Yatırımcı Arıyorum

İş Kurmak İçin Destekler

İş Kurma Destekleri

Türkiye sınırları içerisinde gerçekleştirilmesine olanak sağlanan bir sürü proje ve iş fikirlerinin olduğu belirtiliyor. Kişilerin meydana getirdikleri bu fikir sayesinde devletimiz de desteklerini girişimcilerden yana kullandığı gözlemleniyor. Türkiye sınırları içerisinde girişimcilerin iş kurabilmelerine olanak sağlayan üç farklı proje paketi oluşturulduğu belirtiliyor.

Genel olarak bakacak olursak her kişi belirli bir zaman çalıştığı sektörler sonrasında kendi işini kurmak istediği gözlemleniyor. Bu duruma halk arasında kendi işinin patronu olmak olduğu söyleniyor. Kişilerin hayal güçleri sayesinde iş kurma fikirlerine olanak sağlayan devletimiz, oldukça farklı proje paketleri oluşturarak kişilere çeşitli destekler verdiği belirtiliyor.

Kişilerin iş kurabilmeleri için sağlanan bazı paketler şunlardır;

  • TUBİTAK
  • SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA

Türkiye ülke sınırları içerisinde devamlılık gösteren esnaflar için KOSGEB tarafından belirlenen iş yerleri, bayilik ve de proje geliştirme teşviki adı altında oluşturulan 14 farklı program ile kişilerin iş kurmalarına olanak sağlanıyor. Ülke sınırlarımız içerisinde var olan Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası, Türkiye Cumhuriyeti Vakıfbank, Türkiye Cumhuriyeti Halk Bankası gibi kamu bankalarının ise KOBİ Bankacılığı destekleri harici oluşturulan desteklerin sermayesi olmayan kişilere başvurması ön görülerek işletme sermayesi verildiği gözlemleniyor.

İş Kurabilmek İçin KOSGEB Yeni İş yeri Açma Kredileri

Ülke sınırlarımız içerisindeki girişimcilerin en çok başvurduğu yer KOSGEB olarak biliniyor. Girişimcilere iş yeri açabilmeleri için destekler veren KOSGEB, 14 farklı proje ile iş kurabilecek genç ve dinamik girişimcilere değişim gösteren destekler verdiği gözlemleniyor. Verilen bu destekler kişilerin ister ilk iş yeri kurması isterse yıllarca esnaflık yaptıktan sonraki fikirlerine minimum olarak belirtilen 500.000 TL faizsiz kredi verebildiği belirtiliyor. Kosgeb İle İş Kurmak

Ülkemizdeki girişimciler için verilen destekler doğrultusunda ihracat ya da ithalat ile uğraşarak devamlılık sağlayan kişiler bu verilen destekler sayesinde yeni bir teknolojik ürün tasarlayabilen, personeller, reklam gideri için de ihtiyacı olan her kişiye değişim gösteren desteklerin verildiği belirtiliyor.

İş Kurabilmek İçin TÜBİTAK İş Yeri Proje Destekleri

Genel olarak yaşadığımız yüzyılın avantajlarından bir tanesi de gelişen teknoloji olduğu belirtiliyor. Her yaştan kişiler gerek internet gerekse ulaşabildikleri her bir doküman sayesinde yeni bir alet ya da benzeri ürün tasarlayabiliyor. Fakat tasarlanan ürünlerin de hayata geçirilebilmesi açısından sermaye yetersizlikleri meydana gelebiliyor. Kişilerin yapması gereken ise TÜBİTAK İş Yeri Proje desteklerine başvurması ön görülüyor. TÜBİTAK Sermaye Desteği Programı

Sınırlarımız içerisinde meydana getirilmiş olan TÜBİTAK tam anlamı ile teknoloji ile içli dışlı olan girişimci ya da herhangi bir kişinin meydana getirdiği iş fikirlerine desteklerini sürdürüyor. Kişilerin yeni bir teknolojik ürün tasarlamaları sonrasında bu kurum kişilere tam anlamıyla 150.000 TL’ye kadar geri ödemesiz hibe destekleri sunduğu belirtiliyor. Genel açıdan bakacak olursak her iki yılda bir kez farklı ilanlar veren bu kuruluş, genç girişimcilerin yenilikçi fikirlerine destekler vererek gelir elde edilmesine olanak sağladığı gözlemleniyor. Herhangi bir iş kurma fikri olan gençler için ise 63.000 TL destek verebileceği belirtiliyor.

İş Kurabilmek İçin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma İş Kurma Kredileri

Bu kuruluş tam anlamı ile kaymakamlıklar ile doğru orantı içerisinde ilerleme kaydeden Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından da iş yeri kurmak isteyen herhangi bir kişi ya da genç girişimciler için 15.000 TL’ye kadar destek verebildikleri nitelendiriliyor. Meydana getirilen Vakıflar ya da KOSGEB gibi kuruluşların kurslarına katılım göstermiş olmak ve ayrıntılı bir şekilde kişilerin oluşturduğu iş planlarının kabul ettirilmesi ön görülmüyor.

Kişilerin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından destek almak istemeleri üzerine meydana gelen bazı durumlar oluşuyor.

İç yeri açma kredisi üzerine ayrılmış olan bütçelerin alınması sağlanmak bazı şartlar oluşturulduğu belirtiliyor:

  1. Kişilerin belirlenmiş Vakıfa başvurular yaparak kişisel bilgilerinin bulunduğu yeni bir dosya açtırmaları gerekiyor.
  2. Kişilerin iş kurabilmeleri için çeşitli araştırmalar yapmaları gerekiyor. Meydana gelebilecek tüm giderler için teklif mektupları almaları gerekiyor ve de alınabilecek bu tarz mektupları birer proje haline getirerek Vakıfa sunmaları gerekiyor.
  3. Son olarak ise iki adet kişilerce belirlenmiş olan Devlet Memuru kefili bulmaları gerekiyor.

Kişilerin bu Vakıf üzerinden destek almak istemesi üzerine dikkat etmesi gereken bazı durumlar meydana geliyor. Verilecek 15.000 TL teşvik bir hibe değil, faizsiz bir kredi türü olduğu belirtiliyor. İlk sene alınan geri ödemesiz kredi 12 ay sonrasında, 36 ay taksit ile ödenebileceği vurgulanıyor.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz