Yozgat'ta İş Yapmak

Yozgat’ta Hangi İşler Yapılır?

Yozgat Türkiye’nin İç Anadolu bölgesinde yer alır. Şehrin yüz ölçümü 13.690 km2’dir ve 14 ilçeye sahiptir. Yozgat hakkında detaylı bilgiler ise şu şekildedir:

 • Nüfus Yoğunluğu

Yozgat şehrinin 2020 yılında toplam nüfusu 419.095 olarak açıklanmıştır. Nüfusun %49 oranı erkeklerden, %51 oranı ise kadınlardan oluşmaktadır. Toplam nüfusun yaş gruplarına göre dağılımında ise %45 oranı ile orta yaş grubu öne çıkmaktadır. Daha sonra %36 oranı ile genç yaş grubu gelmektedir. Orta yaş grubunda yer alan nüfus yoğunlukta olarak 40-49 yaş arasında bulunmaktadır. Genç yaş grubunda ise 20-24 yaş arasında bulunan nüfus öne çıkmaktadır.

Yozgat şehrinde nüfusun en yoğun olduğu ilk 3 ilçe ise; Merkez, Sorgun ve Akdağmadeni’dir.

 • Eğitim Bilgileri

Yozgat şehrinde bulunan nüfusun büyük bir çoğunluğu ilkokul mezunlarından oluşur. Ardından lise, ortaokul ve üniversite mezunları gelmektedir. Nüfusun %72 oranı ilkokul, ortaokul ve lise mezunlarından oluşmaktadır. %17 oranı ise okuma yazma bilen ama okumayan ve okuma yazma bilmeyen nüfusu oluşturmaktadır. Girişimcilerin şehirde kuracakları işler için ilkokul ve lise mezunu olan personelleri bulmaları daha kolay olacaktır.

 • İşsizlik ve İstihdam

Yozgat şehrinde işgücüne katılım oranı %51,5 işsizlik oranı %8,6 ve istihdam oranı %47,1 olarak açıklanmıştır. Şehirde bulunan toplam işsiz sayısı ise 19630 olarak açıklanmıştır. İşsizlik oranının cinsiyetlere göre dağılımında ise %54 oranı ile kadınlar öne çıkmaktadır. Yaş gruplarında işsizliğin en yoğun olduğu yaş aralığını 15-24 yaş arasındaki gençler oluşturmaktadır. Şehirde en fazla kayıtlı işsizin bulunduğu eğitim düzeyini ise ilkokul mezunları oluşturmaktadır.

Yozgat şehrinde girişimcilerin daha çok kadın personelleri bulmaları işsizliğin fazla olması nedeniyle kolay olacaktır. Aynı zamanda genç yaş grubunda olan yoğun işsizlik nedeniyle girişimcilerin genç personelleri bulmaları daha kolay olacaktır.

 • İşyerlerinin Sektörel Dağılımı

Yozgat şehrinde yapılan araştırmaya göre 20 ve daha fazla çalışanı olan 157 işletme bulunmaktadır. Şehirde bulunan işletmelerin en fazla faaliyet gösterdikleri sektörler ise imalat, toptan ve perakende ticaret, inşaat sektörüdür. Şehirde aynı zamanda idari hizmetler, konaklama ve mesleki faaliyetler gelişmiş olan sektörler arasında yer alır. En az faaliyet gösterilen sektörler ise finans ve sigorta, bilgi ve iletişim sektörüdür.

Yozgat şehrinde rekabet gücünün yüksek olduğu sektörler ise gıda sektörü, metal ürünler ve metalik olmayan mineral ürünlerdir. Aynı zamanda giyim ve mobilya sektörü rekabetin fazla olduğu alanlar arasında bulunur. Kömür ve linyit üretimi ise şehirde önemli olan sektörler arasında yer alır.

 • İşyeri Kiraları

Yozgat şehrinde iş kurmak isteyen girişimcilerin işyeri kiralaması halinde ortalama maliyeti 2000 TL olacaktır. Şehirde aynı zamanda işyeri satın almak isteyen girişimcilerin ortalama maliyeti 493.816 TL olacaktır. Girişimcilerin ortalama maliyetleri seçilen ilçelere ve ekonomik gelişmişliklere göre değişim gösterir.

Yozgat Şehrinin Ekonomik Yapısı

Yozgat şehrinin ekonomisi tarıma ve imalat sanayisine dayalıdır. Aynı zamanda şehirde madencilik oldukça önemlidir. Yozgat şehrinin ekonomisi hakkında detaylı bilgi ise şu şekildedir:

 • Tarım

Yozgat şehrinde tarla ürünleri oldukça önemlidir. Tarım için önemli olan ürünlerinin çoğunu tahıllar oluşturmaktadır. Türkiye’nin tahıl ambarı olarak anılan şehirler arasında yer alır. Buğday, şekerpancarı, arpa, nohut ve dane mısır ürünleri oldukça önemlidir. Nohut üretimi ile Türkiye içindeki payı %10,79 arpa ürünü ile %8,54 ve buğday üretimi ile %5,54’dür. Yozgat şehrinde daha meyve ve sebze ürünlerinin üretimi de yapılmaktadır.

Şehirde elma, üzüm, kiraz, armut ve şeftali üretilen meyveler arasında yer alır. Aynı zamanda kuru soğan, kavun, domates, karpuz ve taze fasulye üretilen sebzeler arasındadır. Yozgat şehri yeşil mercimek üretimi ile Türkiye’de 1.sırada yer alır. Şeker pancarı üretimiyle 2.sırada, buğday ile 5.sırada yer alır.

 • Hayvancılık

Yozgat şehri geniş bir mera alanına sahiptir. Mera alanlarında daha çok küçükbaş hayvanlar için uygundur. Şehirde aynı zamanda kümes hayvancılığı oldukça önemlidir. Kümes hayvanları et ve yumurta tavukları ile öne çıkmaktadır. Aynı zamanda hindisi meşhurdur. Küçükbaş hayvancılıkta ise keçi ve koyun yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Yozgat şehrinde büyükbaş hayvan varlığı daha az kalmaktadır. Sığır ve manda varlığı büyükbaş hayvancılığı oluşturur. Şehirde küçükbaş hayvan varlığı ile birlikte et ve süt üretimi yapılmaktadır. Şehirde arıcılık geri kalan alanlardan birini oluşturmaktadır.

 • Sanayi

Yozgat şehrinde sanayi gelişmiş olan sektörlerden biridir. Sanayi daha çok imalat üzerine gelişmiştir. Öne çıkan sanayi alanları mobilya imalatı, gıda ürünleri imalatı, metal ürünlerin imalatıdır. Yozgat şehrinde bulunan önemli sanayi alanları arasında ağaç ürünleri imalatı, kauçuk ve plastik imalatı, madencilik ve taş ocakçılığı vardır.

Şehirde aynı zamanda tekstil ürünlerinin imalatı ve içecek imalatı faaliyet gösterilen alanlar arasında yer alır. Şehirde bulunan imalat sektöründe yer alan işletmelerin çoğunluğu küçük ve orta boyutlu işletmelerdir. Tarım ve hayvancılığın gelişmiş olduğu şehirde ekmek ve ekmek çeşitlerinin üretimi, un ve unlu mamullerinin üretimi, pastacılık üretimi gelişmiştir.

Yozgat’ta iş yapmak için şehir genelinde bulunan sanayi bölgelerini Kobi Vadisi’nde araştırabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için: Yozgat Sanayi Bölgeleri

 • Madencilik

Madencilik Yozgat şehrinde önemli olan bir sektördür. Şehrin en önemli maden kaynaklarından bazılarını kurşun, çinko ve kömür oluşturmaktadır. Şehirdeki diğer kaynakları ise çimento hammaddeleri, feldspat, florit, grafit, kaya tuzu, kireçtaşı, kuvarsitdir. Manganez, tuğla ve kiremit şehirde bulunan maden kaynakları arasında yer alır. Aynı zamanda linyit oldukça önemli kaynaklar arasında yer alır.

 • Turizm

Yozgat şehri turizm açısından potansiyelin olduğu sektörler arasında yer alır. Özellikle termal alanları ile sağlık turizmi açısından büyük bir potansiyele sahiptir. Boğazlıyan, Akdağmadeni, Sorgun, Sarıkaya, Yerköy, Saraykent ve Günden önemli jeotermal alanları arasında yer alır. Yozgat şehrinde önemli olan bir diğer turizm alanını ise kültür turizmi oluşturmaktadır.

Kültür turizmi için Çeşke Yeraltı Şehri, Alişar Höyüğü, Kerkenes, Tavlum, Hapisboğazı oldukça önemlidir. Şehre gelen turistlerin daha çok yerli turist olduğu açıklanmıştır. Şehre ziyarete gelen turistlerin büyük bir çoğunluğu kaplıcaları için gelmektedir.

 • Ticaret

Yozgat şehrinde ticaret genellikle imalat sanayisi üzerinden yapılmaktadır. Şehirde metal eşya sanayisi, metalik olmayan minerallerin üretimi, giyim eşyası ve mobilya imalatı ticaretin söz konusu olduğu sektörler arasındadır.

YouTube video player

Yozgat Şehrinde Yapılabilecek Bazı İşler

 • Yozgat şehri gıda ürünleri alanına yatırım yapma potansiyeli içerir. Patates cipsi üretimi, helva ve lokum üretimi, bisküvi ve gofret üretimi, çikolata ve kakao üretimi yapılabilecek yatırımlar arasında yer almaktadır.
 • Yozgat şehrinde girişimcilerin nohut ve mercimek gibi bakliyat ürünleri üretimi, kültür mantarı yetiştiriciliği, mısır silajı yetiştiriciliği yaparak gelir elde etmesi mümkündür. Aynı zamanda yem bitkilerinin üretimi yapılarak girişimcilerin gelir elde etmesi mümkündür.
 • Şehirde girişimcilerin hayvancılık için uygun olan bazı yatırımlarda bulunması mümkündür. Arıcılık, su ürünleri üretimi, alabalık üretimi alanlarına yatırım yapılabilir. Et ve süt sığırcılığı yapılarak girişimcilerin gelir elde etmesi mümkündür.
 • Yozgat şehrinde girişimcilerin tekstil üretimi, çorap üretimi, el halısı ve kilim dokumacılığı, yün iplik üretimi, ayakkabı imalatı alanlarına yatırım yapılması mümkün olabilir.
 • Şehirde madencilik sektörüne yapılabilecek yatırımlar bulunur. Uranyum, mangan, zeolit gibi işlenmeyen kaynaklara yönelik olarak yatırım yapılabilir.
 • Girişimcilerin Yozgat şehrinde buğday üretimi potansiyelinden yararlanması mümkündür. Buğday sapından mukavva kutu üretimi, kompozit malzemelerde buğday sapının ara mal olarak kullanılması, levha üretiminde buğday sapından yardım alınması mümkündür.
 • Ormancılık faaliyetleri için şehirde yatırım yapma potansiyeli bulunur. Mobilya imalatı, yonga levha üretimi, ahşap kaplama, PVC profil kaplama, ambalaj ürünlerinin üretimi alanlarına yatırım yapılabilir.
 • Genç nüfusun yoğun işsizlik gurubunda olması nedeniyle girişimcilerin eğitim ve mesleki gelişim sektörüne yatırım yapması mümkündür.
 • Jeotermal enerji varlığının ısıtma, soğutma ve kurutma işlemlerine yönelik olarak değerlendirilmesi mümkündür.
 • Turizm alanında özellikle termal turizm potansiyel yatırım alanlarını oluşturmaktadır. Şehirde girişimcilerin termal turizm ve sağlık turizmi için yatırım yapması mümkündür.

Yozgat Şehrine Sunulan Teşvikler

Yozgat şehrinde iş kuracak olan girişimciler 5. bölge teşviklerinden yararlanmaktadır.

Şehirde bu kapsamda sağlanan destekler ise şu şekildedir:

 • Vergi indirimi
 • Sigorta primi işveren hissesi desteği
 • Faiz desteği
 • Yatırım yeri tahsisi
 • KDV istisnası
 • Gümrük vergisi muafiyeti


Yozgat’ta İş Yapmak İçin İş Fikirleri


Bu sayfada yer alan; bilgi, içerik ve yorumlar yatırım tavsiyesi değildir. Sayfa içerisinde bulunan bazı bilgiler günümüz şartları ile değişkenlik gösterebilir.