Yatırımcı Arıyorum

İş Kurarken Hangi Durumlara Dikkat Etmeliyim?

İş Kurma Aşamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ülke sınırlarımız içerisindeki herhangi bir kişi iş kurmak istediğinde aklında beliren düşüncelerden bir tanesi de endişe oluyor. Günümüz girişimcilerin birçoğu yatırım yapacakları değişim gösterebilen sektörler içerisinde başarılı olup olmama durumları üzerinde oldukça endişeli oldukları gözlemleniyor. Bazı girişimler sektörlerinde devamlılık gösterirken bazı girişimciler ise yerinde sayıyor. Kişilerin aslında izlemeleri gereken ana temel davranışlardan bir tanesi de cesaret olması gerektiği vurgulanıyor.

Öncelikle ülkemizde iş kurabilmek için kişileri zorlayan en büyük durumlardan bir tanesi de sermaye açığı olduğu belirtiliyor. Kişilerin belirledikleri ya da satın almak istedikleri bayiler için çoğu zaman sermaye konusunda sıkıntılar çekebiliyor. Bu tarz durumlar için kişilerin yapması gereken beklemek olacağı ön görülüyor. Öyle ki kişilerin borç ile açmış oldukları iş alanlarındaki devamlılık bir süre sonra yerini bambaşka borçlara sürüklediği belirtiliyor. İş kurmaktaki ana kural borç almadan, kişilerin kendi sermayeleri ile işlerini kurabilmek olduğu belirtiliyor.

İş Kurarken Emin Olmak

Dünyadaki çoğu sektör içerisinde çalışan bireylerin aslında çalıştıkları alanlar içerisinde mutlu olmadıkları gözlemleniyor. Kişiler yapacakları ya da satın alacakları iş sektörleri ya da bayiliklere karar verme durumlarında, sermayesi olduğu takdirde adım atmaları öneriliyor. Fakat bu durumlar tam anlamıyla kişilerin iç bünyelerinde barınmadığı durumlarda böyle bir adım atılmasına şiddetle karşı çıkılıyor. Öncelikle kişilerin bu tarz meydana gelebilecek durumlar karşısında önlemlerini almaları uygun görülüyor. Hangi sektörde devamlılık gösterileceği, hangi alanlara yatırım yapılması gerektiği ve de hangi alanlara iş kurulacağı konusunda piyasa araştırmaları yapmaları gerekiyor.

Herhangi bir kişinin iş alanı yaratabilmesi için hayal güçlerini ve düşüncelerini yönetebilmesi gerektiğine inanılıyor. Çünkü emin olunmayan bir işin sonucu büyük olasılıkla olumsuz bir şekilde sonuçlanabiliyor. Kişilerin iş kurmak için dikkat etmesi gereken durumlardan bir tanesi de becerisidir. Belirlenen iş karşısındaki becerisi doğru orantıda elde edeceği kazanç ile ilişkilendiriliyor. Sektör içerisinde karşılaşılacak sorunlara karşı kişilerin sahip olduğu beceriler sayesinde anında müdahale edilebilir ve de bu durumdan rahatlık ile çıkılabildiği nitelendiriliyor.

İş Kurma Konusunda Fizibilite Yapmak

Öncelikle kişilerin yapması gereken durumlardan bir tanesi de kuracağı iş alanın pazarını önceden araştırarak daha sağlam adımlar atmasına olanak sağlayabilir. Türkçe’mizde “yapılabilirlik” anlamına geliyor olan fizibilite, iş kurmak isteyen kişilerin çoğu zaman yanlış yollar izleyerek işlerini kurmalarına engel olabildiği belirtiliyor. Fizibilite Nedir

Kişilerin iş kurmak konusunda ciddi faaliyetler içerisinde ise kesinlikle fizibilite çalışması yapması gerekiyor. Çünkü ufak bir çalışma ile çok büyük adımlar atılabildiği ön görülüyor. Örnek verecek olursak, herhangi bir kişinin pet shop bayisi açacağını varsayalım. İzlemesi gereken yollardan biri ise kuracağı iş alanında başka bir pet shop daha var mı? Var ise izlemesi gereken yöntemlerden bir tanesi de ürünlerini inceleyerek çeşitliliğine dikkat etmesi gerekiyor. Ürünleri ne kadara müşteriler ile buluşturuyor ya da yaşanan bölge içerisinde kaç adet evcil hayvan besleniyor? Meydana gelebilecek bu tarz sorulara doğru cevap üretilmesi durumunda etkin bir Pazar araştırmaları yapılmasının mümkün olacağı belirtiliyor.

İş Kurmak İçin İlk Önce Öz Sermaye

Ülke sınırlarımız içerisindeki çoğu işletme alınan krediler ile açıldığı gözleniyor. Fakat bu durum devamlılık konusunda oldukça değişim gösteren sıkıntılar doğurabiliyor. Kişilerin iş kurabilmeleri için dikkat etmeleri gereken diğer durumlardan bir tanesi de öz sermayelerinin olması gerektiği belirtiliyor. Sermayesiz Nasıl Bir iş Kurabilirim?

Genel olarak bakacak olursak ülke sınırlarımız içerisinde herhangi bir iş kurmak bir nevi yatırım görevi görebiliyor. Fakat meydana gelen bu durum içerisinde kişilerin gözden kaçırmaması gereken birtakım düşüncelerin oluşması gerekiyor. Öncelikle yatırım yapılmış bir iş alanında, yatırımın geri dönüş süresi hesaplanması öneriliyor. Öyle ki işlerini kuran kişilerin yatırımlarının geri dönüşlerini hesaplamaması durumunda meydana gelebilecek masraflar karşısında oldukça zor bir süreç içerisinde olacağı belirtiliyor.

Girişimcilerimizin birçoğunun yatırımlarının dönüş sürelerini hesaplamadıkları gözlemleniyor. Hatta kredi ile açmış oldukları işletmelerinin borçlarının vadesi yaklaştığı durumlarda oldukça stresli bir süreçten geçtikleri belirtiliyor. Yaşanacak bu tarz durumlar kişiyi ve elde edecekleri kazançları yarı yarıya düşürdüğü nitelendiriliyor. Bu neden ile kişilerin iş kurarken yapması gereken durumlardan bir tanesi de yatırımlarının geri dönüş sürelerini hesaplamaları gerekiyor ve de öz sermayeleri ile iş kurmaları gerektiği ön görülüyor.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz