iş rehberleri

İşinizi Kurmadan Kendinizi Tanıyın

İş Kurarken Mantıklı Hareket Etmek

Yeniliklerin dünyası olan yaşadığımız zaman diliminde siz de kendi yolunuzu çizmek ve kendi işinizin patronu olmak, aklınızdakileri hayata geçirmek istiyorsanız öncelikle kendinizi iyi analiz etmeli, dürüst bir yaklaşım ile kendinizi tanımalısınız. Alışageldik bir çok bakış açısı bugünün dünyasında değişiklik gösterir iken yine de size en yakın sektörü seçmek büyük artıları da beraberinde getirecektir. Öyle ki bundan on yıl evvel kimsenin aklına gelmeyecek iş fikirleri bugünün en çok kazandıran işleri olarak karşımıza çıkmakta. Heyecan dolu iş sektöründe siz de kazananlardan olmak istiyor iseniz size en uygun ve bilgi sahibi olduğunuz sektöre yakın durmanız avantajınıza olacaktır. Yahut çok içinde olmak istediğiniz sektör size ve yaşam şartlarınıza ne kadar uygun tartmalı ve yapmak istediğiniz iş hakkında bilgi sahibi olmak için açık olmalısınız. Unutmayınız ki öğrenmenin ve ilerlemenin ne sonu ne de yaşı yoktur.

Yeni Nesil İşler

Yeni nesil iş anlayışı topluluklar önünde olmaktan veya konuşmaktan korku duyanları pek ön sıralara koymuyor. Hitabet gücünüz kuvvetli olmalı ve topluluklara yakın durabilmelisiniz. Bazı karakteristik özelliklerinizi de iyi irdelemeli ve içinde olmak istediğiniz iş ve konumu buna göre belirlemelisiniz. Bugün her iş kolunda iletişim becerileri ve insan ilişkileri büyük önem arz etmekte. En az mesleki beceriler kadar mühim olan insan ilişkileri yükselmeniz de ve kazanmanızda da fevkalade rol oynamaktadır. Ana dilinizi düzgün kullanabilme becerisinden tutun, aktif dinleme yeteneğinize kadar bir çok faktör siz ve işiniz hakkında olumlu yahut olumsuz izlenim bırakacaktır. Kişisel gelişim kursları ve destekleri ile kendilerini geliştiren bir çok girişimci, bugün şirketleri ile beraber kendilerinin de olumlu anlamda değişim ve büyüme gösterdiklerini vurgulamaktalar. Yine de mizacınız gereği çok size yakın durmayan detaylar ise tüm bunlar siz de iş tercihi yaparken çok vitrinde olmayacağınız pozisyonlarda karar kılabilirsiniz.

Yapmak istediğiniz işte karar kılarken kendinize sormanız gereken bir diğer önemli soru da iyi bir takım oyuncusu olup olmadığınızdır. Ben takım oyuncusu değil, kurucusu olurum gibi bir yaklaşım ise başlı başına sizi uçuruma götürecektir. Takım kurucusu yahut kaptanı olmak için bile o takımın en iyi oyuncusu olmak zorundasınız. Takım ruhu ve takım halinde çalışabilme becerisi bugün iş dünyasının olmazsa olmazlarından. Yalnız kalmak ve yalnız çalışmak elbette yine sizin tercihiniz. Sizin hakkınızda en iyi seçeneği yine siz bilirsiniz. Asıl olan iş seçimlerinizde size en uygun olanı yakalayabilmektir. Yıllarca severek bir işi götürmek var, bir de bir süre sonra ayaklarınız geri giderek işe varmak. İleride nahoş duygulara yer vermemek için bugünden kendinizi iyi analiz edin.

Kişisel Gelişim

Dünya büyük bir hızla değişiyor. Buna yetişmenin önemli iki kuralı kişisel gelişim ve eğitim. İleride finansal ve mesleki platformlarda hangi işler yer alacak merakla bekliyoruz.

Bugün bile; epidemiyolog, yazılım geliştiricisi, dental hijyenist, startup şirketler gibi alışık olmadığımız kelimeler telaffuz ediyor ve bu mesleklerin ne denli büyüdüğünü ve önem arz ettiğini heyecanla izliyoruz.kobi vadisi

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

İşinizi Kurmadan Kendinizi Tanıyın

okuma süresi: 2 dk
0