İşyeri Tasarımı

İşyeri tasarımı, işçi performansını ve güvenliğini optimize etmek için, bir işyeri tasarlama ve düzenleme sürecini ifade eder. İşyeri tasarımını gereklere uygun yapamamak, hem yüksek riskli ortamlarda ( şantiyeler gibi ) hem de düşük riskli işyerlerinde (ofisler gibi) çalışanlar için önemli bir sağlık ve güvenlik sorunudur.

İşyeri tasarımları artık çok daha modern ve kullanışlı tercih ediliyor. Eskinin klasik anlayışı artık yerini daha modern mobilyalara, personelin rahat ve huzurlu çalışmasına, boya badanasının işyerinin iş gereklerine uygun tasarlanmasına kadar değişti. Artık her şey birbiriyle daha uyumlu ve çağdaş tasarlanıyor. Ama her şeyden öncelikli olan, işçinin sağlıklı ve güvenli çalışmasıdır.

İşyeri Tasarımı Nasıl Yapılır?

İşyeri tasarımı ile sağlıklı yaşam arasındaki ilişki, işverenlerin işçi sağlığının önemli bir faktörü olarak giderek daha fazla vurgulanmaktadır. Endüstriyel ortamlarda işyerleri, çalışanların rutin fonksiyonları güvenli bir şekilde yerine getirebilmelerini ve acil güvenlik prosedürlerini etkin bir şekilde yapabilmelerini sağlayacak şekilde tasarlanmalıdır.

Bir ofis işyerinde işverenler hava kalitesi, aydınlatma ve ergonomi gibi koşulları en üst düzeye çıkararak, çalışanların sağlığını optimize eden ortamlar tasarlanmaya odaklanmaktadır.

İşyeri tasarım ilkeleri, ergonomik oturma ve sıcaklık kontrolü gibi önlemlerle düzenli çalışma faaliyetlerinin güvenlik ve sağlık koşullarını optimize etme çabalarının yanı sıra, şantiyeler yoluyla güvenli navigasyon rotaları tasarlama gibi önlemler alarak, yüksek riskli endüstrilerdeki çalışanları koruma çabalarını içerir.

Bazı işyerleri işçi stresini azaltmak için ayrıntılı estetik tasarımlar kullanır. Bunlar, ruh halini iyileştirmek için bitkilerin kullanımını, belirli aydınlatma türlerinin kullanımını ve bir alanı daha az kalabalık hissettirmek için değişikliklerin kullanılmasını içerebilir.

Yüksek riskli endüstriler için işyeri tasarımı, iş süreçlerini daha güvenli hale getirmek için tasarlanmış mühendislik ve idari kontrollerin uygulanmasını içerebilir. Endüstriyel tasarım ilkeleri, çalışanların tehlikeli ekipmanlarının etrafında dolaşmak için yeterli alana sahip olması veya güvenlik ekipmanlarının kolayca erişilebilir olmasını sağlayarak bir çalışma katı tasarlamak gibi çeşitli güvenlik uygulamaları içerebilir.

Çalışanlar günlerinin çoğunu ofiste geçirirler ve sonuç olarak ofis ortamının refah ve üretkenlik üzerinde büyük etkisi vardır. Şirketlerin, çalışanların memnuniyetini ve elde tutmalarını artırırken, işlerinin kalitesini artırmaya yardımcı olabilecek çalışan deneyimini geliştiren işyeri tasarımlarına yatırım yapmaları önemlidir.

Bir bayilik işi alacaksanız, işyeri tasarımınız, bayinin konseptine uygun yapılmak zorundadır. Kullanılacak mobilyalar, masalar, badana rengine kadar her şey bayilik veren firmanın istediğini mobilyalar ve renkler kullanılarak tasarlanmalıdır.

Modern işyeri tasarımlarına bir bakalım. Günümüzde hangi tarzda tasarımlar yapabilirsiniz.

Faaliyet Tabanlı İşyeri Tasarımları

Dinamik ve açık çalışma alanları, çalışanların geleneksel iş istasyonlarıyla sınırlı kalmadan, istedikleri yerde ve şekilde çalışmalarını sağlar. Bu uyarlanabilir çalışma alanları, esnek mobilya, düzenlemeleri ile karakterize edilir, böylece alan grup etkileşimini ve işbirliğini teşvik edecek şekilde yapılandırılabilir.

