Yatırımcı Arıyorum

İş Yaşamında Başarı Nasıl Yakalanır?

İş Hayatında Başarılı Olmak

İş yaşamında başarılı olmak hem finansal anlamda hem de itibar sahibi olabilmek için önemli bir husus. Ancak kimi başarısızlıkların pençesinden kurtulamaz iken bazıları da sanki oldukça kolay başarılı oluyor. Peki iş yaşamında başarılı olmanın sizce sırları var mıdır?

Evvela doğru düşünmeyi yani zihnimizi yönetebilmeyi bilmeliyiz. Başkalarının sizin hakkınızda ne düşündüklerini tahmin etmeye kalkışmayınız. Çünkü bu tahminler çoğu zaman yanlıştır, yanıltıcıdır. Bu sebeple gereksiz telaşelere, heyecanlara ve olumsuz düşüncelere yer vermeyin ve zihninizi en doğru biçimde yönetin. Zihni yönetmenin bir diğer anlamı da düşünceyi yönetebilmektir. Düşünceleriniz sizi yöneterek harekete geçmenizi sağlamasın. Siz düşüncelerinizi yönetin ve öyle harekete geçin. Örneğin müdürünüz ile aranızın iyi olmadığı bir iş arkadaşınız konuşuyorlar iken, kesin benim hakkımda konuşuyor gibi bir düşünce son derece yanıltıcı ve büyük ihtimal ile yanlıştır.

Bir tebessüm ile yanlarından geçerek işe odaklanmanız ise en doğru ve sizi başarıya götürecek olan davranıştır. Şöyle ki aklınıza gelen her düşünceyi önce kendi mantık süzgecinden geçirmeli ve ona göre hareket etmelisiniz. Korkularınızı, heyecanlarınızı da düşünceleriniz gibi kontrolünüz altında tutabilmelisiniz. Ayrıca olumlu yani pozitif düşünebilmekte son derece önemlidir.

İş Yaşamında Gerçekçi Olmak

İş yaşamında başarının bir diğer sırrı da gerçek, realist bir amaca sahip olmaktır. Bir şeye inanmak bu yolda daha mantıklı hareket etmenize ve böylelikle başarılı olmanıza vesile olacaktır. Ancak hedef koyarken manasız hırslara yönelmeniz yine büyük hatalar yapmanıza ve mantığınızı devre dışı bırakmanıza sebep olabilir, aman dikkat! Başarılı olabilmek için önemli kriterlerden biri de pek tabii sevdiğiniz, kalpten sevdiğiniz ve yaparken mutlu olduğunuz bir işi yapmaktır. İşinizi yapmaktan ve çalışma ortamınızdan keyif alıyor iseniz başarıya çok daha hızlı ulaşırsınız. Diyelim ki sevdiğiniz işi yapamıyorsunuz. Mevcut işinizde çalışır iken severek yapabileceğiniz iş arayışına girmelisiniz.

Başarılar son derece önemlidir. Ufak dahi olsa başarılarınızı not etmelisiniz. Not ettiğiniz başarıların daha iyisini gerçekleştirebilmek için ise kendinizi motive etmeli, bu hususta çalışmalısınız. Unutmayınız ki, başardığını gören insan işini daha büyük tutku ile yapacak ve yine başarılı olmanın kapısını aralayacaktır. Uzmanlar planlı olmanın da başarının anahtarlarından olduğunu söylemekteler. Plan yapmak kadar önemli bir diğer nokta ise hedef koymaktır. Örneğin bu ay şu kadar satış yaptım, önümüzdeki ay şu kadar daha fazla yapacağım demek, buna inanmak ve bunun için çalışmak, koyduğunuz hedefe ilerlemek başarının  bir diğer önemli basamağıdır.

Başarılı insanların hiç başarısız olmadığı gibi bir düşünce yahut onlara başarısızlığı  yakıştıramamak koca bir balon misali yanılgıdır. İnsan gerçek başarıya başarısızlıklarından çıkardığı dersler ile gider. Bu sebeple başarısız olmak aslında insanı korkutmamalı, aksine ders çıkarmasına vesile olmalıdır. Sırf bu hususla alakalı bir defter tutabilirsiniz. İş Dünyasında Başarıyı Kazanmak

Başarısızlıktan Ders Çıkarmak

Başarılarınızı yazabileceğiniz gibi, başarısızlıklarınızı ve çıkardığınız dersleri, bir daha ki sefere nasıl davranmanız gerektiği gibi notlar alabilirsiniz. İnanın bu ileride fevkalade bir kaynak olacaktır. Başarısızlık bir yerde tecrübe demektir. Başarılı olabilmek için öğrenmeyi seviyor ve öğrenmeye meraklı olmakta önemli. Kitaplar okumak, araştırmalar yapmak, aynı iş ortamında çalıştığı iş arkadaşlarında olmayan bir şey ile fark yaratmak önemli.

Workshoplara ve eğitimlere katılmak, örneğin iş yerinde herkes İngilizce ve Almanca biliyor iken sizin ayrı ve farklı bir dil daha öğrenmeniz gibi detaylar son derece dikkat çekici olacaktır. Unutmamalıdır ki başarılı insanlar aslında başarısızlığı en çok göze alan ve denemekten korkmayan insanlardır. Ancak bunun yanı sıra elbette kendini ve çapını, yapabileceklerini bilmekte son derece önemli. Workshop Nedir

Başarı İçin Güçlü ve Zayıf Yönleri Tespit Etmek

Kendini tanımak fevkalade önemli. Kendinizi tanıdığınız kadar kendinize inanabilirsiniz. Güçlü ve zayıf yanlarınızı doğru bilir ve güçlü yanlarınızı öne çıkarabilirseniz enerjinizi başarıya odaklayabilirsiniz. Aksi halde enerjinizi boşa harcar ve başarıyı kendinizden uzaklaştırırsınız. Bir de unutmamak gereken başka bir detay, salt kazanç için çalışır iseniz başarı ikinci planda kalacaktır. Ancak başarı için keyif alarak çalışır iseniz, başarılı olacak ve böylelikle kazanç zaten kendiliğinden gelecektir.

Ayrıca sonuçları düşünerek adım atmak ta başarı yolunda oldukça önemli bir kriter olup, bu adımı atar isem sonucu ne olur gibi bir düşünce, keza bu düşünceyi satranç oynayanlar çok iyi bilir, sizi başarıya taşıyacak ve hatalardan koruyacak önemli bir cümledir.kobi vadisi

Yorumunuz