İşyeri Reklam Çalışmaları

İşyeri İçin Reklam Çalışması Yapmak

Bir işletmeyi tanıtmanın en iyi yolu, reklam çalışmaları yapmaktır. Üretilen ürünlerin ya da hizmetlerin reklamlarını yapmak, ürün ve hizmetleri tanıtmanın ve hedef kitleye ulaştırmanın en etkili yöntemidir.

Hiç merak ettiniz mi reklamcılık, kurma aşamasında olduğunuz işletmenize nasıl yardımcı olabilir? Kısacası işletmenizin büyümesine yardımcı olur. Küçük işletme reklamcılığının faydaları arasında yeni müşteriler çekmek ve mevcut müşterilere, daha fazla ürün ve hizmet satmanıza yardımcı olmak yer alır. Sipariş boyutunu artırmaya yardımcı olarak da kârlılığı artırır.

Reklam Nedir?

Reklam, ürünlerinizin, hizmetlerinizin ve işletmenizin tanıtım faaliyetleridir. Endüstrinizdeki görünürlüğü artırır, işinizin genişlemesini ve ortakları kendinize çekmenizi sağlar. Reklam yoluyla ne kadar yeni müşteri kazanırsanız, o müşterilerin de başkalarıyla paylaşacağı daha fazla sözlü iletişim olacaktır. Bu da daha fazla gelir anlamındadır.

Eski klasik reklam anlayışına baktığımızda en çok el ilanları, broşürler ve gazete ilanlarını görmekteyiz. Her ne kadar, reklamcılıkla ilgili bunlar halen geçerli olsa da, dijitalleşen dünya modasına, reklamcılık faaliyetleri de eklendi.

Broşürler, el ilanları ve gazete ilanları gibi reklam çalışmaları, belli bir kitleye hitap ediyor. Broşürler ve el ilanları, işletmenin kurulduğu yerde dağıtım imkânı sağladığı için yerel halka hitap ediyor. Gazete ilanları ise, ilan verilen gazeteyi alan kişilerin, ilanınızı görmesiyle sınırlı. Bu demek oluyor ki, reklam çalışmalarınızın tüm ülkeye hatta dünyaya yayılması ve tanınır olmayı sağlamak için dijital dünyaya el atmanız önemli.

İşletmem İçin Nerede Reklam Verebilirim?

Reklam çalışmaları yapmak için artık daha fazla reklam yöntemi var. Nerede reklam vereceğinizi anlamaya çalışmadan önce, işletmenizin reklamını yapmanın tüm seçenekleri ve yolları hakkında bilgi edinmeniz gerekir. İşletmenizin reklamını yapmak için en yaygın yollar şunlardır.

 • Gazetelerin görüntülü reklamları
 • Gazete sınıflandırılmış reklamlar
 • Radyo reklamları
 • Televizyon reklamları
 • Tıklama başına ödeme reklamları
 • Online görüntülü reklamlar ve banner reklamlar
 • Sosyal medya reklamları
 • Sarı sayfalar
 • Yerel reklam fırsatları
 • Online yerel reklamlar
 • Dergi reklamları
 • Sokak reklamı
 • Doğrudan posta

Küçük işletmeler için reklam vermenin en iyi yolları, diğer faktörlerin yanı sıra hedeflerinize, bütçenize, müşterilerinize ve sektörünüze bağlıdır. Örneğin, gazete görüntü reklamları, kâğıdın ulaştığı kitlenin boyutuna bağlı olarak, sütun başına belli bir ücrete mal olabilir. Sınırlama bellidir. Ancak dijital reklamlar, size tam olarak nerede reklam verebileceğiniz ve kaç kişiye ulaştığınız konusunda daha iyi fikir verecektir. Reklamın Önemi

Reklamcılığın İşletmeye Ne Yararı Olur?

