Yatırımcı Arıyorum

İş Hayatında Plan Yapmak

İş Planı Yapmak

Plan yapmak, bir işin nerede ve nasıl yapılacağını belirlemek için yapılan çalışmadır. İş yaparken, ders çalışırken hatta seyahate çıkarken bile planlı olmak gerekir. Plan sayesinde tüm işler düzenli yürür. Bu yüzden, bir işe başlamadan önce plan yapmak yarar sağlar.

Plan, iş açısından bir işin en düşük maliyetle, nasıl etkin ve verimli olacağının önceden tasarlanmasıdır.

İyi Bir İş Planlamasının Kuralları

 • Esnek Olmak

Bir plan yaparken, kendinize koyduğunuz kurallar arasında esnek olmanın önemli olduğunu unutmayın. Gün içerisinde kendinizi çalışma alanında fazla zorlamayın. Ara sıra küçük molalar vererek esneklik yaratın. Tüm gün aralıksız çalışmanın bünyenizi fazla yoracağını ve zayıf düşme ihtimalinizin yüksek olduğunu unutmayın. Küçük molalar verin ve kendinize zaman ayırın.

 • Kontrol Dışındaki Olayları Dikkate Almak

Hayatınızın hangi alanında olursa olsun yani ister iş ister özel hayat olsun, kontrolünüz dışında gelişen olayları dikkate alın ve planınızı buna göre değiştirin. Özel hayatınızdaki aksilikler iş hayatınıza, iş hayatınızdaki aksilikler özel hayatınıza yansıyabilir. Planınızın aksamaması için bu olayları dikkate alarak planlamanızı yapmalısınız. Diyelim ki önemli bir toplantınız var ama aynı saatte ani aldığınız bir haberle, bir yakınınızın cenazesine gitmek zorundasınız. Toplantı yapacağınız kişilerle durumu görüşüp, toplantının daha uygun bir saate aldırılmasını planlayabilirsiniz. Toplantının telafisi var, arkadaşınızın zor gününde yanında olmanızın telafisi zor.

 • Sosyal Etkinliklere Zaman Ayırın

Hayat sadece işten ya da para kazanmaya çalışmaktan ibaret değil. Planınızı oluştururken kendinize zaman ayırın ve sosyal etkinliklere önem verin. Sosyal etkinlik derken kastımız sosyal medya değil elbet. Günde bir iki saatinizi arkadaşlarınızla sohbete ayırın, yakın mesafeli gitmek istediğiniz bir yere gidin ya da arkadaşlarınızla akşam buluşması düzenleyin. En önemlisi ailenizle vakit geçirin. Böylece moral depolayacak ve kendinizi ertesi güne zinde hissedeceksiniz.

 • Uyumadan Önce O Günkü Planınızı Kontrol Edin

Uyumadan evvel o günkü işlerinizin planlamasını kontrol edin. Yapmayı atladığınız ya da zamanınızın yetmediği bir işiniz kaldıysa bunu ertesi günkü planınıza dâhil edin. Böylece o işinizi de tamamlamış olacaksınız.

 • Planınızı Liste Halinde Yapın

Plan yapmanın en basit ve etkili yolu, planlarınızı listeler halinde yapmaktır. Böylece tamamladığınız işi listede ✓ile işaretleyebilirsiniz.

Plan yapmak, bir işi kusursuz ve hatasız yapmanın yoludur. Böylece zaman ve maddi kayıplara uğrama olasılığınız azalır.

Not: İş planlarında sizin için ücretsiz olarak hazırladığımız iş planı rehberi‘ni incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Etkili İş Planlaması Yapmak

Etkili bir planlama yapmak için bazı hazırlıklar yapmak zorundasınız. İşte yapmanız gerekenler;

 • İş Takvimi Edinin

Bir iş planı oluşturmak istiyorsanız, iş takviminizin olması çok önemli. Ya da işinize devam ederken bir de eğitim hayatınız varsa, dikkat etmeniz gereken iş takvimi ile akademik takvimi birleştirmek. Okulun kayıt tarihlerini, harç ödeme tarihlerini ve sınav tarihlerini iş planınıza dâhil ederseniz unutmamak adına çok kolaylık sağlarsınız. Ayrıca ailenizdeki ve yakın çevrenizdeki kişilerin özel günlerini de takviminize eklemeyi unutmayın. Plansız hareket etmemek en yararlısı.

 • Ajanda Tutun

Çantanızda, masanızın üzerinde muhakkak bir ajandanız olsun. Bu defterler sizin iş planı yaratmanızda en büyük yardımcılardan biri. Tarihlerine göre sayfalara günlük planınızı yapabilirsiniz.

 • Çalışma Programı Hazırlayın

Plan yaparken, çalışma programı hazırlayın. Hele ki evden çalışıyorsanız, planlamada esnek davranabilirsiniz. 10.30–12.00 proje çalışması, 14.00–16.00 arası İş Hukuku dersine çalış gibi. Böylece arada kalan zaman diliminde yemeğinizi yiyebilir, bir arkadaşınızla bir kahve içme fırsatı bulabilirsiniz.

 • Planınızı Geceden Yapın

Her gece uyumadan evvel, o günkü iş planınızı kontrol etmenizde yarar var. Planlamayı haftalık yapmayı sevmeyenler, günlük planı tercih ediyor. O gün içinde eksik kalan bir işiniz varsa, ertesi günkü planın ilk maddesine o eksik işi yazın. Böylece o işi ilk yapacağınız için, bir gün daha kaybınız yaşanmayacaktır.

 • Planınıza Sadık Kalın

Planınızı yaptınız ama planda tasarladığınız hiçbir işi yapmadınız. Bu da size bazı kayıplar getirebilir. Bu nedenle planınıza (aksi durum olmadığı sürece) sadık kalmaya özen gösterin. Planlı kişiler başarıyı hedeflemiş kişilerdir.

 • Kalem ve Kâğıdınız Daima Hazır Olsun

Plan yapmada aslında etkili olan haftalık plan yapmaktır. Bu yüzden bir haftalık plan oluşturmanızda yarar var. Ama yine de temkinli olmak adına günlük planlarınızı aksatmamayı unutmayın. Plan yaparken kalem ve kâğıdınız daima yanınızda hazır bulunsun. Önce bir taslak hazırlayın ve kesin kararlarınızı verdikten sonra planınızı ajandanızla paylaşın. Ayrıca plan yaparken haftada 1 günü kendinize ayırmayı unutmayın. O günü dünya tembellik günü ilan edin.

 • B Planı

B planı her zaman çok işe yarar ve pek çok konuda kurtarıcıdır. İş yaşantınızda planınızın aksine bir durum oluşursa, B planını devreye sokarak durumu kurtarabilirsiniz. Hepimizin amacı A noktasından B noktasına hasarsız ulaşmak. Bunun için yaptığımız planlarımızda bazen dış kaynaklı aksaklıklar olabilir. Bu yüzden bir B planı daima cebinizde bulunsun.

 • Planlama Yardımı Almak

Yakın çevremizde iş dünyasında bize rol model olabilecek başarılı insanlar vardır. Bu kişiler de bir plana bağlı olarak çalışan kişilerdir. Plan yapmak benim harcım değil diyorsanız, bu kişilerden bir profesyonel yardım alabilirsiniz. Ya da işinizde size destek olacak bir planlama uzmanı yani bir yönetici asistanı ya da sanal asistan ile çalışabilirsiniz. Yani her halükarda bir uzman desteği almakta yarar var.

 • Unutkanlıkların Çaresi: Cep Telefonu Yardımı

Cep telefonları sadece konuşmak ve mesajlaşmak anlamına gelmiyor. Telefonlardaki pek çok özellik hayat kurtarıyor. Çok acil işlerinizi telefonunuzun not ve alarm kısmına yazarsanız, saati geldiğinde uyarı sinyali çalmaya başlayacaktır. Bu da yapacağınız etkinliği unutmamanızı sağlar.

 • Planlarınızı Renklendirin

Takviminize yazdığınız planlarınızı renkli kalemlerle yazarsanız ya da renkli post-it eklerseniz çalışma takviminiz rengârenk olacak ve siz de eğlenceli bir şekilde çalışmanın avantajını kullanacaksınız.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz