Yatırımcı Arıyorum

İş Ofisi ve Home Ofis Kurmak

Bir iş kurmak kadar bir iş ofisi kurmakta oldukça yorucu bir süreçtir ama mükemmel bir iş ortamında işlerinizi yapmanın keyfi göz önüne alındığında, oldukça da caziptir. Artık günümüzde teknoloji sayesinde evimizin bir odasını hatta yatak odasını bile bir bilgisayarla iş alanı haline getirsek bile, ileride işi büyütmek, personelin rahat çalışması ve müşterilerin güvenini kazanmak adına bir iş ofisi gereklidir.

İş ve Ev Ofisleri

Yazımızın başında da belirttiğimiz üzere, teknoloji sayesinde evimizin bir köşesini bir ofis haline getirmiş olsak dahi, aslında her işletmenin ya da işin bir ofis alanına ihtiyacı vardır. Esnek çalışma saatleri artık günümüz modası. İnsanlar, kapalı bir ortama bağlı kalmadan, hizmetlerini veriyorlar ancak ofisler, özellikle müşteriler açısından önemli.

Bir iş kurma aşamasındaki önemli görevlerden biri de bir ofis kurmaktır. Ofis kurulumunda ofisinizi nerede bulacağınız, gerekli ofis ekipmanını satın almanız, çalışma alanınızı tasarlamanız ve sarf malzemeleri satın almak gibi pek çok adımla ilgilenmeniz gerekecektir.

Yeni Ofis Kurarken Tavsiyeler

1. Ofis Alanını Satın Almak ya da Kiralamak

Bir iş ofisi kurmaya karar verdiğinizde ilk planlamanız gereken, ofisi satın alma ya da kiralama düşüncesidir. Tabi home ofis yani evden çalışmayı düşünmüyorsanız. Bir ofisi satın alacak derecede maddi imkânınız mevcutsa, satın almanız daha karlı olacaktır. Hem içinde istediğiniz tadilatları yapma özgürlüğüne sahip olacak, hem de kira ödemek gibi bir dertle başa çıkmayacaksınız.

Ayrıca ofis alanını satın aldığınızda, ileride bu ofisi satıp daha büyük bir ofis için kendinize kaynak sağlayabilirsiniz. Emeklilik döneminizde de bu ofisi satıp, emekliliğinizi maddi yönden garantileyebilirsiniz.

Eğer ofis kiralık olacaksa, bütçenize uygun alanlardan ancak iyi bir lokasyondan seçeceğiniz bir ofis alanını tercih edin. İnsan akışının yoğun olduğu yerde seçeceğiniz ofisiniz, müşterinin size daha kolay ulaşarak, işinizin ilerlemesine ve kazancınızın artmasına olanak sağlayacaktır. Bu yüzden finansal durumunuza göre tercihinizi yapın.

2. Aklınızdaki Soruları Yanıtlayın. Home (Ev) Ofis mi? Dışa Açılmak mı?

Küçük işletmeniz için bir ev ofisi mi kurmayı planlıyorsunuz yoksa ev dışı bir of  is mi istiyorsunuz. Bir home ofis kurmayı düşünüyorsanız kendinize şunu sorun.

Ev ofisimi nasıl kurabilirim? Evden çalışmanın ne gibi artıları ve eksileri vardır?

Evden çalışmanın en büyük avantajı zamandan ve maliyetlerden tasarruf etmektir. Ancak müşteriyi eve çağıramazsınız, tabi evinizin bu kabuller için ayırdığınız bir ek bölümü yoksa. İşinizin gereklerine uygun mobilya ve araçlarla evden gayet iyi çalışabilirsiniz. Kesinlikle doğru mobilya ve ekipmanları tercih etmelisiniz. Resmi prosedürleri tamamlamanız da oldukça önemlidir.

Home ofisin bir dezavantajı ise, randevulardır. Müşterilerle randevularınız için sürekli dışarıda bulunmak durumunda kalabilirsiniz ki, size tavsiyemiz bir süre işinizi evinizde idare ettikten sonra, bir kazanç düzeyine eriştiğinde bir dış ofis açmanızdır.

Bu sayede hem varsa personeliniz rahat çalışır, hem müşterinizi ağırlar hem de başka müşterileri işinize çekme avantajına da sahip olursunuz.

