Yatırımcı Arıyorum

İş Planı Hazırlarken Yapılan En Büyük Hatalar

İş Planı Hazırlamak

Girişimcilik eğitimlerinin başlıca konusu olan iş planı, birçok açıdan en önemli aşamadır. İş hayatına başlamadan önce hazırlanan iş modelinin ardından hazırlanan iş planı detaylı bir araştırma gerekmektedir. Yüzme bilmiyorsunuz diyelim, boyunuzu geçen bir suya atlamak ister misiniz? İşte, iş planı hazırlamak da aslında bu örnek ile aynıdır. Çünkü iş hayatına atılmadan önce ne gibi risklerin olduğunu, nasıl bir pazarın mevcut olduğunu ve mali açıdan hangi durumda olduğunuzu bilmek sizi derin bir suya atlamaktan kurtaracaktır. Külfetli bir iş olan iş planı, bu zorluğu yüzünden birçok girişimci tarafından ya es geçilmekte ya da yalan yanlış bilgilerle hazırlanmaktadır. İş Planının Önemi ve İçeriği

İş Planı Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Taklitçi Olmak Yerine Özgün Olun

İş planı hazırlayan pek çok girişimci, başarılı olmuş insanların iş planını ve iş hayatını taklit etmeye kalkar. Düşüncesine göre o insanın yaptığını yapmak kendisine de kazandıracaktır. Fakat durum aslında tam tersidir. İş planı özgün olmayan girişimci adayları, iş hayatına girdikleri zaman birçok açıdan eksik kalacaktır. Burada amaç, başarılı girişimcileri örnek alıp, kendi iş planınızla harmanlayıp ortaya özgün bir iş planı çıkarmaktadır.

İş Planınızı Uzman Kişilere Yaptırmak

İş planı hazırlama aşamasından olan girişimci adaylarının birçoğu işi uzmanına yaptırır. Çünkü iş planı hazırlarken bilmediği kısımlarda uzman kişilerden yardım almak en doğrusudur. Fakat bu demek değildir ki iş planını hazırlat o şekilde kalsın. İş planı hazırlanırken girişimci adayı, o iş planının her aşamasını bilmelidir. Bu sayede kendi işini daha çok benimsemiş girişimciler ortaya çıkacaktır. Bu yüzden tavsiyemiz, iş planınızı ister kendiniz hazırlayın ister uzman kişilerden yardım alın, fakat her aşamada etkin olarak rol alın.

Not: Türkiye’de ilk ve tek iş planları Kobi Vadisi’nde. Ayrıntılı bilgi için; iş planları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Hedef Kitle Oluşturmamak

İş planı hazırlarken başlıca yapılan hatalardan birisi de hedef kitle oluşturmamaktır. Birçok girişimci adayı hedef kitle olarak neredeyse tüm tüketicileri ele almaktadır. Bu da kısa ve uzun vadede yanlış finansal rakamlara neden olmaktadır. Yani, iş planının hezimete uğramasıdır. Bu yüzden iş planı hazırlarken gerçekçi bir hedef kitle seçmelisiniz. Ve ona uygun finansal analizleri gerçekleştirmelisiniz.

Pazar Araştırmasını Es Geçmek, Önem Vermemek

Detaylı bir pazar araştırması yapmayan girişimci adayları, iş hayatına başladıklarında çok büyük olumsuzluklar ile karşılaşabilmektedir. Tozpembe olarak yapılan iş planı beraberinde birçok olumsuz sonucu getirmektedir. Bu yüzden gerçekçi bir pazar araştırması iş hayatınızda karşınıza çıkabilecek engelleri size gösterecektir. Bu sayede daha planlı ve programlı şekilde bunların üstesinden gelebileceksiniz.

Finans Konularında Net ve Doğru Olmamak

İş planı hazırladınız ve yatırımcı adayının karşısına çıktınız. İş fikriniz ne kadar uygun ve inovatif olursa olsun yatırımcı adayının dikkati çeken nokta çoğunlukla finans kısmı olacaktır. Çünkü yatırımcı neye ne kadar para yatıracağını bilmezse o işe yatırım yapmayacaktır. Bu yüzden doğru ve net rakamlar ile hangi aşamada ne kadar finans gerekeceğinin iş planında yazılması gerekir. Eğer iş planı hazırlarken finansal analizlerde takılıyorsanız uzman kişilerden bu konuda yardım almaktan çekinmeyin. Çünkü sonucunda yatırımcı karşısında olumlu bir tepki alacaksınız.

Girişimcilikte İş Planının Önemi

Girişimcilik hakkında merak ettiğiniz tüm sorulara, Kobi Vadisi editörleri tarafından hazırlanan Girişimcilik makalelerine göz atabilirsiniz.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz