Yatırımcı Arıyorum

İş İnsanı Olmaya Uygun Musunuz?

İş İnsanı Olmak

İş insanı olmak, sadece hazır sermaye ve bir iş fikri anlamına gelmez. Kişinin bir işe uygun olması anlamına da gelmektedir. Kendinizi iş insanı olarak görüyor musunuz? Bir işi yönetme kabiliyetine sahip misiniz? Personelinizi ne kadar yönetebilirsiniz?

İş İnsanı Olma Kriterleri

Bir iş kurmak kolaydır ama iş insanı olmak bunun aksine zordur. İşinizi kurarken ve devam ettirirken hayatınızdan biraz ödün vermek zorundasınız.

Girişimcilik Ruhu

İş kurmanın olmazsa olmazlarından biri de iş kuracak kişinin girişimci bir ruh taşımasıdır. İş dünyasına adım atarken sizden daha tecrübeli ve başarılı insanları karşınızda bulacaksınız. Bu kişiler girişimcilik ruhu taşıyan kişilerdir.

Franchise şirketlerinin kişilerde aradığı uygunluk şartlarında bile en üst sırada bayilik vereceği kişilerin girişimcilik ruhu taşımalarıdır. Girişimci insan her türlü zorluğu aşar. İşin gerekleri için gereken her bilgiyi öğrenir. Gereken eğitimlerini alır ve iş kurma planını yaparak, işini kurar. Bu yüzden iş kurmada genelde ilk adım girişimci olmaktır.

Çok Çalışmak

İş insanlarının hayatlarına baktığınızda, hepsinin gecesini gündüzüne kattığını, herkes yaz aylarında tatil yerlerindeyken, onların çalıştığını göreceksiniz. İş dünyası aynı zamanda rekabet demektir ve rakiplerinizi geçmek adına sizin de çok çalışmanız gerekir. Çalışmak hem sizi dinç tutar, hem de hayattaki tüm ideallerinizin gerçekleşmesini sağlar.

Sağlıklı İnsan İlişkileri

İş dünyasında muhatap olduğunuz tek varlık insan gücüdür. Bu bağlamda, iyi bir iş insanı olmak istiyorsanız, insanlarla olan ilişkilerinize özen göstermek ve sağlıklı ilişkiler kurmak zorundasınız. Çok ünlü bir söz vardır. Dostunu yakın tut, düşmanını daha da yakın tut diye. İş dünyasında size rakip kişileri de kendinize yakın tutmanız, bir sonraki adımlarını bilmek açısından yararlı olacaktır. İnsanlara karşı daima güler yüzlü ve paylaşımcı olmalısınız. Bu sizi iyi yerlere getirir.

Yönetici Vasfınız Var mı?

Etrafınızda yöneticilik yapan pek çok kişi bulunmaktadır. Bu kişiler eğitimli, işinin uzmanı kişilerdir Peki, hiç düşündünüz mü bu kişilerden kaç tanesi yöneticilik vasfına sahip. Bulunduğu şirketi ya da kurumu iyi şekilde yönetebiliyor mu?

Ne kadar çok eğitim alırsa alsın, işinde ne kadar tecrübeli olursa olsun, bazı kişiler uygun yönetici vasfı taşımazlar. Bu da bir süre sonra işletmede çatlamalara, fikir ayrılıklarına, verimliliğin düşmesine ve insanların işi bırakmalarına neden olabilir. Bu sebeple işi kurmadan evvel, nasıl yönetici olurum? sorusunu kendinize sorun. Eğer böyle bir yeteneğiniz yoksa işinize en az sizin kadar sahip çıkacak, yöneticilik vasfına sahip kişileri yönetim kadrosuna alın.

İşi sevmek ve Sadakat

İşinize, birlikte iş yaptığınız insanlara ve çalışanlarınıza sadakatle bağlı iseniz, iş insanı olmaya uygunsunuz demektir. Sadakat, sevgi ve saygının birleşimidir. İşine sadık olan insan her zaman başarılı olur ve etrafındaki kişilerin de takdirini kazanır. Bir başka kriter de, kişinin yaptığı işi severek yapmasıdır. Mecburiyetle yapılan işlerden verimli sonuç alınmaz. Yaptığınız işi sevin. Farkındalık ve Liderlik

Kararlı Olmak

Bir işi kurabilmek için kararlı olmak ve adımları sağlam atmak gerekir. Yapacağınız işte kararlı mısınız? Bu durumunuzu gözden geçirmeniz gerekir. Kararlılık, işler için hayati önem taşır. İyice etraflıca düşünmeden ve ciddi kararlar vermeden ve işinizdeki başarı kararlılığını tartmadan bir iş kurmamanız gerekir.

Yeniliklere Açık Olmak

Yeniliklere açık olan kişi, işini en iyi yerlere taşımak için elinden geleni yapan ve tüm yeniliklere açık olan kişidir. İş için nasıl verimli olunur? İşin gereği olan teknolojik cihazlar nelerdir? Personel daha fazla nasıl verimli hale getirir ve nasıl bir iş ortamı sağlanmalıdır.

İş insanı kişi, tüm bu soruları yanıtlar ve işinde uygular. Yenilikçi olmak başarıya açılan kapının altın anahtarlarından biridir.

Personel Yönetimini Bilmek

Bir işteki en büyük sıkıntılardan biri de personel yönetimidir. Yönetim konusunda vasfınız varsa personelinizi en iyi şekilde yönetebilirsiniz. Ancak sizin yapabileceğiniz bir iş değilse, kurduğunuz işte bu işin eğitimini almış ve personel yönetmeyi bilen kişileri görevlendirmeniz daha uygun olacaktır. Böylece hem iş yükünüz hafiflemiş, olur hem de personel işinin ehli kişilerle çalışmış olur. Kendinizi geliştirmek ve personelinizi kendiniz yönetmek istiyorsanız, bu amaçlarla düzenlenen kurslara gitmeniz, kendinizi geliştirmenize büyük yarar sağlayacaktır.

Başarılı İş İnsanı Olmak İçin İşletmecilik

İş adamı veya kadını olmak oldukça bilgi ve tecrübe gerektiren zorlu olmasa da deneyime sahip olunması gereken bir alandır.

Kobi Vadisi olarak yeni iş insanları için hazırlamış olduğumuz işletmecilik bloglarını incelemeniz, bu yolda size birçok konuda gerekli bilgiyi aktaracaktır.kobi vadisi

Yorumunuz