Yatırımcı Arıyorum

İş Hayatında Empatinin Önemi

İş Dünyasında Empati Kurmak

İnsanlığın birbirleriyle çok kolay iletişim kurduğu bu teknolojik çağda, kendinizi yalnız, endişeli ve anlaşılmıyor hissediyor olabilirsiniz. Bilmenizi isteriz ki, yalnız değilsiniz! Çünkü teknoloji verdiği imkânlarla iletişimi kolaylaştırsa da, yalnızlık ve ayrılık duygularını yükseltmektedir. Instagram ve Facebook gibi sosyal medya platformları, para kazanma hedefiyle bilinçli olarak yarattıkları ayrılık ve dışlama duygularıyla beslenen, pazarlamacı ve etkileyici güçler tarafından yönetilmektedir. Günümüzde artık samimi bir bağ kurmak ve hissetmek zordur.

Neyse ki bunun da bir panzehir vardır. Kişinin karşısındaki gibi hissetmesi, yaşaması ya da başarılı olması için illa bu etkileyici araçlara illa ki güvenmesi şart değildir. Herkesin kendi duygularına güvenmesi ve empatinin gücünden yararlanması yeterlidir. Evet! Bu samimi duyguları beslemenin ve korumanın yolu yani panzehiri empatidir. Empati, başka bir kişinin deneyimini bilişsel ve duygusal olarak anlama yeteneğidir. Basitçe söylemek gerekirse, kişinin kendisini başka birinin yerine koyma yeteneğidir. Bağlantısızlık ve narsisizm olan bir dünyada empati, başkalarıyla bağlantı kurmanın en başarılı yoludur.

Empati Nedir?

Empati, başka bir kişinin ne yaşadığını duygusal olarak anlama yeteneğini içerir. Esasen, kişi kendisini başka birinin pozisyonuna sokar ve ne hissettiğini anlamaya çalışır. Mesela bir kişinin başka bir kişinin acı çektiğini gördüğünde kendisini anında o kişinin yerinde olduğunu hayal edebilmesi ve yaşadıklarına karşı sempati geliştirebilmesidir.

İnsanlar genellikle karşısındakinin kendi duygularını anlamasını beklerken, bir başkasının yerinde olduğunu düşünmesi biraz zor olabilir, fakat geliştirilmesi gereken önemli bir yetenektir. Çünkü empati kurma yeteneği tabiri caizse, başkalarını daha iyi anlamayı sağlarken iletişimi güçlendirir.

İş Hayatında Empati Nasıl Kullanılır?

Empati, önemli bir başarı kaynağı olabilir. Bu yetenek tüm yaşamda olduğu gibi iş dünyasında, samimi ve gerçek iş ilişkileri oluşturma, başarılı iletişim kurma, iyi şirket kültürü oluşturma gibi birçok faydalar sağlayabilir.

İşte empatinin iş dünyasında başarılı olmaya yardımcı olabilecek 4 yolu:

1- Satış ve İş Geliştirme

Başarılı kişiler incelendiğinde empati kurma yeteneklerinin üst seviyelerde olduğu gözlemlenmektedir. Empati ile yaklaşmak potansiyel müşterileri daha iyi anlamaya olanak tanır ve B2B satışlarında bu özellikle önemlidir. Sorular sorarak ve cevapları gerçekten dinleyerek, diğer kişinin motivasyonu ve kısıtlamaları daha iyi anlaşılabilir. Bu şekilde karşısındaki kişinin duygu ve düşünceleri anlaşılarak onlarla samimi bağlar kurulabilir. Bu aynı şekilde karşıdaki kişiye de güven vereceği için işin ve satışların artmasına yardımı olur.

Ayrıca, empati yoluyla satış yapıldığında, sadece bir şeyler satmak isteyen bir kişi konumundan çıkılarak karşıdaki kişinin sorununa çözüm getiren bir kişi statüsüne geçilir. Ve sorun karşılıklı olarak ele alınarak çözüme ulaştırılır.

İşyerinizde Kendinizi Motive Etmenin Yolları

2- Sosyal medyada bir kitle oluşturmak

Güçlü etkileyici konumdaki siteler ve gurular ile ilgili sorun, güçlerini sergileyerek hedef kitleden kendilerini ayrı ve yukarıda tutmalarıdır. Kendilerini farklı tutarak, karşısındaki kişinin sahip olmadığı bilgilere, sırlara sahip olduğunu düşündürerek, karşısındaki kişinin bunlara ulaşamadığı takdirde başarılı ve mutlu olamayacağı izlenimi vermeye çalışırlar. Bu şekilde yeni sonuçlar elde etmek için onlarla bağlantı kurulması gerektiğine, yani ürün veya hizmetlerini satın alınması gerektiğine zorlarlar.

Bunun tersi empatidir. Empati yoluyla iletişim kurulduğunda, hedef kitlelerle daha insani bir düzeyde bağlantı kurulabilir ve hedef kitlede kendisinin anlaşıldığını hisseder. Kendilerini yetersiz hissetmek yerine, nerede olduklarını veya kim olduklarını kabul etmelerine ve gerekli değişiklikleri yapmalarına izin verilmiş olunur. Empati yapılarak hedef kitle bilgilendirmeye ve dolasıyla güçlendirmeye odaklanılır. Bu da onlara fayda sağlayan blogların güncel olarak yayınlanması ile yapılabilir. Empati ile yaklaşıldığında karşıdaki kişilerde sempati ile yaklaşır ve aradaki bağ güçlenir.

3- Pazarlama 

Pazarlamacıların yapacağı en büyük hata, potansiyel müşterileri hakkında konuşmaktır. Tüketiciler sürekli olarak farklı ürünler ve bunları neden satın almaları gerektiği ile ilgili mesajlara maruz kalmaktadırlar. Büyük markalara bakıldığı zaman bazılarının çok fazla pazarlama yapmadığı fark edilir. Peki, onların ortak noktaları nedir? Bu firmaların operasyonlarında müşterinin ruhunu anlamak yani empati vardır.

Bu şekilde yaklaştıkları için müşterilerinin insan düzeyinde kim olduğunu ve davranışlarını neyin tetiklediğini gerçekten anlamak için empati kullanırlar. Ve müşterilerini sıkan, bunaltan satış mesajlarına boğmazlar, böyle bir pazarlama politikası uygulamazlar.

İşte Ferrari, Apple ve Airbnb’den birkaç örnek:

 • Ferrari gibi bir markanın müşterilerine bir Ferrari satın almasını ya da gerçekten hızlı arabalar olduklarını söylemesine gerek yoktur. Bunun yerine, bu tutkuyu, müşterinin direksiyona geçtiğinde yaşamak istediği hisle yankılayan yani vurgulayan bir ürün oluştururlar.
 • Yıllar boyunca, müşteriler Apple’dan en son çıkan iPhone’u almak için sıraya girmişlerdir, çünkü bu markanın ürünü şirketin kim olduklarına dair mesajını vermektedir. Fakat bunun yanında Dell dizüstü bilgisayarlar için sıraya giren tüketiciler bulunmamaktadır. Bu örneği iyi analiz etmek gerekir.
 • Airbnb daha iyi bir otel rezervasyon sitesi olduğu için Hilton’dan daha değerli hale gelmemiştir. Bu işin 30 milyarlık bir iş haline gelmesinin nedeni; bir gezginin bir yere ait olma ve ziyaret ettiği kültürel dokuya kendini bağlı hissetme arzusunun başarılı bir şekilde vurgulanmasından dolayıdır. Duygusal pazarlama çok başarılı olarak gerçekleştirilmiştir.

4- Büyük yetenekleri işe almak

Yetenekli kişiler harika bir iş kurmanın ve sürdürmenin anahtarıdır. Yetenekleri çekmek için şirketin sermayesinin büyük olması ve iş fikrinin harika olması yeterli değildir. Bu yetenekleri firmaya çekmek için teşvik edilmeli, görevleri üstlenmeleri için ilham verilmelidir. Bunu sağlarken iyi bir lider empatiyi kullanır: adaydan yaşamları, kişilikleri, tutkuları ve hedefleri hakkında daha fazla şey paylaşmalarını istemek bunun bir yoludur. Bunu yaparken, bir lider sadece özgeçmişle değil, kişiyle bağlantı kurabilir. Bugünün başlangıç ​​dünyasında, birine değer vermek ve çıkarlarını önemsemek, kişi için benzersiz ve farklı bir kaynaktır. Aday muhtemelen empati duygusu ışığında kendisine verilen değeri fark eder ve o lider ile çalışmak ister.

Günümüzde empati dijital çağda azalmış gibi görünmektedir. Kişilerin teknolojik araçlarla yoğun olarak ilgilenmesi, çalışma hayatlarının yoğun olması, geçim sıkıntısı, zamanın plansız kullanılması gibi birçok faktör yüzünden kişiler kendini toplumdan soyutlamaktadırlar. Bu da ilişkilerin zayıflanmasına sebep olmaktadır. Fakat empati yeteneğini geliştirerek tüm yaşam ve iş hayatında daha başarılı ve mutlu olmak mümkündür. İletişimde Empati Kurmanın Önemi

Empati Duygusu Nasıl Geliştirilir?

Araştırmalara göre empati yeteneği kısmen doğuştan gelen bir yetenektir, fakat istendiğinde geliştirilebilir. İşte empati yeteneğini / duygusunu güçlendirmenin 8 yolu:

 1. Kendine meydan okuma: Eğer kişi konfor alanının dışına çıkan zorlu deneyimler yaşarsa empati yeteneğini geliştirebilir. Bu bir müzik aleti çalmak, hobi veya yabancı dil gibi yeni bir beceri öğrenmek, yeni bir mesleki yeterlilik geliştirmek olabilir. Kişinin bu şekilde aktivitelerde bulunması onu alçak gönüllü kılacaktır ve alçak gönüllülük empatinin önemli bir kolaylaştırıcısıdır.
 2. Her zamanki ortamdan uzaklaşmak: Özellikle yeni yerlere seyahat etmek ve yeni kültürleri tanımak başkalarını daha iyi anlamak için fırsatlar sunar.
 3. Geri bildirim almak: Kişinin ailesinden, arkadaşlarından ve meslektaşlarından ilişki becerileri hakkında geri bildirim istemesi, ardından nasıl yaptığını görmek için düzenli olarak onlarla görüşmesi empati yeteneğini geliştirir.
 4. Empati hakkında bilgilenmek: Kişisel ilişkileri ve duyguları araştıran literatür yazılarını okumak empatinin geliştirilmesinde faydalı olmaktadır.
 5. Mümkün olduğunca farklı deneyimler edinmek: Karşıdakini anlamanın en iyi yolu onun yaşadıklarını yaşamaktadır. Bu hem karşıdaki kişi ile aynı deneyimi paylaşmayı sağlar hemde empati yeteneğini geliştirir.
 6. Önyargıları yıkmak: Herkes, dinleme ve empati kurma yeteneğine engel olan önyargılara sahiptir. Bunlar genellikle yaş, ırk ve cinsiyet gibi görünür faktörler etrafında toplanır. Bu önyargıları kaldırmak empati yeteneğini geliştirir.
 7. Merak duygusunu geliştirmek: Kişilerin kendini geliştirmek için çevresindeki kişilerden ne öğrenebileceği sorgulaması, etrafındakileri daha iyi anlamalarını sağlar.
 8. Daha iyi sorular sormak: Müşterilerle veya iş arkadaşlarıyla yapılan her sohbete üç veya dört iyi sorulmuş soru empati duygusunu geliştirir.

Yukarıda verilen 4 örnek, dijital toplumda kaybedilen empatinin tekrar kazanılmasına ve iş ve özel hayatta daha başarılı olmaya fayda sağlayabilir. Empatik olma yeteneği geliştirilerek daha başarı ve tatmin dolu bir yaşam elde edilebilir. Aynı zamanda daha insani duygular besleyerek daha huzurlu ve mutlu olunabilir.kobi vadisi

Yorumunuz