Yatırımcı Arıyorum

İş Yaşamında Mutlu Olmak

İş Hayatında Nasıl Mutlu Olunabilir?

Çabaladınız, kaçtınız, geri döndünüz, ayrıldınız, yeni başlangıçlar yaptınız, kabul ettiniz, pes ettiniz ve bazen de mutlu oldunuz. Zorunluluk hissinden dolayı mıdır bilinmez ancak yapılan araştırmalar büyük oranda çalışanın iş yaşamlarında mutlu olamadıklarını söylüyor.

Her gün işe bıkkınlık hissi içerisinde gidiyor iseniz evvela her yeni günün sizin için yeni şanslar ve yeni şeyler getirdiğini unutmayın. Olağan ve aynı şeylere takılmaktan ise günün getirdiği yenilikleri arayın. Ya o gün içerisinde sizin olan sahneyi hakkıyla kullanırsınız, yada şikayet ederek gününüzü bitirir ve bir daha asla geri gelmeyecek olan o 24 saatinizi tabiri caizse çöp edersiniz. Günün duvarının dibinde şikayet ederek oturmanız hiç bir şeyi değiştirmeyecektir.

Tek bir gerçek var ki siz de o gerçeği çok iyi biliyorsunuz. Şu an bu işte çalışıyorsunuz ve bu içinde bulunduğunuz yahut yarın içerisinde bulunacağınız yirmi dört saat hayatınızdan gittiğinde bir daha asla geri gelmeyecek.

İş Hayatında Olumsuzluklar Yaşamak

İş hayatında canınızı sıkan nice olaylara bir hafta sonra tekrar dönüp baktığınızda çok önemli olmayan konular olduğunu anladıysanız, demek ki bir hafta önce canınızı boş yere sıkmışsınızdır. Elbette bir hafta önce böyle düşünememiş olabilirsiniz. Ancak en azından bir şeye sıkıldığınız yahut üzüldüğünüzde, bir hafta sonra bu benim için ne kadar önemli olacak diye sorabilirsiniz? Böylelikle göreceksiniz ki bir çok sıkıntıyı kendinize dert etmekten vazgeçeceksiniz. İş Hayatında Empatinin Önemi

Öncellikle bir iş yaşamınız var ise çok şanslı bir sınıftasınız demektir. İşiniz ne olursa olsun, binlerce işsiz ve sıkıntı içinde yaşamaya çalışan insanlara nazaran şanslı olduğunuzu kabul edin. Sıkı çalışın. Gerçekten dişinizi tırnağınıza takın ve çalışın. Ancak iyi eğlenin de. Hayatta kendinizi sadece çalışmaya verir iseniz dengeyi bozar ve yine mutsuz, üstelik bunun yanı sıra öfkeli olursunuz. Üstelik iş yaşamınızda duyacağınız tatmininde sizi mutlu kılacağını asla unutmayın. Bu sebeple işinizi külfet değil size ait bir sorumluluk olarak görün.

Hepimiz hayallerimizdeki hayatı yaşamak için çalışırız. Ancak çalışırken hayatın kaçıp gittiğini de unuturuz. Çalışırken de pekala mutlu olabilirsiniz. İnanın gün içerisinde onlarca kez küçük mutluluklar bizlere geliyor ancak enteresan bir kaos içinde biz bunları çoğu zaman göremiyoruz. Elbette göremeyiz. Sürekli bir koşuşturmaca, emreden bir müdür, istenilen dosyalar, yetişmeyen işler dediğinizi duyar gibiyiz. Ancak tüm bunların içerisinde kronik stres rahatsızlığına yakalanmamak ta biraz bizim elimizde.

İş Hayatında Mutlu Olma Yöntemleri

Memnuniyetsizliğimi azaltmak ve işyeri ortamında mutlu olmak istiyorum, bunun için neler yapabilirim?

  • Öncelikle en sevmediğiniz veya size zor gelen işleri en önce yapın ve kurtulun. O işler sürüklendikçe sizi de strese sokacaktır.
  • Masanızı ve çalışma ortamınızı her daim toplu tutun. Dağınıklıkta stres faktörlerini tetikleyecektir.
  • Eğer bir zorunluluğunuz yok ise sizi zorlayacak ve külfet olacak ricaları kibarca geri çevirin. Hayır demekten korkmayın.
  • Saatlerce, aralıksız çalışmak vücudumuzda ciddi kas gerilmelerine yol açmaktadır. Bu sebeple yorulduğunuzu hissettiğinizde mutlaka kendinize bir mola verin. Güzel kokan bir kahve, telefonda çocuğunuzun sesini duymak, en sevdiğiniz parçayı dinlemek, ya da sadece gözleri kapatıp dinlenmek gibi size iyi gelen şeyi bulun ve bir kaç dakika ona yönelin.
  • İş çıkışında sorunları ve sıkıntıları da mutlaka orada bırakın. Ayrıca iş sonrası kendinize bir yarım saat ayırabilmek size çok iyi gelecektir. Sevdiğiniz bir arkadaşınızla içeceğiniz bir kahve sizi adeta yenileyecektir.
  • Evde bekleyen bir aileniz varsa onlarla kaliteli zaman geçirdikten sonra yine kendinize bir yirmi dakika ayırabilirsiniz. İş yaşamındaki yorgunluğu eve taşır iseniz hem sevdiklerinizi huzursuz etmiş olacak, hem de kendi stresinizi de daha çok perçinleyeceksinizdir. Bu sebeple sizin sığınağınız olan evde atmosferi de iyi tutmak son derece önemlidir.

İşyerinde Mutluluk İçin Çözüme Odaklanmak

Unutmamak gerekir ki ister iş yaşamında olsun ister sosyal yaşamda, girdiğimiz ve içinde bulunduğumuz her mücadelenin bizi eğiten ve geliştiren tarafları vardır. Sorunlarla karşılaştığınızda yapmanız gereken soruna değil, çözüme odaklanmak olmalıdır. Hele ki iş yaşamında zeminin altınızdan kaymaya başladığını hissettiğiniz an en bocaladığınız andır. Bunaltı Halinde Anlık ve Kalıcı Çözümler

Böyle bir durumda bile yapmanız gereken duruşunuzu sarsıntıya göre ayarlayabilmek ve kendinizden emin olmak. Eğer gerçekten istekli ve hazırsanız en zorlu mücadelelerden ve en can sıkıcı durumlardan bile, en güçlü yönlerinizi göstererek üstelik çıkabilirsiniz.kobi vadisi

Yorumunuz