Yatırımcı Arıyorum

İş Yeri Açmak Zor Mudur?

İş Yeri Açmak

Aklınızda bir iş fikri var ve artık kendi işinizin patronu olmak istiyorsunuz. Ancak aklınızda enva i çeşit sorular var ve bu sorular sizi durduruyor. Bu sorulardan bazıları çoğunlukla iş yeri açmak zor mudur ve başarabilir miyim olmaktadır? Elbette bazı zorlukları mevcuttur ancak üstünden gelinemeyecek bir durum değildir. Sadece planlı ve programlı ilerlemek gerekir. Öncelikle ciddi bir araştırmaya girmeniz gerekmektedir. Piyasayı iyi analiz etmeli ve gerçekten aklınızdaki işe uyumlu musunuz iyi tartmanız gerekmektedir. Yapmak istediğiniz işi, vermek istediğiniz hizmeti yahut benzerlerini veren şirketleri de araştırmalı ve ne denli başarılı olduklarını gözlemlemelisiniz. Bu gözlemler ile eksikleri çok daha rahat görebilir ve bu eksikleri siz yerine koyarak avantaj sağlayabilirsiniz.

İşyeri Açarken Plan Yapmak

İş yeri açarken iyi bir plan yapmak sizi bir sıfır öne geçirecektir. İş yerinizin kuruluşundan evvel elinizde kabul görür bir plan olması fevkalade önemlidir. Finansal destek almanız gerekiyorsa başarılı bir plan kaçınılmazdır. Aksi halde beklediğiniz finansal desteği sunum yapmadan almanız mümkün değildir. Maddi desteğe ihtiyaç duymuyorsanız dahi başarılı bir gidişat için başında bir iş planına sahip olmanız hayatidir. İş planı kadar finansal planlamada oldukça önemlidir. Küçük bir işletme açmayı düşünüyor dahi olsanız olgunlaşma sürecine dek sizi zorlamayacak bir miktar paranız olması büyük avantajdır.

İşyeri Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İş yeri açma işini daha kolay kılmak için muhasebe hususunda da uzman kişiler ile çalışmak son derece önemlidir. Bu tercih çok daha verimli yol almanızı sağlar. Bütçe oluşturmak, vergileri takip etmek ve dosyalamak gibi hususları uzman kişilerin ele alması sizin de yükünüzü hafifletecektir. Profesyonel kişiler muhasebe hususunda sizin göremeyeceğiniz bir çok detayları görecek ve sizi beklenmedik nahoş durumlardan kurtarabileceklerdir. Ayrıca bir önemli konu da hiç şüphesiz lokasyondur. İşinizin başarılı yol alması için lokasyonun önemi oldukça büyüktür. Açmak istediğiniz işin açmak istediğiniz bölgede ihtiyaçları karşılayacak mı bu da cevaplandırmanız gereken bir sorudur. Size o lokasyonda ne kadar ihtiyaç olduğu da oldukça mühimdir. Piyasayı da iyi analiz edebildiğiniz taktirde girişiminizin başarısız olma ihtimali son derece düşüktür. Ayrıca Kosgeb, Tübitak ve son yıllarda sıkça duyduğumuz melek yatırımcılar girişimcilerin önünü çok daha fazla açmakta ve büyük desteklerde bulunmaktadırlar.

Gelişen ve değişen kavramları araştırdığınız taktirde çok daha az hata yapar ve çok daha emin adımlarla kuruluşunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Bugün yatırım yapabilmek için bilmeniz gereken çok şey var. Ancak bugün her şey elimizin altında. Bu sebeple işler çok daha kolay yürümekte. Eğer bir kez cesaretinizi toplar iseniz her şey kendiliğinden gelişecek ve ilerleyecektir.

Verimli Çalışmak

Bayilik almak arzusunda iseniz aslında işler çok daha kolay ilerleyecektir. Çünkü tüm işleri sizin için bayilik aldığınız marka üstlenecektir. Ancak eğer siz tek başınıza yol almaya karar verdiyseniz iş açma prosedürlerini çok iyi takip etmeli ve gerekli izinleri almayı atlamamalısınız. Bu izinler ve prosedürlerde sizi korkutmasın. Çünkü artık her şey çok daha kolay ilerlemek ile birlikte birbirleri ile bağlantılı olup sizi yönlendiren çok olacaktır. Yine de tereddüt yaşıyor iseniz bir danışmanlık firmasından yardım alabilirsiniz. Unutmayınız ki çok küçük bir işletme dahi açsanız ülke ekonomisine çok büyük katkılarınız olacaktır. İstihdam ve büyümede sizin de payınız olacak ve siz ise kendi işinizin patronu olarak hayallerinizi gerçek kılacaksınız. Elbette her şey çok kolay olmayacak. Ancak çalışmadan ve emek vermeden bir şeylerin büyümesi ve ortaya çıkması namümkündür.

Bu kez ise sadece kendiniz, kendi işiniz için çalışacaksınız. Yeniliklere ayak uydurduğunuz da, eksik olanları görebildiğiniz de, doğru yerde durduğunuzda ve insan ilişkilerinizi sağlıklı tuttuğunuzda başarıya çok daha yakın durursunuz. İş yeri açarken, yeni bir iş kurarken piyasaları iyi analiz edebilme becerisine de sahipseniz ve neye ihtiyaç duyuluyor görebiliyor iseniz başarısız olma ihtimaliniz oldukça düşüktür.

İş yerinizi açtınız ve hayalinizdeki, yapmak istediğiniz iş artık sizin. Zor zamanlarınız elbette olacaktır. Burada asıl olan azimli olmak ve hemen pes etmemektir. Bir çıkış yolu, çözüm bulabiliyor iseniz aynı şevk ile yolunuza devam etmelisiniz. Kimseye başarı bir seferde, kolayca gelmez. Bu yüzden sabır göstermekte başarı için oldukça önemlidir.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz