İş Planı Şablonu

Bir iş planı yazmak, özellikle bir işe ilk kez başlıyorsanız ve finansal bir geçmişiniz yoksa büyük bir görev gibi görünebilir. Deneyiminiz olmasa bile modern bir iş planının neye benzediği hakkında araştırma yapmak size yardımcı olabilir.

İş planları yıllar içinde değişiklik göstermiştir ve bundan 10 yıl önceki bir iş planı ile günümüzdeki iş planları çok farklıdır.

Planınıza, modern ve profesyonel bir iş planı ile başlayın. İş planları; girişimcilere nasıl iş yapılacağını, banka kredisi, risk sermayesi ve melek yatırımcı yatırımları, ticari genişleme ve işletme satışları gibi amaçlarla kullanılmıştır.

İş Planı Şablonu Örnek

Örnek iş planı şablonu, sizin düşüncelerinizi organize etmenize yardımcı olacaktır. Bir kılavuz sağlamanız halinde boş sayfaya bakıp kalmayacak, neyi yazmanız gerektiğini de belirleyebileceksiniz.

Boş şablon, standart bir iş planının genel düzenini gösterir. İyi düzenlenmiş bir iş planı şablonu, planınızın her adımı için talimatlar sunar, yatırımcı için hazır bir iş planının nasıl görünmesi gerektiğini size gösterecektir.

Bir şablonu alarak düzenlemek istediğinizde, internet ortamında pek çok örnek bulacağınızdan bunun için ayrıca ücret ödemeniz gerekmeyecektir. Ancak bu konuda fazla bir deneyiminiz yoksa uzman bir kişiden yardım alabilirsiniz.

Tüm sayıları doğru yere aldığınızdan emin olmak için işlem hakkında yeterince bilgi sahibi olmanız gerekir. Şablon işinize yarar ancak sayıları doğru yere koymadığınız takdirde pek işe yaramayacaktır.

Alt kısımda bulunan ücretsiz iş planı şablonuna ulaşabilir ve bilgisayarınıza indirebiliriz.

Örnek İş Planı Şablonunda Bulunanlar

Temel amaçlı bir iş planı 5 ana maddeden oluşur ve şablonda bulunması gerekenler şunlardır:

Yönetici Özeti

1. Yönetici özeti
2. İş detayları
3. Kilit personel

Görüş

4. İş fikri
5. İş hedefleri
6. İşletme ne yapar?
7. İşletmeyi farklı kılan nedir?
8. Yasal gereklilikler

Pazarlama

9. Pazar araştırması
10. Müşterilerin profilini çıkarma
11. Rakiplerin profilini çıkarma
12. Piyasa risklerini yönetmek
13. Fiyatlandırma
14. Promosyon ve reklam

İşletmeyi yürütmek

15. Personel
16. Tesisler
17. Tedarikçiler
18. Ekipman
19. Operasyonel risklerin yönetimi

Finans

20. Girişim maliyetleri
21. Kar ve zarar tahmini
22. Finansman sağlama
23. Finansal risklerin yönetimi
24. Nakit akışı tahmini

Ücretsiz İş Planı Şablonu

Kobi Vadisi’nin uzman editörleri tarafından hazırlanan iş planı şablonu; bir iş kurmak veya var olan işinizi geliştirmek için ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgileri bir araya getirmenin en iyi ve en hızlı yolunu sunan basit bir iş planı örneğidir. Bir iş planı şablonunu tamamlama süreci, başlangıçtan itibaren iş modelinizin uygulanabilirliğini sağlamaya yardımcı olabilir.

Ayrıca, vizyonunuzun yatırım yapacakları bir şey olup olmadığını belirleyebilmeleri için potansiyel yatırımcılara sunmanız gereken bilgileri de sağlar.

Planın her adımında size yardımcı olmak için iş planı şablonumuz, size yol göstermek üzere tasarlanmıştır. Her bölümün en iyi nasıl tamamlanacağına dair pek çok tavsiye ile her aşamada doğru süreç önerilerine ulaşabilirsiniz.

Not: profesyonel olarak ihtiyacınız olan tüm iş planı çalışma taleplerinizi iş planı danışmanlığı sayfamızdan bize iletebilirsiniz.


Bazı yararlı ipuçlarının yanı sıra, nelerin dahil edileceğine ilişkin ayrıntıları içeren iş planı şablonumuza odaklanın ve organize olun.

İş Planı Şablonu (PDF, 513.0 kb)