Tedarikçi Bulmak

Tedarikçi Aramak

İşyerinizi kurmak için işyerinizi de kiraladıktan sonra yapmanız gereken, eğer bir markaya bağlı çalışmayacaksanız, tedarikçi bulmak olmalıdır. Markaya bağlı çalıştığınızda, anlaşma yaptığınız marka size satışa sunulacak ürünleri göndereceğinden, tedarikçi bulmak gibi bir sorununuz olmayacaktır. Markadan bağımsız çalışacaksanız, tedarikçi bulmalısınız.

Uygun Tedarikçiyi Bulmak

Piyasada en zor olan şeylerden biri, bütçenize uygun mal alabileceğiniz dürüst ve güvenilir bir tedarikçi bulmaktır. Bir toptancı, üreticilerin ürünlerini satın alan ve diğer işletmelere satan bir işletmedir. Günümüzde giderek artan küresel ekonomide, nadiren mevcut tedarikçi sıkıntısı vardır. Tedarikçi terimi yalnızca üretim, nakliye, depolama vb. hammaddeleri sağlayan satıcılara referansla kullanılmaz.

Tedarikçi ayrıca entegre bir tedarik zinciri veritabanı sistem oluşturan, özel bir yazılım programı tasarlayan veya dâhili süreçleri otomatikleştirmek için, AI algoritmaları oluşturan işletmelere veya bireylere atıfta bulunabilir. Şirket, başlangıç aşamasında olsun ya da daha önce kurulmuş olsun, bir süre sonra yeni tedarikçilerle bağlantı kurmaya, ya da hedeflenen müşterilerin tedarikçisi olmaya çalışacaktır.

Yeni Tedarikçiler Bulmak

Konferanslar, ticari yayınlar (hem online hem de basılı olarak) ve hedeflenen internet aramaları, potansiyel tedarikçilerle bağlantı kurmak için denenmiş gerçek yöntemlerdir. Tabii ki konferanslara katılmak pahalı bir taktiktir ve seyahat edip konaklama için, henüz sermayesi olmayan yeni başlayanlar için, konferanslara katılmak mümkün olmayabilir.

Birçoğu ücretsiz olduğu ve tedarikçilerin reklâm için ödeme yapmasına izin verdiği için, online ticaret yayınlarını aramak ideal bir seçenektir. Aynı şey basılı ticaret yayınları için de söylenebilir, ancak bunlarla ilişkili bir abonelik maliyeti söz konusudur. Tamamen ücretsiz bir seçenek için, sadece bir online arama yapmak bir tedarikçi hakkında incelemeler, puanlamalar ve referanslar şeklinde değerli bilgileri ortaya çıkartabilir.

Yeni Tedarikçilerin Değerlendirilmesi

Maliyet, elbette herhangi bir tedarikçi değerlendirilmesi için önemli bir husustur. Ancak tek endişe bu olmamalıdır. Ne düşük ne de yüksek fiyatlar, tek başına bir anlam ifade etmez. Yüksek fiyatlar, tedarikçinin güvenilir olmasını sağlamaz ve düşük fiyatlar da her zaman kalitesizliğe işaret etmez.

Tedarikçilerle ilgili araştırmalara daha fazla dalmaya başladığınızda, hedef pazar segmentleri, ne kadar süredir iş dünyasında olduklarını, genel maliyetler ve konum gibi genel bilgileri içerebilecek genel özelliklere ve ortalama gibi spesifik özelliklere daha az odaklanan teslim süreleri, ödeme koşulları ve müşterilere üretim öncesinde ve sonrasında sağladıkları veriler sağlanmaktadır.

Tedarikçi yerel ise, yüz yüze bir toplantı ve tesisleri gezme fırsatı sağlayabilir. Tedarikçiler, müşterilerine ne kadar fazla bilgi sağlarsa o kadar iyidir; bu ilk temas olduğundan, üretim ve teslimat süreci için de geçerlidir.

Bir tedarikçinin yanıt verebilirliği, işbirliğine dayalı ve iletişimsel olup olmadıklarını belirlemede anahtar bir faktör olmalı ve müşterilerini yalnızca finansal bir amaç olarak görmelidir. Gerçekten de, işin temel amacı gelir elde etmektir. Ancak ihtiyaçları karşılaması gereken müşterilere ödeme yapma güveni olmadan, dâhil olan herkes için uzun vadeli bir istikrar olmayacaktır.

Nihayetinde iş, insanlara tarafından diğer insanlar için inşa edilmiş bir insan çabasıdır ve benzersiz ihtiyaçlarınız için doğru tedarikçiyi bulmak, en öncelikli konu olmalıdır. Dikkatli planlama ve değerlendirme içerir. Mükemmel ürünü bulursunuz ve ardından bir tedarikçi bulmak için hemen aynı kapsamlı araştırmayı yapmak zorundasınız.

İster bir tuğla ve harç işi ya da bir ticaret mağazası işletiyor olun, toptan distribütörler, üreticileri ve mağaza sahiplerini birbirine bağlamada önemli rol oynamaktadır.

Küçük İşletmeler İçin Toptan Satış Tedarikçisi Bulmak

Küçük bir işletme olarak, bir toptan distribütör veya birkaç tane toptancı ile birlikte çalışabilirsiniz. Ancak doğru ortaklık için uygun toptancıyı bulmanız zor olabilir.

Bir toptancı,

  • Sizi, işinizin ihtiyaç duyduğu üreticiler ve ürünlerle buluşturur
  • Karşılayabileceğiniz fiyatları vardır
  • Coğrafi belgenize hizmet ederler
  • Güvenilirdir

Çalışmak için doğru toptan satış şirketini bulmadan önce, hangi ürünleri satacağınızı belirlemeniz gerekir. Ne satacağınızı belirledikten sonra, işletmenize ürün tedarik etmek için doğru toptancıyı aramaya başlayabilirsiniz.

Sektörünüzün Doğru Kanallarını Bulun

Bir ürünün üreticiden perakendeciye gidebileceği birçok yol vardır. Tüm toptancılar aynı pazara hizmet etmez. Sektörünüzün dağıtım kanallarını ve tedarik zincirini anlamak, perakende veya online işletmeniz için doğru toptancı tedarikçisini bulmanıza yol açabilir. Toptancı Bulmanın Püf Noktaları

Üretici

Bazı ürünler için en büyük tedarikçi, üreticinin kendisidir ve satın almak istediğiniz ürünü üreticisinden satın alabilirsiniz. Butik mağazalar genelde küçük üreticiden malları satın alırlar.

İthalatçı / Münhasır Distribütör

Bir şirket, belirli bir ülkedeki bir ürünü ithal ve dağıtmak için tek hakka sahip olabilir. Bazıları doğrudan perakendecilere satabilir, diğerleri de daha küçük yerel toplantılara satabilir.

Toptancı / Bölgesel Distribütör

Genellikle vagon büyüklüğünde partiler teslim eden ve daha sonra küçük işletmelere, yerel toptancılara satış yapan bölgesel toptancılar vardır.

Perakendeciler

Bu kişiler yerel marketlere ve perakende mağazalarına günlük teslimat yapar. Her endüstrinin kendine özgü dağıtım kanalları vardır, bunlar daha sonra ürüne, bölgeye veya ülkeye göre değişiklik gösterir.

İlk başladığınızda, daha küçük fiyatlarla toptancılardan daha yüksek fiyatlarla satın alacaksınız. Hacim arttıkça, daha iyi fiyatlandırma elde edebilir veya tedarik merdivenini daha büyük bir toptancıya taşıyabilirsiniz.

Önce Üreticiyi Deneyin

Toptancılara ödeme yapmak karınızı azaltır. Aracıları denklemden kaldırmak için kaynaktan başlayabilirsiniz. Markalı ürünler satacaksanız, doğrudan ürünün üreticisine gidin. Minimum sipariş gereksinimlerine bağlı olarak size satış yapabilirler. Onlar için çok küçükseniz ya da yalnızca yerleşik dağıtım kanalları aracılığıyla satış yapıyorlarsa, onlarla iletişim kurabileceğiniz distribütörlerin listesini isteyin.

