Yatırımcı Arıyorum

İşletme Maliyetlerini Azaltmanın Kolay Yolları

İşletme Giderlerini Azaltma Yöntemleri

Bir iş kurdunuz ve tahmin ettiğinizden çok maliyet giderleriniz olmaya başladı. Bu maliyet giderleri kurduğunuz işten kazandığınız paranın daha az olmasına neden olmaktadır. Çünkü kazancınızın bir kısmı işletme maliyetleri için harcanmaktadır. Bir iş kurduğunuz zaman işletme maliyet giderlerini azaltmak kazancınızın daha yüksek olmasına yardımcı olacaktır. İşletme maliyetlerini azaltmanız düşündüğünüz kadar zor da değildir. Yapmanız gereken birkaç doğru tercih sayesinde işletme maliyetleriniz azalacaktır.

Çok büyük bir çaba sarf etmeden işletme maliyetlerini azaltmanın yolları ise kısaca aşağıda belirtilmiştir.

İşletme Maliyetleri Nasıl Düşürülebilir?

Teknolojiyi Kullanmak

Günümüz teknolojisinin ne denli geliştiğini hepimiz görmekteyiz. Ve işletmeler için uygun teknolojiyi kullanmak ise bir ihtiyaç değil gerekliliktir. Bir toplantıya gitmek için harcayacağınız zaman ve yakıt giderlerini düşürerek işletme maliyetinizi azaltabilirsiniz. Size toplantı yapmayın demiyoruz, toplantılarınızı telekonferans ile gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede her şekilde kazanç elde edebilirsiniz. Sadece toplantılar değil uzak masaüstü uygulamaları sayesinde çoğu işinizi bulunduğunuz yerden yapabilirsiniz.

Sabit Telefon Kullanmayı Azaltmak

Geleneksel sabit hatları kullanmak oldukça maliyetli olabilmektedir. Çünkü geleneksel sabit hatlar diğer hatlara göre daha pahalıdır ve bu durum gereksiz maliyet olmaktadır. Bunun yerine hat şirketlerinin sunduğu kampanyalı hatları kullanabilirsiniz. Hat şirketleri özellikle işletmeler için daha avantajlı tarifeler ve kampanyalar sunmaktadır. Birden fazla hat kullanmak yerine bu şekilde bir hat kullanmak işletme maliyetinizi büyük oranda düşüren bir davranıştır. Bu konuda özellikle tavsiyemiz son zamanlarda da ülkemizde popüler olan 0850’li hatlardır. Hem imaj olarak hem de tasarruf olarak size ve işletmenize ciddi anlamda destek olacaktır.

Kağıt Tasarrufu Yapmak

Kağıt, mürekkep, kalem gibi kırtasiye ürünleri ilk başta düşük ücret gibi gözükse de aylık ve yıllık kullandığınız kağıtların toplam giderini hesapladığınızda karşınıza cep yakan bir fatura çıkacaktır. Kağıt, mürekkep gibi size büyük giderler oluşturabilecek kırtasiye ürünlerini kullanmayı en aza indirip elektronik ortamda işlerinizi yürütmek işletme maliyetinizi düşürmenize yardımcı olacaktır.

Kredi Kartı Kullanımını Azaltmak

Masraflarınızı işletme kredi kartı ile ödemek kısa vadede büyük bir çözüm gibi gözükmektedir. Fakat uzun vadede kredi kartı kullanımı işletme maliyetlerinizin artmasına neden olacak bir davranıştır. Çünkü yıllık faizler, kart ücretleri gibi giderleri hesapladığınızda işletme maliyetinizi büyük oranda etkileyen giderlerdir. Şirketler İçin Tasarruf Önerileri

İşletme Bütçesi Oluşturmak

İşletmeniz ile ilgili kısa vadede haftalık ve aylık, uzun vadede yıllık bütçe raporları hazırlamak, analizler yapmak büyük bir tasarruf sağlamanıza yardımcı olacaktır. İşletmenizin bütçe raporlamasını yaptığınızda giderleriniz hakkında net sonuçlara ulaşmış olacaksınız. Ortaya çıkardığınız bütçe raporlarına uyarak harcama yaptığınızda ise tasarruf sağlamış olacaksınız. İşletme maliyetlerinizi azaltmak için en doğru adım işletme bütçesi oluşturmaktır. İşletme bütçesi oluşturmak tasarruf yapmanızın yanında geleceğiniz hakkında daha emin adımlarla yürüyerek işletmenizin büyümesine de olanak sağlayacaktır.

Kira Giderlerini Azaltmak

İşletmenizin bulunduğu lokasyonda kira bedelleri oldukça yüksek olabilir. Eğer ki işletmenizi başka bir lokasyona taşımak kazancınızı azaltmayacaksa bir gün daha beklemeden daha düşük kira bedellerinin olduğu bir lokasyon için araştırmaya başlamalısınız. Bu sayede işletme maliyetinizi büyük oranda düşürebilirsiniz.

Takas Yolu ile Satış Yapmak (BARTER)

Eğer işletmeniz takas yolu ile satış yapmanıza olanak sağlayan bir işletme ise satışlarınızın bazılarını takas yoluyla yapabilirsiniz. İhtiyacınız olan bir eşya, ürün veya herhangi bir şeyi takas usulü ile alabilirsiniz. Bu sayede işletme maliyetleriniz oldukça düşecektir.kobi vadisi

Yorumunuz