Bu alanlar, beyin fırtınası oturumları veya resmi olmayan toplantılar gibi yaratıcı etkinlikleri geliştirmek için tasarlanmıştır. Hareketli duvarlar veya bölmeler kullanılır, böylece alan bir toplantı odası veya sessiz köşeler gibi farklı amaçlara hizmet etmek için kolayca dönüştürülebilir. Bu dinamik düzenlerin esnekliği, şirketlerin hızla hareket etmesini ve genişlemesini sağlar.

İşbirliğini teşvik eden açık ve esnek alanlar popüler olsa da, çalışanlar da odaklanmak ve işlerini yapmak için sessiz ve özel alanlara ihtiyaç duyarlar. Yarı kapalı alanlar, az sayıda çalışanın buluşması veya işbirliği yapması veya bir çalışanın sessiz, özel bir alana sahip olması için ara alanları olarak kullanılır.

Teknoloji Entegrasyonu

İnsanların masaların altında sürünmesi ve sadece bir düzine ekipmanı bağlamak için bir düzine kabloyu çözmesi gereken günler geride kaldı. Verimliliği, iletişimi ve işbirliğini geliştirmek için teknolojiler, modern ofis tasarımlarına entegre edilmiştir.

Örnek olarak video konferans yetenekleri, kablosuz şarj portalları, akıllı tahtalar, veri paylaşımı ve sunumlar için büyük ekranlar verilebilir. İşyeri teknolojilerinin kusursuz entegrasyonu, çalışanların ofisteki herhangi bir yerde çalışmasını sağlayarak, açık ve esnek alandan en iyi şekilde yararlanmalarını sağlar.

Biyofilik Tasarım

Çalışmalar, doğaya maruz kalmanın üretkenliği artırmaya yardımcı olduğunu bulmuştur. Ofis alanlarına doğanın unsurlarını dâhil ederek çalışanların refahını artırabilirsiniz. Bir biyofilik ofis tasarımı, sakin ve odaklanma hissi veya doğadan esinlenen desenler, formlar ve bileşenler getirmek için doğal ışık, yapay veya doğal bitkiler getirmek için büyük cam panellerin kullanımını içerebilir.

Tasarımcılar, malzemelerin çevreye karşı sorumlu bir şekilde tedarik edilmesini ve üretilmesini sağlamak için görünümün ötesine geçiyor. Ayrıca, ofise güç sağlamak için yenilenebilir enerji kaynakları, atık su sistemleri ve hava temizleme yenilemeleri gibi yeşil teknolojiler, ofislerin ve karma kullanımlı binaların tasarımlarına dâhil edilmelidir.

Erişilebilirlik Geliştirmeleri

Ofis binaları düzenlemelerinde artık çalışanlara uyum sağlamak için tasarımlarına erişilebilirlik katılmaktadır. Tekerlekli sandalye dostu düzenlerin yanı sıra, engelli çalışanlara yardımcı olan diğer konaklama birimleri, işitme engellilere yardımcı olmak için gerçek zamanlı bir çeviri cihazı, ayarlanabilir yükseklik masaları, uyarlanabilir sandalyeler ve diğer yardımcı cihazlar içerir.

Markalı İşyeri

Marka kişiliğinizi ve hikâyenizi ofis ortamında ifade etmek, çalışanlara ilham verir ve şirketin değerini ve misyonunu hatırlatır. Doku, renk paletleri, görüntüler ve diğer ögeler, markanın nasıl algılanmasını istediğinizi ifade etmek için birleştirilebilir.

İhtiyacınız Olabilir: Mağaza Vitrini Tasarlamak İçin 10 Farklı Fikir

İş Yeri Tasarımı Yapmak

Geleceğin İşyeri Tasarımını Nasıl Yapabilirsiniz?

Ofisler ve karma kullarım alanları için iç tasarım trendleri, değişen çalışan beklentilerine ve işyeri teknolojilerine uyum sağlamak için sürekli olarak gelişmektedir. Yerleşimler ve tasarımların, çalışanların iş kalitelerini optimize edebilmeleri ve memnuniyeti artırabilmeleri için fiziksel ve psikolojik rahatlıklarına uyum sağlamaları gerekmektedir.

Son yıllarda işyeri tasarımları, çok daha çağdaş, rahat ve çevre dostu tasarımları ile dikkatleri çekmektedir.

Açık ofis kavramının hücre fikrinden önce geldiğini biliyor muydunuz? Artık pek çok şirket ve işletme ya da meslek sahipleri, açık ofis alanlarında çalışıyorlar. Eğer, yapacağınız iş, açık ofis kullanabileceğiniz bir iş ise, tercihinizi bu yönde rahatlıkla yapabilirsiniz. Burada önemli olan, maliyet tasarrufu yaparak verimliliği artırmaktır.

Son zamanlarda işyeri tasarımı yapılırken uygulanan bir özellik de gizlilik kapsülü ya da bizdeki bilinen adıyla akustik kapsülü. Açık ofisinize makul sayıda gizlilik kapsülü takın. Bu, çalışanlarınızın meraklı gözlerden, gürültüden ve kesintilerden uzak, güvenli ve sessiz bir yere çekilmek için çok istenen bir seçenek oluşturmaktadır.

Alanınız sorun ise, çok fazla kullanmayacağınız küçük toplantı odalarını rahatlık sunan, derin iş akışı için tam donanımlı olan sessiz alanlara veya hareketsiz bölgelere dönüştürmeniz yarlı olacaktır. Eğer işyeriniz bahçeli bir alana sahipse, bu artı avantaj sağlar. Bahçeye yaptıracağınız çalışma alanları size yaz aylarında dış mekânda toplantı yapma imkânı da sağlayacaktır.

Çalışanlarınız ve kendiniz için ergonomik sandalyelerin hareke etmesi artık yeterli değil. Masaya ve zemine de hizalanması gerekir ki sağlıklı oturma şekli belirlemek için önemlidir. Masaları, yüksekliği ayarlanabilir olanlarla değiştirin.

İşyerinizde kullanacağınız mobilya ve eşyaların, yapacağınız işin gereklerine uygun düzenlenmesi gereklidir. Bir teknik çizim şirketi kuracaksanız, bu iş için kullanılan özel üretim masa, sandalye ve yardımcı mobilyaları da satın alıp, çalışanların da fikirleri alınarak yerleştirilmesi gerekir. Yani sadece kendi fikirlerinizi değil, çalışanların da fikirlerini almanız önemlidir.

2020 yılı, esnek ofis tasarımını mükemmelleştirildiği yıldır. 2020 yılında esnek bir ofis tasarımı, zaman içinde çalışırken farklı bireylerin değişen ihtiyaçlarını yaratıcı bir şekilde birleştirir. Bu, işyeri çalışanlarınıza farklı zamanlarda sizin için nasıl ve nerede çalışacaklarını seçme esnekliği sağlaması gerektiği anlamına gelir.

Artık başarılı şirketler sadece işte kazanç sağlamaktan başka şeylere de yoğunlaşmaktadır. Başarılı işletmelere baktığınızda, işçilerin daha verimli çalışması için, dinlenme odaları, renkli çalışma alanları, personelin rahat hareket edeceği alanlar yaratmak olduğunu görmekteyiz.

Sonuç olarak bakacak olursak;

  • İşbirliği başarısı için açık plan iş istasyonlarınızı ve toplantı odalarınızı tasarlayın
  • Çalışanların işe odaklanarak çalışmaları için gizlilik bölmeleri ve sessiz alanlar kurun
  • Ergonomik ve teknik özellikli mobilyalarla bilgisayar ve telefonları şarj edebilmek için özel bir çalışma alanı hazırlayın
  • Meditasyon alanları, sağlıklı yiyeceklerin olduğu kafeteryalar, daha iyi iş-yaşam dengesi sağlayan daha fazla alan yaratın

Ofis tasarımları kişiliğinizi yansıtır ve kendi renklerinizi ofise yansıtın. Ancak boya ya da duvar kâğıdı kullanacaksanız, işyerinizi ferah gösterecek seçimler yapın. Asla aşırı koyu renkler tercih etmeyin. Bu da işyerlerinde daha fazla renk, daha fazla şekil ve daha fazla dekor göreceğimiz anlamına gelir. Çevre dostu malzemeler, masif ahşap masalar, pamuklu kumaş koltuklar ve yeşillik gibi doğadan ilham alan dekorlara yaklaşmanızı öneririz.

SONRAKİ AŞAMA: Muhasebeci Bulmak

İşyeri tasarımı içeriğini inceledikten sonra, Muhasebeci Seçimi adlı rehberi inceleyebilirsiniz.