Karabük'te İş Yapmak

Karabük’te Hangi İşler Yapılır?

Karabük şehri Türkiye’nin Karadeniz bölgesinde yer alır. Şehrin yüzölçümü 4,142 km2’dir ve 6 ilçeden oluşur. Karabük şehri hakkında detaylı bilgiler ise şu şekildedir;

 • Nüfus Yoğunluğu

Karabük şehrinde 2020 yılında toplam nüfus 243.614 olarak açıklanmıştır. Şehirde bulunan nüfusun %50,03 oranı erkeklerden, %49,97 oranı ise kadınlardan oluşmaktadır. Nüfusun yoğunlukta olduğu yaş grubunu ise %47 oranı ile orta yaş grubu oluşturmaktadır. Daha sonra gelen yaş grubunu ise gençler oluşturmaktadır. Karabük şehrinde nüfusun yoğunlukta olduğu genç yaş grubunu 20-24 yaş arasındaki nüfus oluşturmaktadır. Orta yaş grubunda yoğunluk ise 40-44 yaş arasında bulunan nüfustadır. Girişimcilerin Karabük şehrinde kuracakları işler için genç yaş grubunda olan personelleri nüfusta yoğun olması nedeniyle bulması daha kolay olacaktır.

Karabük şehrinde nüfusun en yoğun olduğu ilk 3 ilçe ise; Merkez, Safranbolu ve Yenice’dir.

 • Eğitim Bilgileri

Karabük şehrinde bulunan nüfusun büyük bir çoğunluğu lise mezunlarından oluşmaktadır. Daha sonra ilkokul ve lisans mezunu olan nüfus gelmektedir. Karabük şehrinde %71 oranında ilkokul, ortaokul ve lise mezunu bulunmaktadır. Daha sonra ise %16 oranında lisans ve üstü düzeyde eğitim düzeyinden mezun olanlar gelmektedir. Girişimcilerin şehirde kuracakları işler için lise mezunu personelleri bulması nüfusta yoğun olması nedeniyle daha kolay olacaktır.

 • İşsizlik ve İstihdam

Karabük şehrinde %49,9 oranında işgücüne katılım oranı, işsizlik oranı ise %8 ve istihdam oranı %45,9 olarak açıklanmıştır. 2019 yılında şehirde bulunan toplam kayıtlı işsiz sayısı ise 13.809 olarak açıklanmıştır. Kayıtlı işsizlerin çoğunluğu kadınlardan oluşmaktadır. İşsizlik oranı kadınlarda %55 oranında iken yaş aralığı açısından yoğunlukta olan grup genç grubudur. Şehirde %33 oranında 20-24 yaş arasındaki genç nüfusta işsizlik oranı bulunmaktadır. İşsizliğin en fazla olduğu eğitim düzeyini ise ilkokul mezunları oluşturmaktadır. Girişimcilerin Karabük şehrine yönelik yapacağı yatırımlarda işsizlik oranını düşürmeye yönelik olarak mesleki gelişim kursları yer alabilmektedir.

 • İşyerlerinin Sektörel Dağılımı

Karabük şehrinde 20 ve daha fazla çalışanı olan 191 işletme bulunmaktadır. Şehirde bulunan işletmelerin en fazla faaliyet gösterdikleri sektörleri ise imalat, toptan ve perakende ticaret, konaklama ve yiyecek hizmetleri oluşturmaktadır. Aynı zamanda şehirde ulaştırma ve depolama, madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe faaliyet gösteren işletmeler bulunmaktadır. Şehirde daha az faaliyet gösterilen sektörler ise gayrimenkul faaliyetleri, kültür, sanat ve eğlence sektörleridir. Girişimcilerin en fazla faaliyet gösterilen sektörlere yatırım yapması halinde gelir elde etmesi mümkündür ancak gelir daha az olacaktır. Az faaliyet gösterilen sektörlere yönelik olarak yapılacak yatırımlar ise gelir elde edilmesine imkân sağlayacaktır.

Karabük şehrinde rekabet gücünün yüksek olduğu sektörleri ana metal sanayi, tekstil, orman ürünleri, madencilik, gıda ürünleri imalatı ve tarım oluşturmaktadır. Şehirde rekabet gücünün fazla olduğu sektörleri alt alanları ise şu şekildedir;

 • Ana demir ve çelik ürünleri imalatı
 • Soğuk çekme
 • Makine imalatı
 • Çelik konstrüksiyon
 • Giyim eşyası imalatı
 • İnşaat kerestesi ve doğrama imalatı
 • Blok mermer üretimi
 • Kum ve taş ocakları

İşyeri Kiraları

Karabük şehrinde iş kurmak isteyen girişimcilerin işyeri kiraları için ortalama maliyeti 2.193 TL olacaktır. Aynı zamanda şehri de işyeri satın almak isteyen girişimcilerin ortalama maliyeti 376.560 TL olacaktır. Girişimcilerin işyeri maliyetleri seçilen ilçelere ve ilçelerin ekonomik açıdan gelişmişlik düzeyine göre değişim göstermektedir.

Karabük Şehrinin Ekonomik Yapısı

Karabük şehrinin ekonomisi genel olarak sanayiye dayanmaktadır. Ana metal sanayiye dayanan ekonomide aynı zamanda ticaret ve orman ürünleri önemli ekonomik alanları oluşturmaktadır. Karabük şehrinin ekonomisi hakkında detaylı bilgiler ise şu şekildedir;

 • Tarım

Karabük şehrinde tarım önemli olan sektörler arasında yer almaktadır. Özellikle yaş meyve ve sebze üretimi önemli olan alanlar arasındadır. Karabük şehrinde tarla ürünleri en fazla yetişen ürünler arasında yer almaktadır. Buğday, tritikale, arpa, dane yulaf ve kaplıca yetişen ürünler arasındadır. Şehirde tarla ürünleri arasındaki kaplıca ürünü oldukça önemlidir. Üretimi ile Türkiye’nin %14 oranında ihtiyacını karşılamaktadır. Aynı zamanda tritikale %2 oranıyla Türkiye içindeki üretim payını almaktadır.

Karabük şehrinde meyve ve sebze üretimi de önemlidir. Şehirde en fazla üretilen meyveler elma, ceviz, erik, üzüm ve armuttur. Sebzeler arasında öne çıkan ürünler ise domates, hıyar, biber, taze fasulye ve lahanadır. Girişimcilerin Karabük şehrinde kuracakları işlere yönelik olarak tarım sektörüne yapacakları yatırımlar gelir elde edilmesine imkân sağlayacaktır.

 • Hayvancılık

Karabük şehrinde hayvancılık rekabetin yüksek olduğu sektörler arasında yer almaktadır. Özellikle şehirde kanatlı hayvanların varlığı oldukça fazladır. Et ve yumurta tavuğu yetiştiriciliği yapan pek çok girişimci bulunmaktadır. Buna bağlı olarak beyaz et ve yumurta üretimi gelişmiştir. Şehirde aynı zamanda hindi, kaz ve ördek bulunmaktadır. Karabük şehrinde daha sonra gelişmiş olan alan ise büyükbaş hayvancılıktır. Sığır ve manda varlığı ile kırmızı et üretimi, süt ve süt ürünlerinin üretimi yapılmaktadır.

Karabük şehrinde küçükbaş hayvancılık faaliyetleri yoğun olarak koyunlar üzerindedir. Daha sonra keçi gelmektedir. Arıkovanı varlığı ise 2020 yılında 15.154 olarak açıklanmıştır. Balıkçılık faaliyetleri daha çok iç su üzerinden yapılmaktadır. Hayvancılık alanında faaliyet gösteren işletmelerin olması şehirde yem üretiminin gelişmesine katkı sunmuştur.

 • Sanayi

Karabük şehrinde temel ekonomik geliri sanayi sektörü oluşturmaktadır. Özellikle ana metal sanayi şehrin simgesi haline gelmiş bir alandır. Şehrin en önemli sektörü demir ve çelik sanayisidir. Daha sonra tekstil ve konfeksiyon sanayisi, geri dönüşüm, orman ürünleri ve mobilya sanayisi gelmektedir. Aynı zamanda cam ve yapı malzemeleri üretimi, gıda imalatı şehirde önemli olan sektörler arasında yer almaktadır.

Karabük şehrinde sanayi alanında yatırım yapmak isteyen girişimciler için kaliteli çelik, paslanmaz çelik, özel çelikler, döküm ve sfero döküm alanına yatırım yapma fırsatı bulunur. Özellikle otomotiv sanayi ve ana ve yedek parçaları, savunma sanayi araç gereçleri alanında yatırım potansiyeli bulunmaktadır.

Karabük’te iş yapmak için şehir genelinde bulunan sanayi bölgelerini Kobi Vadisi’nde araştırabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için: Karabük Sanayi Bölgeleri

 • Madencilik

Karabük şehri maden kaynakları açısından zengin olan bir şehirdir. Dolomit, bentonit, traverten, feldispat önemli yeraltı kaynakları arasındadır. Aynı zamanda şehirde kuvarsit ve mermer kaynakları bulunmaktadır. Jeotermal enerji açısından ise Akkaya’da uygun alanlar bulunmaktadır.

