İş Yeri Değiştirmek İsteyenlere Tavsiyeler

İşyeri Değişikliği Yapmak

Yeni bir işe başlamak, en iyi koşullarda bile sinir bozucu bir durumdur. Çünkü heyecan, sinirlilik, pişmanlık ve hatta panik gibi bir sürü duygunun yer aldığı bir duygu karmaşası yaşanır. Bu durumu yaşayanların sayısı az değildir ve bu duygu karmaşasına bir de potansiyel bir ev değişikliğini eklemek endişeyi tavan yaptırır. Araştırmalara göre evrensel olarak, iş yeri değişimi bir kişinin karşılaşabileceği en stresli deneyimlerden biri olarak tespit edilmiştir. Kişi her ne kadar işinde profesyonel ve dingin bir kişilik yapısına sahip olsa bile, işyeri ve ev değişikliği onu strese sokar.

Bununla birlikte bir işyeri değişikliği durumunda, yaşanacak olası bir problemin sonuçlarını kişi tek başına yaşamaz. Ailesi, sosyal çevresi tüm bu olumsuzluklardan etkilenirken onların eğitimleri, kariyerleri ve sosyal ilişkileri de göz önünde tutulması gereken konular arasındadır. İşte tüm bu nedenlerden dolayı, bir işyeri değişikliği ince elenip sık dokunulması gererken bir konudur. Ve kişi her ne kadar deneyimli bir profesyonel olursa olsun iş değiştirmeden önce bunun iyi bir fikir ve tercih olup olmadığını belirlemesi ve iyice düşünmesi gerekir.İş değiştirmeyi düşünenlerin bu kararı vermeden önce kendilerine şu anahtar soruları sorarak, içtenlikle cevaplaması potansiyel bir hayal kırıklığını önlemede etkili olur.

İşte, iş yeri değiştirmeden önce düşünülmesi gerekenler:

İşyeri Değişikliği Kararı Öncesi

Seçilen iş ve şirket uygun mu?

Öncelikle seçilen iş ve işveren hakkında sıkı bir araştırma yapmak şarttır. Bir işyerinde bir düzen kurmak, ortama, çalışma arkadaşlarına ve işverene alışmak zordur ve zaman ister. Bu yüzden bir iş değiştirmeden önce orası hakkında detaylı bilgi edinmek, bozulacak olan düzene değip değmeyeceğinin iyi bir şekilde analiz edilmesini sağlar. Düşünseniz ya; yeni iş yeri için adresinizi, alışık olduğunuz düzeninizi, çalışma arkadaşlarınızı değiştirdiniz, birkaç gün çalıştınız ve işvereninizin kaba davranışları ve tutumları yüzünden oraya kesinlikle adapte olamayacağınıza kanaat getirdiniz. Peki, ne olacak? İşten çıktınız, taşınmak için onca masraf ettiniz, maddi ve manevi kayıplarınızı kim karşılayacak? O yüzden taşınmadan önce, şirketin geçmişine bakmak ve büyüme potansiyelini araştırmak için zaman ayrılmalıdır.

Yeni işyeri yer değiştirme masraflarını karşılayacak mı?

Yeni bir işe geçerken, eski işyeri ile ilgili kaybedilen bazı haklar olabileceği gibi şayet taşınma söz konusu ise taşınma masrafları, yerleşim giderleri, abonelikler gibi bir sürü masraf çıkacaktır. Yeni işvereninin bunları karşılama konusunda tutumu nedir öğrenilmelidir. Küçük işletmeler için bu masrafların karşılanması her zaman daha düşük bir olasılık olsa da, çalışılacak işin çapı ve pozisyonun önemine göre tüm bu masraflar yeni işyeri tarafından karşılanabilir.

Bölgedeki iş piyasası nedir?

Birçok kişi hareket ederken sonuçlarının ne olacağı konusunda detaylı düşünmez. Eğer mevcut çalışılan bölgenin dışında farklı bir bölgeye veya şehre gidilecekse, iş potansiyelinin ne olduğu gibi derinlemesine düşünülmesi gerekir. Çünkü olası bir durumda iş değiştirilmek zorunda kalınırsa başka bir iş bulunup bulunamayacağına, çalışanların maaşları ve haklarının ne olduğu hakkında bilgi sahibi olunması gerekir. Bunun için gidilecek bölgedeki iş alanları ile ilgili yerel işletmeler kontrol edilerek, bölgedeki kurumsal veya bölgesel merkezi bulunan şirketler belirlenmeli ve işverenler hakkında ayrıntılı bilgi toparlanmalıdır.

İş Yeri Değişikliğinde Yaşam Standartları

Yaşam maliyeti nedir?

Yeni işyerine geçmeden önce, yaşanacak olan bölgedeki yaşam maliyetlerinin mevcut yaşam maliyetlerle ile karşılaştırılması, yeni maaşın yeterli olup olmayacağı konusunda fikir verir. Yeni işyerinden alınacak maaş mevcut işe göre daha yüksek bir maaş vaadi bile olsa, tüm masraflar değerlendirene kadar harekete geçirmemelidir. Çünkü daha pahalı bir bölgeye taşınılıyorsa, daha yüksek maaş alınsa bile yetmeyebilir ya da bir avantaj sağlamayabilir. Bunun değerlendirip iş değişikliği yapılmasına değip değmeyeceğine öyle karar verilmelidir.

Yaşam kalitesi nasıl etkilenecek?

Neye tahammül edebileceğiniz ve neye tahammül edemeyeceğinizi belirlemek pişman olmayacağınız bir karar vermenin anahtarıdır. Mevcut yaşam tarzının değerlendirip iş değişikliğine dair bir hareket yapmadan önce etkilenebilecek değer verilen yönler belirlenmelidir. Örneğin, kişi sürekli kültürel etkinliklere katılan biri ise konser, spor, tiyatro ve alışveriş seçeneklerine yeterli erişim durumu gözden geçirilmelidir. Bunun yanında gaz fiyatları, ulaşım maliyetleri ve ulaşım sürelerinin uzunluğu gibi faktörlerde önemlidir. Ayrıca bir ebeveyn için, bir mahallenin güvenliği ve bölgedeki okulların ve gündüz bakım hizmetlerinin kalitesi önceliklidir. Bunun haricinde uzun süren kışlar, kasırgalar gibi aşırı hava koşullarına eğilimli bir alanda yaşamaktan mutlu olunup olunmayacağı da sorgulanması gereken konulardır.

Ailemi nasıl etkileyecek?

Bir iş değişikliğinden özellikle evi de taşımak gerekiyorsa, bu aile içinde potansiyel bir değişim demektir ve tüm aile fertlerini endişelendirir. Ve yeni işyerinde olası bir problemde olabilecekler konusunda aile strese girer ve mutsuz olur. Kişi böyle bir karar almadan önce, eşi, partneri ve çocuklarıyla olası riskler, olumsuzluklar konusunda açık bir görüşme yapması şarttır. Ve bir iş değişikliği kişinin ailesiyle olan ilişkilerini olumsuz yönde etkilememesi için bu görüşmenin samimice yapılması önemlidir.

Sosyal yaşam nasıl etkilenecek?

İş değiştirmenin sıklıkla göz ardı edilen bir yönü, sosyal ağların kişinin hayatında ve refahında oynadığı roldür. Taşınma durumunda sadece ailesinin yanında olması, bazı kişiler için yeterli bir faktör olsa da,bazı kişiler için sosyal çevrelerinden uzaklaşmak, ileride dönemde yıkıcı olabilir. Çünkü bazı kişiler yeni bir sosyal çevreye girmekten, yeni arkadaşlar edinmekten mutlu olurken, bazıları için yeni çevreye girmek rahatsız edici bir durum olarak değerlendirilir. Kişi şayet ikinci gruptaysa bu şekilde başarılı olup olmayacağını iyi analiz etmesi gerekir. Çünkü bu çevrede yalnız kalacağı için antisosyal olabilir ve bu da psikolojik sorunlara neden olabilir.

İş Yeri Değişikliğinde Bilinmeyenler

Öngörülemeyen faktörlere hazırlıklı mısınız?

Kişi yapacağı iş değişikliğinde yer değiştirmeye ne kadar hazır olursa olun, kontrol edemediği hatta tahmin edemediği faktörlerle karşı karşıya kalır. Mesela çocukların eğitim göreceği okullar, sağlık kuruluşlarına konumu ya da evcil hayvan bakılıyorsa yeni ortamda bunlara müsaade edilip edilmeyeceği gibi faktörde genellikle ilk etapta gözden kaçan detaylardır.

Zor günler için birikim var mı?

Bir iş değişikliği yeni ümitler, daha iyi imkânlar ve daha fazla kariyer fırsatı demektir. Fakat olası bir problemde mevcut iş kaybedildiği gibi yeni iş yerinde de devam edilmeyebilir. Tabi ki bu durumda gelir sekteye uğrarken rutin masraflar devam eder. İşte herhangi bir aksilik durumunda bu süreçte hayatı devam ettirecek bir birikim olup olmadığı ve ne kadar yeterli olacağını düşünmek gerekir. En az 3 ay boyunca yaşam standardını devam ettirebilecek birikim olduğundan emin olunmalı ona göre adım atılmalıdır.

Değişimler hayatın her alanında zaman zaman yaşanması gereken koşullar arasındadır. Yeni bir işyeri, kişiye yeni imkânlar sağlar, farklı bir bakış açısı sunar ve onu başarılı kılacak fırsatlar sunar. Fakat yapılacak bu değişikliklerin sonuçlarının hesaplanarak yapılması, olası bir problemde mağduriyetin daha az yaşanmasını önlerken, hedeflenene çabuk ulaşmayı sağlar. Unutmayın atalarımızın dediği gibi “Tebdil mekânda ferahlık vardır” ama tedbirli olmakta da fayda vardır.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

İş Yeri Değiştirmek İsteyenlere Tavsiyeler

okuma süresi: 6 dk
0