Ankara'da İş Yapmak

Ankara’da Hangi İşler Yapılır?

Türkiye’nin başkenti olan Ankara, en büyük ikinci il statüsündedir. En büyük ikinci il olması nedeniyle girişimcilerin iş fikirleri için oldukça iyi potansiyele sahiptir. Şehir 26.897 km2 alanına sahiptir ve 25 ilçeden oluşmaktadır. Coğrafi konumu itibariyle Türkiye’nin kalbi olarak isimlendirilir.

Ankara şehri keçisi, keçisinin yünü, kedisi, tavşanı, armudu, balı ve misket üzümü ile meşhurdur.

 • Nüfus Yoğunluğu

Şehrin toplam nüfusu 5.639.076 kişiden oluşur. Nüfusun %51.20 oranı orta yaş grubundan, %35.77 oranı genç yaş grubundan oluşmaktadır. Şehrin %50.46 oranı kadınlardan, %49.54 oranı erkeklerden oluşmaktadır.

Ankara şehrinde nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu ilk üç ilçe sırasıyla şu şekildedir; Çankaya, Keçiören ve Yenimahalle.

 • Eğitim Düzeyi

Nüfusun %65.66 oranındaki kısmı ilkokul, ortaokul ve lise mezunlarından oluşmaktadır. %24.05 oranında ise üniversite ve üstü okullardan mezun olmuştur. Ankara şehrinde yapılacak bir girişim için nitelikli işçi bulmanız oldukça kolay olacaktır. Kadın ve erkek nüfusunun hemen hemen eşit olması nedeniyle çalışanlarınızı girişim yapacağınız sektöre göre seçmeniz için seçenekleriniz olacaktır. Şehirde liseden mezun olanların sayısı 1.208.393 kişiden, üniversiteden mezun olanların sayısı 989.429 kişiden oluşmaktadır. Yapmak istediğiniz girişime göre çalışanlarınızdan isteyebileceğiniz eğitim düzeyleri değişse bile Ankara eğitim açısından oldukça gelişmiş bir nüfusa sahiptir.

 • İstihdam ve İşsizlik

Ankara şehrinin istihdam oranı %45.3’tür. İş gücüne katılım oranı %52.8 ve işsizlik oranı %14.2 olarak gerçekleşmiştir. Şehirdeki genç işsizlik oranı %24.5 olmuştur. İşsizlik oranının yüksek olması Ankara’da yapılacak bir girişimde çalışabilecek personelin kolayca bulunabileceği anlamına gelir.

Ankara’nın Ekonomik Yapısı

Ankara şehri Türkiye gayrisafi milli hasılasının %9 oranını oluşturur. Şehrin gayrisafi milli hasılasının en büyük paya sahip olan sektörü hizmet sektörüdür. Nüfusun dörtte üçü hizmet sektöründe çalışmaktadır.

 • Sanayi

Ankara ilinin sanayisini büyük oranda küçük ve orta ölçekli işletmeler sağlamaktadır. Özel sektörün katma değerin içindeki payı %85’in üzerinde yer alıyor. Ankara’da sanayi üretiminin %40’ı savunma ve taşıt üretimi yapan şirketlerin makine ve metal alanında üretim yapmasından oluşur. Ankara ilinde makine üretiminden sonra gıda ve tekstil alanında üretim yapan firmalar yer alıyor. Türkiye’de yazılım ve elektronik sektöründe başta gelen iller arasında Ankara yer alır. Ankara’da üretim açısından yer alan en önemli sektörler şu şekildedir; gıda, taşıt, makine, savaş, çimento, mobilya, şekercilik ve dokumadır. Ankara ilinde iş kurmak isteyen girişimciler sanayi alanında faaliyet göstermek istiyorsa ağırlıklı olan bu sektörlere yönelebilir. Bu sektörler ağırlıklı olduğu için rekabet oldukça fazla olacaktır. Bu nedenle rekabetin daha düşük olan sektörlere yönelmek daha kârlı olabilir.

Ankara Sanayi Odası’na kayıtlı olan 3.500 firma bulunmaktadır. Şehirdeki üretimin çoğunluğu Sincan, Akyurt ve Çubuk ilçelerinde gerçekleşmektedir.

Ankara’da iş yapmak için şehir genelinde bulunan sanayi bölgelerini Kobi Vadisi’nde araştırabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için: Ankara Sanayi Bölgeleri

 • Tarım

Ankara şehri tarıma oldukça elverişli olan bir şehirdir. Ankara’nın sahip olduğu toprakların %60’ı tarım alanı olarak kullanılır. Ankara’da önemli olarak üretilen tarım ürünleri buğday, arpa ve şeker pancarıdır. Toprakların %24 oranında buğday, %23 oranında arpa üretimi yapılır. Aynı zamanda şehirde soğan, karpuz, kavun, havuç, domates, elma ve vişne üretimi yapılabilir. Şehrin tarıma bu kadar elverişli olması girişimcilerin tarım alanında üretim yapmaları için oldukça iyi bir fırsattır. Tarım alanında üretim yaparak girişimciler hem yurtiçine hem de yurtdışına satış yapabilirler.

 • Hayvancılık

Ankara şehri hayvancılık alanında daha çok küçükbaş hayvancılığa elverişli olan bir şehirdir. Şehirde gelişen sanayi ile birlikte hayvancılık alanına olan ilgi azalmıştır. Şehirde daha çok koyun, sığır ve tavuk yetiştiriciliği yapılır. Ankara iline özel bilinen tiftik keçisinin türü tükenmektedir. Bu nedenle devlet tiftik keçisi yetiştiriciliği yapan girişimcilere destek sağlamaktadır.

Ankara şehrine yatırım yapmak isteyen girişimcilerin hayvancılık alanında yer alarak kâr elde edebilir.

 • Turizm

Ankara şehri yabancı turistleri çeken bir şehir değildir. Daha çok yurtiçinden ziyaretçi çeker. Ankara şehrinin en önemli varlıklarından biri Anıtkabir’dir. Aynı zamanda eski TBMM binası ziyaretçilerin dikkatini çeken bir yerdir. Ankara’nın Elmadağ ilçesinde kış turizmi, Haymana’da kaplıca turizmi yapılmaktadır. Ziyaretçilerin olduğu yerlerde girişimcilerin iş fırsatları bulabileceği pek çok alan vardır. Turizm açısından yurtdışından ziyaretçi çekemese bile Ankara ilinin turizm açısından potansiyeli olabilir.

 • Ticaret

Ankara şehrinde sanayinin ve üretimin gelişmesi nedeniyle ticaret faaliyetleri de oldukça gelişmiştir. Ankara şehri üretimini yaptığı ürünlerin ticaretini hem yurtiçine hem yurtdışına sağlamaktadır. Şehrin üretim açısından zengin oluşu ticaret faaliyetleri açısından zengin olmasına yardımcı olmuştur. Girişimcilerin şehirden hammadde alarak ticaretini yapması ve gelir elde etmesi mümkündür.

YouTube video player

Ankara’da Yapılabilecek Bazı İşler

 • Ankara şehrinde yapabilecek girişim fikirleri için yazılım sektörü, oldukça iyi fırsatlar içerir. Dijitalleşen dünyayla birlikte yazılım sektörü oldukça önem kazanmıştır ve Ankara şehri Türkiye’de yazılım alanında başlarda gelen şehirlerden biridir. Şehirde açabileceğiniz bir yazılım firmasıyla birlikte hem yurtiçinde hem de yurtdışında talep gören işleri yapabilmeniz mümkündür.
 • Genç nüfusun ve eğitim seviyesinin lise ve üniversite mezunlarının yoğunlukta olduğu Ankara şehrinde çalışabilecek personel bulmanız ve genç nüfusun ilgisini çekerek hedef kitleniz haline getirmeniz yazılım sektörüyle mümkündür. Yazılım eğitimleri verebilir, yazılım hizmeti sunan bir firma açarak kârlı işler yapabilirsiniz.
 • Ankara şehrinde elektronik sektöründe yer alarak gelir elde etmeniz mümkündür. Elektronik aletleri satmanız, bir firma kurarak elektronik işleri (yangın alarm sistemleri gibi) yaparak Türkiye geneline hizmet sunmanız mümkündür. Ankara şehri coğrafi konum olarak sağladığı avantajlarla elektronik sektörüne yatırım yapmak isteyen girişimciler için oldukça iyi bir seçenektir.
 • Ankara şehrinde üretim yapmak isteyen girişimciler için gıda sektörü potansiyeli yüksek olan bir sektördür. Gıda üretimi yaparak Türkiye geneline satış yaparak gelir elde etmeniz mümkündür.
 • Ankara şehrinde tarım alanında yapabileceğiniz girişimler bulunmaktadır. Arpa ve buğday üretimi yaparak hem hammadde olarak satışa sunabilir hem de gıda ürünü yaparak satışa sunabilirsiniz. Bu sayede girişimcilerin elde ettikleri gelirleri daha çok arttırması mümkündür.
 • Ankara şehrinde çimento ve inşaat alanında kullanılan malzemelerin üretimi yapılmaktadır. Girişimcilerin üretim yapan firmalardan ürünleri alarak Türkiye genelinde satışa sunması veya inşaat malzemelerini üreterek kendi ürünlerini satması mümkündür. Üretim yapmadan satış yapmak isteyen girişimciler için üretim maliyetlerinden kurtularak gelir elde etmesi mümkündür.
 • Ankara şehrinin genç nüfusu fazla olduğu için festivaller, sinema salonları ve eğlence merkezleri gençlerin ilgisini çekebilecektir. Nüfus yoğunluğunun fazla olduğu ilçelerde eğlence merkezleri açarak gelir elde etmeniz mümkündür.
 • Ankara şehrinde turizm faaliyetleri çok fazla olmasa bile yurtiçinden gelen ziyaretçilerin Anıtkabir’i ziyaret ettikleri bilinmektedir. Otogar ve havalimanlarının yanında açılabilecek cafe ve restoran gibi yerler ziyaretçilerin dikkatini çekmesini sağlayacaktır.
 • Ankara şehri 19 üniversiteye ev sahipliği yapan bir şehirdir. Ankara şehrinde yaşamayan başka şehirden gelen öğrenciler konaklama ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz. Aynı zamanda üniversitelerin bulunduğu konuma yakın olan yerlerde cafe, eğlence yerleri ve okul eşyaları satan bir işletme açmanız halinde oldukça iyi gelirler elde edebilirsiniz. Açmak istediğiniz cafe veya restoranların 24 saat boyunca hizmet vermesi ve eve servis imkânlarını bulundurması daha iyi gelirler elde etmenize yardımcı olacaktır.
 • Ankara şehrinde tiftik keçi yetiştiriciliği yaparak devletten destek almanız ve tiftik üretimi yapmanız mümkündür. Devletin sunduğu destekler kapsamında yetiştirilen tiftik keçisi başına 20 TL tutarında destek sağlanmaktadır.

Ankara’da Yatırım Yapmak

Bir girişimci olarak Ankara şehrinde yeni bir iş kurmayı planlıyorsanız, sizin gibi farklı kişiler tarafından paylaşılan Ankara’da yatırım ilanlarını inceleyip fikir sahibi olabilirsiniz.Ankara’da İş Yapmak İçin İş Fikirleri


Bu sayfada yer alan; bilgi, içerik ve yorumlar yatırım tavsiyesi değildir. Sayfa içerisinde bulunan bazı bilgiler günümüz şartları ile değişkenlik gösterebilir.