Yatırımcı Arıyorum

İş Yaşam Dengesinde Tükenmişlikle Mücadele

İş Hayatında Tükenmişlikle Mücadele Etmek

Çok sıkı çalışmalıyız çok! Diye veryansın eden ekip liderlerine rastlamışsınızdır. Şartların ve rekabetin her geçen gün zorlaşmasıyla birlikte memnuniyetleri artırma çabaları zengin bir stres kaynağı oluşturmuştur. İşyerindeki stres ve gerginlik her ne kadar ev hayatına yansıtılmamaya çalışılsa da İş-yaşam dengesini kurmak diye bir şey yoktur aslında. Ömürlerimiz iş ve yaşam arasında karmaşık ve iç içe geçerek şekillenir Bu da zaman zaman tükenmişlik sendromuyla karşıya gelinmesine sebep olur.

Çalışan denekler üzerinde yapılan araştırmalara göre çalışanların yarısından fazlası hayatlarının bir döneminde tükenmişlik yaşamışlardır. 2020 kişi üzerinde yapılan çalışmalarda tükenmişlik yaşayarak performansları önemli ölçüde düşenlerin sadece %34’ü zihinsel sağlıkları nedeniyle bu zamanı kaybettiği tespit edilmiştir. Yani geriye kalan kısımda sağlık faktörlerinde bir tükenmişlik yaratan bulgulara rastlanmamış olup tükenmişlik farklı insanlar için farklı şekillerde kendini gösterdiği tespit edilmiştir. Bu yüzden durumu bireysel olarak ele alınması gerekir ve bunun için pek çok yol vardır.

Kariyerinizde öne geçmek, sağlığınızı feda etmek zorunda olduğunuz anlamına gelmez. Uygulanabilecek bazı stratejilerle iş yeri memnuniyetini kontrol altına almak mümkündür.

Tükenmişlik Sendromuyla Mücadele Yöntemleri

Destek almak

Tükenmişlik yaşayan çalışanların sayısı epey yüksektir ve çalışanların yarısından fazlası tükenmişlik yaşadıysa, iş yerinde tanıdığınız birinin aynı mücadeleyi yaşama olasılığı yüksektir. Bu da sizin yalnız olmadığınızın yegâne kanıtıdır. Böyle bir süreç yaşıyorsanız bu kişiler destek almak için ulaşabileceğiniz canlı örneklerdir.  Yaşadığınız tükenmişlikte iş yeri faktörünün rolünü tespit etmeye çalışın. Tükenmişliğiniz şiddetliyse arkadaşlarınız, ailenize ilave olarak bir psikologdan yardım almayı deneyebilirsiniz.

Önceleri psikoloğa gitmekten görülecek ön yargılardan dolayı herkes çekindiği için ya gitmek istemiyordu ya da bu doktor görüşmelerini saklamayı tercih ediyordu. Oysa şimdi öyle mi? Bir hastalığın sendromunu yaşadıysanız o hastalıkla ilgili doktora gitmez miydiniz? Bu da böyle doğal bir durumdur.

Hedefler belirleyin

Tükenmişlik yaşayan insanlar, işlerin kontrolden çıktığı hissine kapılırlar. Erken aşamadaki tükenmişlik yaşayanlar; müşterilerden kontrol ederek işin ne aşamada olduğunu tespit etmeye çalışırlar ve onlardan gösterecekleri etki ile ilgili gizli bir yardım isterler. Geleceğe odaklanmaya hazırsanız, işiniz için ulaşılabilir hedefleri belirlemek üzere bir süre ayırmalısınız. Yetenekler göz önünde tutularak somut bir planın stratejik bir şekilde yapılması, profesyonel yaşamınıza yenilenen odak ve özerklik getirecektir. İşe odaklanıp hedeflerinizi belirlediğiniz sürece, hedefe ulaşma motivasyonuyla tükenmişlik duygusundan kurtulabilirsiniz. Tükenmişlik Sendromunun Girişimcideki Etkileri

Hareket edin

Fiziksel hareket, bir kişinin stresi yönetmek için yapabileceği en önemli aktivitelerden biridir. Tabii ki, hareket etmek derken, yapacağınız bu hareket, maraton koşmak için antrenman yapmak ya da fitness kadar zorlayıcı olmak zorunda değildir. Telefon görüşmeleri veya toplantılar arasında birkaç egzersiz veya öğle molasında kısa bir yürüyüş yapabilirsiniz. Mesela arabanızı daha uzağa park ederek yürümek için bahaneler yaratabilirsiniz. Bunu alışkanlık haline getirdiğinizde, yaptığınız hareketlerin sadece iş değil tüm yaşantınızdaki olumlu etkilerini fark edebilirsiniz.

Güç kapatma

Genellikle herkes; sadece iş hayatında değil günlük yaşamda da telefonunu ya da tabletini şarj edebilmek için bir prizin yakınına oturmak ister. Sürekli olarak ilgi alanlarına yönelik bir araştırma içinde olmak ve radyasyona maruz kalmak gece uyku rutinini de bozar. Bu yüzden kendinize güç kapatma rutinleri oluşturarak bu cihazları kapattığınız ortamlar yaratmalısınız. Ve dingin bir beyine sahip olmak için kendi öz bakımınızı yapmak adına kendinize böyle bir zaman yaratmanız önemlidir. Bu sınırların belirlenmesi, ofis ortamındaki ve normal yaşamınızdaki stresi dengeler.

Önemli olan sağlığınız

Yaşadığınız tükenmişlik sendromunu aşmak için birçok girişimde bulunduğunuz halde, işteki stresten dolayı sağlığınız bozulmaya devam ettiği durumlar olabilir. İşyeri ortamındaki stresi azaltmak için yöneticilerinizle görüşebilir, bu stresin kaynağını başka bir departmana geçerek ekarte edebilirsiniz. Ama çözülemeyen bir durum varsa aynı zamanda tamamen yeni bir işe bakmak ya da girişimde bulunmak anlamına da gelebilir. Özel durumunuz ne olursa olsun, kendiniz için bu yardımların alınması ve adımların atılması, sağlığınız açısından önemli geri dönülemez riskleri ortadan kaldırır.

Tükenmişlikten Kurtulmak İçin İş Değiştirmek

Tükenmişlik her zaman bir aşama değildir. Belki de değişimin gerçekleşmesi gerektiğinin bir işaretidir.

Sizde hayatınızda böyle bir süreçteyseniz ve değişime ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız; Kobi Vadisi internet sitesinde yer alan yüzlerce yeni iş fikri arasında araştırma ve inceleme yapabilir, bir nebze de olsa adım atacağınız bu yolda adımınızı yere daha sağlam basabilirsiniz.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz