girişimcilerin sosyal medya stratejilerini hedef kitlesine yönelik olarak belirlemesi gerekmektedir. Hedef kitlesinin aktif olarak kullandığı, alışveriş yaptığı, markaları araştırdığı sosyal medya mecralarından yer alması gerekmektedir.

Gerekli sosyal medya hesaplarını oluşturan işletmeler hedef kitlesinin ilgisini çekecek reklam kampanyaları oluşturabilir. Sunduğu ürün veya hizmetler için farklı reklam kampanyaları oluşturulabilir. Dijital Dönüşüm Nedir?

Dijital Pazarlamanın Avantajları

 • Dijital pazarlama girişimcilere pek çok avantaj sunmaktadır. Sunduğu avantalar arasında ölçülebilir olması bulunmaktadır. Dijital pazarlama kanalları üzerinden verilen reklamların ve web siteleri ziyaretleri gibi pek çok sayısal veriye ulaşılabilmektedir. Bu doğrultuda girişimcilerin analizeler ile gerekli iyileştirmeleri sağlaması mümkündür.
 • Geleneksel iş fikirleri için girişimcilerin dijital pazarlamayı kullanması daha az maliyetlidir. Geleneksel pazarlama yöntemlerinde maliyetler dijital pazarlamaya göre daha fazladır.
 • Dijital pazarlama üzerinden verilen reklamlar ve oluşturulan stratejiler herkese gösterilmez. Girişimcilerin belirlediği hedef kitleler üzerinden dijital pazarlama stratejileri belirlenmektedir. Girişimcilerin faaliyet gösterdikleri sektöre göre hedef kitlesini belirlemesi mümkündür.
 • Dijital pazarlama müşterilere güven sunmaktadır. Güvenilir bir web sitesi olan işletmeler, sosyal medyada var olan işletmeler müşteriler için güvenli olarak sınıflandırılacaktır. Bu nedenle markanızı tanıyarak ürün veya hizmetlerini tercih edeceklerdir.


kobi vadisi

Yorumunuz