Endüstrinize bağlı olarak reklamcılığın bir işletmeye nasıl yardımcı olabileceğini tam olarak anlamanız önemlidir. Reklamcılığın kurma aşamasında olduğunuz işletmenize ne gibi yararı olur? 

Müşteri Trafiğini Artırma

Gazete, dergi, televizyon, radyo ve internet aracılığıyla yapılan tüm reklamlar, sizin işletmenizin daha çok müşteri çekmesine yardımcı olacaktır. Bu reklamları hazırlarken, özenli ve titiz olunması ve ürünlerinizi, hizmetlerinizi, müşterinin aklında soru kalmayacak şekilde hazırlanması gereklidir. Ürünlerinize ihtiyacı olan müşteriler, yaptığınız etkili reklamla sizi tanıyacak ve ürün /hizmetlerinizi tercih edecektir.

Olası Satış Oluşturma

B2B işletmeleri için reklamcılık, satış huninizi doldurabilir ve satış gücünüzün daha fazla takip edilmesine yardımcı olabilir.

Ürünlerinizi Tanıtma

İşletmenizde faaliyet alanı olan ürün veya hizmetlerinizi tanıtmanız için, reklamlar en etkili iletişim aracı olacaktır. Tüm ürünlerinizi detaylı şekilde tanıtmanız, sizin için etkili olacaktır. Ayrıca ürünlerin inovasyonunu kamuoyuna bildirmeniz de satışlarınızı artıracaktır. İşletmeniz, piyasada var olan bir ürünün daha geliştirilmiş halini hizmet olarak sunuyorsa, bunun reklamı ile daha çok ilgileneceğinden, bu tanıtımlarınız da etkili olacaktır.

Web Sayfasına Trafik Çekme

Yeni işinizi ülkeye ve hatta dünyaya tanıtmanın en etkili yollarından biridir web siteleri. İşletmeniz adına oluşturacağınız online işletmeler için reklamcılık, ziyaretçileri müşteriye dönüştüreceğiniz bir açılış sayfasına yönlendirebilir.

Markanızın Bilinirliğini Artırmak

Reklam çalışmaları, işletmenizi akılda tutar. Böylece tüketiciler işinizle ilgili bir hizmete ihtiyaç duyduklarında önce sizi akıllarına getireceklerdir. Müşteriye hitap eden, gönüllerini fetheden reklam faaliyetleri yürüttüğünüzde, ilk ihtiyaç duyulduğunda akla gelen marka siz olacaksınız. Apple, Finish gibi markaları düşünün. İnsanların aklında sürekli olarak yer almalarının nedeni, ürünlerini yenilemeleri ve başarılı reklam çalışmalarıdır.

Anında Online Satışların Artması

İşletmeniz faaliyetleri olarak ürettiğiniz ürün ve hizmetlerin e-ticaret işlemleri için, tıklama başına ödeme reklamlarıyla reklam vermek, online satışları anında sağlayabilir. PPC reklamları, eklentinizi gördüklerinde ve tıkladığında alıcıyı harekete geçirebilir.

Markayı Olumlu Hale Getirmek

Daha önce bir işletmeniz vardı ancak bazı durumlar nedeniyle hem markanızı tanıtamadınız hem de olumlu bir izlenim bırakamadınız. Yeni kuracağınız işletme ile yeni bir sayfa açacaksanız, eski veya kötü algılanan sektörlerdeki işletmeler için reklamlar, kamuoyunu daha olumlu bir izlenim yaratarak dönüştürebilir. Örneğin, reklamcılık insanları genişletilmiş yeteneklerden veya tekliflerden haberdar edebilir.

Düşünce Liderliğini ve Endüstri Profilini Artırın

Danışmansanız ya da bir teknoloji şirketi işletecekseniz ve uzmanlığınızla tanınmak istiyorsanız, reklam çalışmaları size yardımcı olacaktır. Yerel reklamlar, uzmanlığınızı gösteren ve düşünce lideri olarak itibarınızı artıran içeriğinizi tanıtabilir. Uzmanlık içeren içeriğe, sponsorluk yapmak da profilinizi yükseltir ve sektör ortaklarının dikkatini çekmeye yardımcı olur.

