Yatırımcı Arıyorum

İş Yerinde Zor Anlarınızda Rahatlıkla Tartışın

(makale içeriğini okuduktan sonra, alt alanda videoyu izleyebilirsiniz)

Her iş hayatında, yoğun iş temposundan dolayı rahatsız edici tavırlar, olumsuz konuşma ve davranışlarında, stresten oluşabilecek gerginlikler oluşabilir. Her an her dakika günlük yaşamımız da bir anımız bir anımıza uymayabiliyor bu durum. İş hayatımıza yansıyabilmesi çok normal hale geliyor. İnsanların kendi içlerinde yaşadıkları problemleri dışa aktarması iş arkadaşları yada iş ortamına taşıyabileceği durumlar gelişebiliyor. İş ortamında oluşan gerginlikler gördüklerinden ve duyduklarından rahatsız olunabilecek durumlar bir anda gelişebilir. Bu tarz bir durumla karşılaşıldığında belirli sınırlar konularak konuşmak konuya net bir şekilde açıklık getirmek mümkün.

İş hayatında veya özel hayat fark etmeksizin öfkeye kapılarak daha fazla sinirlenilecek ortamda kalarak ve kişinin kendini gerginliği artıracak telkinlerde bulunmamak daha doğru bir seçim olacaktır. Birçok nedenlerden oluşabilecek iş yerlerinde sözlü atışmalarda oluşabilir. Bu durumlarda konuların üzerini kapatmak yerine konuşma düzeyinde tartışarak çözüm yolu tercih edilmelidir. Konuları konuşmadan, görmezlikten gelerek tekrar tekrar aynı şeyler yaşanacaktır. Her bireyin eğitimi, tecrübesi ve istekleri farklıdır anlaşamama durumu çok doğal. Normal yaşantımızda olan olayların iş hayatımızda problemler olması ve pürüzler çıkması gibi olağan durumların gerçekleşmesi mümkün. Bu problemleri konuşarak çözmek ve sorunun üstesinden gelmek kökten çözüm olacaktır. İş hayatında iş arkadaşları ile anlaşmazlıklar yaşanarak konuşulması tartışılması gereken hatayı tekrarlamamak adına ne istediğini durumu tatlı bir dille atılması iş potansiyelinin de artmasını sağlayacaktır.

Aslında iş arkadaşlarıyla yada iş ortamında yaşanan kavga ve tartışmaların bir çoğunluğu iletişimsizlik probleminden oluşuyor. Tartışmaların boyutu sözlü sataşmalara ve münakaşalara dönüşebilir, bu tarzda değil, karşı tarafa hangi konudan rahatsız olduğunu hoş olmayan davranış konusundaki istekler belirtilebilinir. İş hakkında daha iyi olma konusunda tartışabilinir ve iş alanında gelişim ilerleme sağlanması adına çalışmalarda bulunulabilinir. İş yeri tartışmalarının dışarıya ve özel hayata taşınmaması gerekir ve mahkemelere ailelere başvurarak konuyu gereksiz boyutlara getirmemek gerekir. İş hayatında ortamında anlık problemler ve sözlü tartışmalar yaşanabilinir, iş ortamında uygun bir dil hitabet ile konuşularak çözüm bulunur. İstenmeyen olmaması gereken hataların tekrar oluşmaması için hassas olunan konulara dikkat edilir.

Aynı ortamda aynı işi paylaşıyor ise bu konumun ne olduğu önemli değildir. Herkes bir bireydir saygı duymak ve saygı göstermek gerekir. Bir alanı beraber paylaşıldığında yalnız bir hükümdarlık kurulamaz, diğer çalışma arkadaşlarının ve üst seviyelerde olan yöneticilere saygılı olmak, fikirleri önemsenmelidir. Ekip çalışmasında bulunan çalışma arkadaşları bağımsızlığı ilan ederek başına buyruk hareket etmek gibi özgürlüğe sahip değildir. Ekip halinde çalışmak hataların bedellerini başarının da sevincini beraber yaşamak demektir.

İş problemleri yetişkinlere yakışır, olgun davranış ile yaklaşımda bulunarak rahatlıkla çözülebilinir.


İş Yerinde Zor Anlarınızda Rahatlıkla Tartışın adlı makalemiz ile özdeşleşen, Margaret Heffernan’ın sunumuyla: “Tartışmaktan korkmayın” videosunu izlemenizi tavsiye ediyoruz. – (Video başladıktan sonra, ayarlar sekmesinin solundaki düğmeye basarak Türkçe alt yazılı olarak izleyebilirsiniz)kobi vadisi

Yorumunuz