Ne kadar az kişi ile iş yapmak zorunda kalırsanız, maliyetiniz o kadar düşük olur ve pazarda daha rekabetçi olmanızı sağlar. Üreticiyle iletişim kurduğunuzda, satmak istediğiniz ürünün bir örneğini isteyin. Bu, ürüne bakıp, kalitesini test ederek emin olmanız için incelemeye olanak tanır.

Toptan Tedarikçiler

Üreticiden aldığınız toptancı listesi ile tedarikçilerle iletişime geçebilirsiniz. Minimum sipariş gereksinimlerini, toptan birim fiyatlarını ve tedarik ettikleri bölgeyi öğrenin. İletişim kurmayı telefonla, e-posta ile ya da size yakın mesafede ile yüz yüze görüşerek yapabilirsiniz.

İşletmeniz için mümkün olan en iyi eşleşmeyi bulmak için, aradığınız şey konusunda dürüst olun. Konuştuğunuz insanların, araştırma yaptığınızı ve diğer rakiplere de baktığınızı bilmelerine izin vermeyin. Bu, daha iyi fiyatlar almanıza yardımcı olabilir. Ne kadar çok potansiyel toptancı bulursanız, normal endüstri fiyatlarının ne olduğu hakkında daha iyi bir fikir edinmek ve rekabetçi fiyatlar elde etmeniz mümkün olur.

Yurtiçi ve Yurtdışı Tedarikçiler

İmalat ya da toptan satış yapmayı planlıyorsanız, tedarikçileri ararken, yurt içinden mi yoksa yurt dışından mı kaynak almak istediğinize karar vermeniz gerekir. Bundan sonra da gerekli araştırmanızı yapıp, ilgililere taleplerinizi iletebilirsiniz.

Endüstri Gruplarına, Forumlara ve Diğer Profesyonel Ağlara Katılın

Sektörünüzdeki veya nişinizdeki daha deneyimli küçük işletme sahipleri, genellikle toptancılar hakkında en iyi bilgi kaynağıdır. Ancak, diğer perakendeciler büyük olasılıkla, tedarikçi bilgilerini rakiplerle paylaşmak istemeyeceklerdir. Küçük işletmeniz için, mümkün olan en iyi toptancı tedarikçilerini bulmanıza yardımcı olacak güven ve bağlantıları bulmak için zaman ayırın. Ağ iletişimi kurun.

Harika bir ücretsiz bilgi kaynağı olabilecek online pazarlara katılın ve pazarlarda veya endüstriniz de deneyimi olan diğer insanlardan yardım alın. Ayrıca profesyonel profilinizi oluşturmak için LinkedIn profilinizi oluşturabilir, sektör haber bültenlerine abone olabilir ve yerel ticaret odası veya küçük işletme ağ gruplarına katılabilirsiniz.

Tedarikçi ile görüşmenizde şu soruları sorup yanıtlarını aldığınızda, kendiniz için uygun tedarikçiyi bulmuş olursunuz. Sorduklarınızı düzgün yanıtlamayan ve size geri dönüş yapmayan tedarikçi ile çalışmayın.

  • Maksimum sipariş miktarınız nedir?
  • Örnek fiyatlandırmanız nedir?
  • Üretim fiyatınız nedir?
  • Geri dönüş süreniz nedir?
  • Ödeme şartlarınız neler?

Tedarik Ortağınızı Buldunuz mu?

Tedarikçileri bulmaya çalışmak benzersiz bir süreçtir ve birçokları için yeni bir deneyimdir. İyi ve uygun tedarikçileri bulmaya çalışmak, yeni işiniz için kritik bir karardır ve bulunması her zaman kolay değildir. Zorluklarla karşılaştığınızda hayal kırıklığına uğramak kolaydır ancak, çoğu durumda yeni işiniz için mükemmel bir tedarikçi bulmak, biraz daha sabır ve azim gerektirir.

Eğer sizde işletmeniz için tedarikçi arayışınız varsa, Kobi Vadisi platformunda yer alan; tedarikçi firmalar sayfasını ziyaret edebilir, sektörünüzde yer alan tedarikçi/toptancı firmalar ile anlık olarak iletişim kurabilirsiniz.

SONRAKİ AŞAMA: Kurumsal Kimlik

Tedarikçi bulmak içeriğini inceledikten sonra, Kurumsal Kimlik adlı rehberi inceleyebilirsiniz.