İşletmenizin Açılışını Duyurun

Yeni işinizi tanıtmak için açık hava reklamcılığını, gazete reklamlarını veya postaları kullanın. Daha fazla yaya trafiği elde edeceksiniz.

Sosyal Medyanın ve E-postanın Gücünü Kullanın

Yeni kuracağınız işinizle, kendinize iş dünyasında yer edinmek, müşteri sayınızın artması ve hem ülke hem de dünya üzerinde bilinen bir marka olmak istiyorsanız, en etkili reklam çalışması sosyal medyadır. Facebook’un, Twitter’in, Instagram’ın ülke ve dünyada milyonlarca kullanıcısı bulunmaktadır. Ve ürettiğiniz ürün veya verdiğiniz hizmetle ilgilenen herkes, potansiyel müşteri konumundadır.

Bu platformlarda açacağınız işletme hesabınızla, bir anda geniş kitlelere ulaşmanız mümkün. Hesap açın ve sektörünüzle ilgili topluluklara da üye olun. Bu hem sektör içinde tanınmanızı sağlayacak hem de yeni müşterilerin size çekilmesine neden olacaktır.

E-posta gönderimi de etkili reklam çalışmaları arasındadır. Sektörünüzdeki büyük işletmelere, potansiyel müşterilere ya da belirlediğiniz mail adreslerine göndereceğiniz e-postalar tanınırlığınızı artıracaktır.

İçerik Pazarlaması Etkinizi Artırın

İçerik pazarlaması, güçlü bir pazarlama tekniğidir. Ancak reklamcılıkta da etkili olabilir. İçeriğinizi sosyal medyada paylaşın ve ardından sosyal medya güncellemesini artırın. Bu, içeriğinizin daha geniş bir şekilde görülmesini sağlar. Ve içeriğinizle ilgili daha fazla tıklama ve katılım elde edersiniz. Bu da arama motoru konumunuzu iyileştirmeye yardımcı olabilir. Ya da popüler bir sitede sponsorluk tercihiniz de geniş görüntülenmesine yardımcı olacaktır.

Sponsor Faaliyetleri İçin Hazır Olun

Televizyon izlerken ya da radyo programları dinlerken, dizilerin, sinema filmlerinin jenerik kısmında ve radyo programları hazırlayan sunucuların anlatımıyla, bunların yapımı için firmaların ve kişilerin sponsor olduklarını hepimiz biliriz.

Sponsorluk, etkili reklam araçlarındandır. Yemek işletmeniz varsa, dizinin tamamlanıncaya kadar veya belli bir süre yemek hizmetlerini karşılayabilirsiniz. Sondaki jenerik yazısında catering olarak işletmenizin adı görüntülenecektir. Belki sizin açınızdan maliyetli görünebilir ancak dizinin izleyici kitlesi sizin varlığınızdan haberdar olacak ve sizi tercih edeceklerdir. Bu yüzden gerekli ayarlamaları yaparak, sponsorluk faaliyetlerine hazır olun.

Ücretsiz Reklam Çalışması

Türkiye’nin en büyük iş platformu Kobi Vadisi olarak, tüm tedarikçi ve toptancı işletmelere yeni müşteriler edinme aşamasında ücretsiz olarak destek oluyoruz. Tek yapmanız gereken; tedarikçi olmak sayfamızı ziyaret ederek işletmenizin vermiş olduğu hizmetleri tanıtın ve yeni müşterilerinizden gelecek olan talepleri yanıtlayın.

SONRAKİ AŞAMA: İşyeri Açılışı Yapmak

İşyeri reklam çalışmaları içeriğini inceledikten sonra, İşyeri Açılışı Yapmak adlı rehberi inceleyebilirsiniz.