 • Turizm

Karabük şehrinde turizm gelişmiş olan sektörler arasındadır. Özellikle Safranbolu ilçesi turizm açısından en yüksek potansiyeli olan alandır. Safranbolu evleri, Safranbolu Kent Tarih Müzesi, Safranbolu Arasta Çarşısı önemli turistik alanlar arasındadır. Safranbolu Hıdırlık Tepesi, Cinci Hanı, Cinsi Hamamı turizm açısından potansiyeli olan alanlardır.

Karabük şehrinde Unesco tarafından Safranbolu tarihi miras listesine girmiştir. Kristal Teras, İncekaya, Bulak Mencilis Mağarası Eflani Göletleri turizm açısından potansiyelin olduğu yerlerdir.

 • Ticaret

Karabük şehrinde ticaret önemli olan sektörler arasında yer alır. İmalat, Madencilik ve yaş ocakçılığı, toptan ve perakende ticaret şehrin ticaretine söz konusu olan sektörler arasında bulunur.

YouTube video player

Karabük Şehrinde Yapılabilecek Bazı İşler

 • Karabük şehrinde girişimcilerin tarım ve tarımsal üretim alanına yatırım yapma potansiyeli bulunmaktadır. Bisküvi ve gofret üretimi, küp şeker üretimi, makarna üretimi yatırım yapılabilecek alanlar arasındadır. Aynı zamanda patates nişastası üretim tesisi, ketçap imalathanesi alanına yatırım yapılabilir.
 • Girişimcilerin şehirde ıhlamur, kuşburnu ve böğürtlen gibi ürünleri paketleme, hazır çorba tesisi, sakız imalathanesi, safran yetiştiriciliği alanına yatırım yapma imkânı bulunur. Aynı zamanda kiraz ve üzüm yetiştiriciliği, yem bitkisi üretimi ve organik tarım alanına yatırım yapma şansı bulunur.
 • Karabük şehrinde hayvancılık alanına yönelik olarak girişimcilerin yatırım yapma fırsatı bulunur. Bal ambalajlama, arıcılık, et ve süt besiciliği yatırımları potansiyeli olan alanlar arasındadır. Aynı zamanda şehirde yumurta ve et tavukçuluğu yaparak girişimcilerin gelir elde etme imkânı vardır.
 • Geniş orman alanlarına sahip olan şehirde odun briketi üretimi, mobilya sanayisi, kapı ve pencere üretimi, ahşap ambalaj üretimi alanına yatırım yapılabilir. Yer döşeme parkesi imalatı, bahçe mobilyası imalatı alanına yatırım yapılabilir.
 • Girişimcilerin Karabük şehrinde madencilik alanına yatırım yaparak gelir elde etmesi mümkündür. Mermer işleme tesisi, ark ocağı yatırımları, demir ve çelik alanına, beton kiremit üretimi alanına yatırım yaparak girişimciler gelir elde edebilir.
 • Karabük şehrinde ayakkabı üretimi, deri çanta imalatı, deri işleme tesisi alanlarına yatırım yapılabilir. Aynı zamanda toprak işleme makine tesisi üretimi, kibrit ve kurdan üretimi, havlu ve tuvalet kâğıdı üretimi yapılarak girişimcilerin gelir elde etmesi mümkündür.
 • Çuval üretim tesisi, ağaç vidası üretim imalatı, PVC boru ve elemanları üretimi, metal eşya üretimi alanlarına yatırım yaparak girişimcilerin gelir sağlaması mümkündür.

Karabük Şehrine Sunulan Teşvikler

Karabük şehrinde iş kurmak isteyen girişimciler 3. bölge kapsamında sunulan teşviklerden yararlanmaktadır. Bu kapsamda şehirdeki girişimcilere sunulan teşvikler şu şekildedir;

 • KDV istisnası
 • Gümrük vergisi muafiyeti
 • Vergi indirimi
 • Sigorta primi işveren hissesi desteği
 • Yatırım yeri tahsisi
 • Faiz desteği


Karabük’te İş Yapmak İçin İş Fikirleri


Bu sayfada yer alan; bilgi, içerik ve yorumlar yatırım tavsiyesi değildir. Sayfa içerisinde bulunan bazı bilgiler günümüz şartları ile değişkenlik gösterebilir.