Dışarıda bir ofis alanı oluşturacaksanız, bunun maliyetini de iyi hesaplamanız gerekir. Bu yüzden bütçe ve kaynaklarınızı gözden geçirin ve plan dâhilinde ofisinizi kurma çalışmalarına başlayın.

3. Ev Tabanlı Bir İş Kurmadan Önce Yapılması Gerekenler

Evde çalışmak gibi bir düşünceniz varsa ve home ofis kurmak istiyorsanız, ilk önce hangi işi yapmak, hangi ürün ve hizmeti satmak isteyeceğinize karar vermelisiniz. Uzmanlık alanınız hangi işler, işi geçici mi yapmayı düşünüyorsunuz yoksa kalıcı mı? Ürün belli bir ihtiyacı karşılıyor mu? Tüm bu soruları kendinize sormanız gereklidir.

Hobilerinizi ticarete dökmenin en iyi yolu evden çalışmaktır zira evden yürüteceğiniz işler, sizi dışarıda bir dükkân açmaktan gelen maliyetleri azaltacaktır. Ancak bunun için de bazı adımlara dikkat etmeniz gerekecektir.

Evden bile çalışıyor olsanız dahi, belli bir pazarın içinde yer alacağınızdan, hangi sektörde iş yapacağınız önemlidir. Hedef pazarınızı araştırın, keşfedin ve benzersiz satış teklifinizi sunun.

Ürün ya da hizmetinizi kimlerin alacağını da bilmeniz gerekir. Müşterinizin ekonomik durumu, yaş grubu, cinsiyeti gibi özelliklerini de belirlemeniz gerekir.

4. Ev Ofisinizi kurmak İçin Bir Kontrol Listesi Yapın

Ev ofisinizde ihtiyaç duyduğunuz şeylerin çok yönlü ve akıcı listesini oluşturmak için bir kontrol listesi oluşturun. Kesinlikle ihtiyacınız olan şeyleri kontrol edin ve ev ofisinizin temel önceliklerine ait liste oluşturun.

Evin hangi odasını ofis olarak düzenleyeceğinize karar verdikten sonra gerekli olan ve belirlediğiniz tüm ihtiyaçları tamamlayın. Çalışma masası, bilgisayar, faks, yazıcı, dosyalama dolabı, ürün satışı yapılacaksa bir ürün dolabı almanız gerekecektir. Ayrıca işinizi internet üzerinden yürüteceğiniz için 7/24 kesintisiz internetinizin olması gerekmektedir.

Eğer işiniz gereği sürekli dışarıda olmanız gerekecekse, bir sanal asistan bulmanız, evrak ve posta gibi takip işlemlerini ona yaptırmanız da size yararlı olacaktır.

5. Ofis Alanı Size Uygun mu?

Ofisler, müşteri iletişimi ve iş operasyonları ve amacınıza ulaşmanız için günlük hizmet veren bir alandır. Günümüzde bazı işletmeler, ofis alanı olarak ortak alanlar kullanmaktadır ki bu da evden çalışmak zorunda olanları bir bakıma yalnızlıktan kurtaracaktır.

Şehir merkezinde bir ortak ofis imkânı bulunduğunda bunun da değerlendirilmesi gerekir. Bunun nedeni evden çalışılan durumlarda, müşteri randevularının daha rahat geçmesi için önemlidir. Zira ev ortamı müşteriyi ağırlamak için uygun olmayabilir.

Mevcut Olanaklar ile İş Kurmak

İster evden çalışacak olun isterseniz ev dışı bir ofis açmayı düşünün, önemli olan yapacağınız iş ve elinizdeki mevcut olanaklardır. Ayrıca en büyük silahınız kullandığınız teknolojik araçlardır. Bilgisayar ortamında yürütülen işlerde mobil ofis kurmakta çok işinize yarayacaktır.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi
Abone Ol
Bildirim Alın
guest
1 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Kerem
Kerem
3 yıl önce

Home ofis çalışmak şu an yapılabilecek en mantıklı yöntem. İnsanları bir binaya doldurup çalıştırmaya çalışmak yerine kendi evlerinden çalışmaları teşvik edilebilir. İnternet bağlantısı ve düzgün iletişim sistemleri ile bu mümkün.