Yatırımcı Arıyorum

İş Planının Önemi ve İçeriği

İş Planı Hazırlamak

Bir girişimci eğer iş kuracaksa devlet desteği için iş planı hazırlamak zorundadır. Eğer ki iş planı onay almazsa devlet desteği alamayacaktır. Bunun için iş planının büyük bir özen ve ciddiyetle hazırlanması gerekmektedir. Girişimcinin sermayesi olsa dahi yine bir iş planının olması gerekir. Çünkü içeriği dolayısıyla iş planı izleyeceğimiz yolu göstermektedir.

Yolunu çizmemiş olan bir girişimci de kaybetmeye daha yakındır. Bize her şekilde bir yol gösterici olacak olan iş planı aynı zamanda başlangıç öncesi gerekli araştırma ve incelemeleri yapmamıza da olanak sağlayacaktır. Aynı zamanda içine gireceğimiz sektör hakkında da fikir sahibi olmamıza da yardımcı olur. Yine iş süresi içerisinde kendimizi ve şirketimizin durumunu kontrol etmemiz için de idealdir.

İş Planında Olması Gerekenler

İçerik olarak iş planında olması gerekenler arasında ilk sırada girişimcinin özellikleri gelir. Sonrasında kendince belirlediği hedefler olmalıdır. Yani kuracağı işte ulaşmak istediği noktası, nirvanası neresidir? Çok uçuk olmayacak şekilde girişimci bunları belirtmelidir. İş ile alakalı teknik ve yasal boyutu hakkında malumat sahibi olmalıdır. Ayrıca bu işin ülkemizdeki ya da bulunduğu bölgedeki piyasası hakkında da bilgili olmalıdır. Kaliteli bir ürünü olabilir ama bu ürünün satışını yapmak ya da pazarlayabilmek için neler yapacağını belirtmelidir. Bir ürün satacaksa ya da bir hizmet sunacaksa bunların üretimini nasıl yapacaksa detayıyla iş planı içinde barındırmalıdır.

Bunları yaparken kullanacağı bütün teçhizat hakkında bilgi vermelidir. Eleman çalıştıracaksa onları nasıl yöneteceğini yani diğer bir deyişle idari olarak izleyeceği yolu belirtmelidir. Zaman olarak ne kadar bir zamanda üretim ve satış yapacağını en azından tahmini rakamlarla belirtmelidir. Yine bu satış sonrası olacak finansal hareketlerini göstermelidir. İş kurduysak eğer kar etmeliyiz. Bu karı gösteren bir belge de yine ortalama tahmini rakamlarla iş planı içinde bulunması gereken diğer bir dosyadır.

İş Planında Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer iş planını hazırlayacaksak şunları kendimize bir soralım: Bunun altından kalkabilir miyim? Bu iş fikri gerçekten başarılı bir fikir mi? Bu fikir bulunduğum bölgeye uygun mu? İş fikrimin hitap ettiği kitleye ulaşmak kolay mı? Bunlar tamamsa eğer zaman kaybetmeyebilirsiniz.

Not: Türkiye’de ilk ve tek hazır iş planları Kobi Vadisi’nde. Ayrıntılı bilgi için; iş planları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz