Yatırımcı Arıyorum

İşletmelerde Yapılan Pazarlama Hataları

İşletmelerde Yanlış Yapılan Pazarlama Sorunları

Küçük işletmenizin pazarlaması, işletme sahipliğinin en heyecan verici bölümlerinden biridir. Bunu bu kadar heyecan verici kılan şey, bir iş tanıtmanın tek bir yolunun bulunmamasıdır. Aslında, pazarlama faaliyetlerinin tüm olası kombinasyonlarını göz önüne aldığınızda, küçük işletmeniz hakkında haber almanın binlerce yolu vardır. Ve en iyi yanı, pazarlama faaliyetlerinizi işiniz için en uygun olana göre düzenleyebilmenizdir.

Genel olarak, hataların olumlu bir deneyim olabileceğine inanılır ve büyümeyi teşvik eden kalıcı bir şekilde öğrenmenize yardımcı olur. Bu hataları yapmadan önce bilirseniz bunları yapmaktan kaçınırsınız.

İşletmelerde Pazarlama Problemleri

İşletmenizde kaçınmanız gereken ortak pazarlama hataları;

Pazarlama Planının Olmaması

Bir pazarlama planı olmadan işinizi geliştirmeye çalışmak, gözleri kapalı bir şekilde gömlek almak için alışveriş yapmak gibidir. Belki bu alışverişte şanslı olabilirsiniz ve istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz. Ama bu şansı yakalayana kadar çok fazla zaman ve para harcarsınız. Bir pazarlama planına ihtiyacınız vardır çünkü bir pazarlama planı size pek çok konuda yardımcı olur ve yön gösterir.

İşinizin Farklılığı Hakkında Belirsiz Olmak

Her girişimci işinde farklı olduğunu düşündüğü için girişimde bulunur. Öyle olduğuna inanmasaydı, muhtemelen işe başlamazdı. İşinizi etkili bir şekilde pazarlamak için, sizi rekabetten ayıran şeyleri tanımlamanız gerekir. Bu tanımlamayı benzersiz satış teklifi (USP) hazırlayarak yapmanız mümkündür. İşletmenizin farklı kılanın ne olduğunu doğru ve başarılı bir USP ile vurgulamanız hangi müşteri kitlesi üzerinde çalışılacağı konusunda size de net bir fikir verir. USP Nedir?

Herkese Satmaya Çalışmak

Yeni küçük işletme sahiplerinin çok yaygın bir yanlışlığı, herkesi potansiyel bir müşteri olarak görmektir. Geniş bir izleyici kitlesine hitap eden bir ürün veya hizmeti satmanız doğru olsa da, pazarlama söz konusu olduğunda, hedefinizi tanınabilir bir gruba daraltmanız gerekir. Böylece onlara doğrudan ulaşan mesajlaşma ve pazarlama yaklaşımlarını kullanabilirsiniz. Müşteri odaklı yapacağınız çalışmalarla ürün ya da hizmetinizin daha farklı olmasını sağlayabilir sadakatli müşterilere ulaşabilirsiniz.

Ağız Pazarlaması Sözünün Gücünü Önemsememek

Ağız pazarlaması kelimesinin güzelliği ücretsiz olması ve doğal olarak gerçekleşmesidir. Mükemmel bir ürün veya hizmet sağlarsanız, müşterileriniz heyecanlanır ve ailelerine, arkadaşlarına ve meslektaşlarına bu konuda bilgi verirler. Müşterilerinizi sözcüğü yaymaya teşvik ederseniz, ağızdan pazarlama kelimesinden daha fazla yararlanabilirsiniz. Ve sadece yeni müşteriler getirmekle kalmaz, aynı zamanda sürekli tekrarlanan işlerle de sonuçlanabilir. Bu yüzden ağızdan ağıza pazarlamanın en iyi reklamlardan bile daha etkili ve ücretsiz olduğunu bilerek hareket etmelisiniz.

Sosyal Medyadan Çekinmek

Sosyal medya son yıllarda tam anlamıyla bir patlama gösterdi. Kişiler ve şirketler büyük sonuçlar elde etmek için sosyal medyada geçirdikleri zamanı en üst düzeye çıkarttılar. Çünkü internet en uygun maliyetli ve en etkili pazarlama tekniklerinden biri haline gelmiştir. Teknolojinin artık işinizin büyük bir parçası olduğunu kabul ederek her alanda gerektiği kadar uygulama yapmak iş başarısı ve sürekliliği açısından önemlidir. Küçük işletmenizi tanıtmak için sosyal medyayı kullanmanın püf noktası iki adımdır: Önce doğru ağı seçmeniz gerekir, ikincisi de hedeflerinizin ne olduğu konusunda net olmanız gerekir.

Yeni Pazarlama Faaliyetlerini Denemeyi Reddetmek

Küçük işletme sahiplerinin çoğu, aynı anda birden fazla önceliğe sahip, fazla zamanlanmış bir programla çalışırlar. Bu yüzden rutinlerin onlar için iyi olmasının nedeni zamanı yönetmeye ve mümkün olduğunca üretken olmaya yardımcı olmasıdır. Ancak rutinler, özellikle de pazarlama söz konusu olduğunda geçerli olmayabilir. Çünkü pazarlama sürekli değişiyor ve işinizi sürekli olarak etkili bir şekilde tanıtmanın tek yolu değişikliklere ayak uydurabilmek ve yeni pazarlama faaliyetlerini denemeye açık kalmaktır.

İşletmecilikte Rekabeti Yok Saymak

Her girişimci çok farklı işler yaptığını iddia etse de yine de en büyük rakiplerini belirleyerek öğrenebilecekleri çok şey vardır. Başlamak için, bir internette arama yaparak ve rakiplerinizin sosyal medyada neler yaptığını kontrol ederek onlar hakkında çok şey öğrenebilirsiniz. Biraz araştırma yaptıktan sonra, her yeni rakip için SWOT analizi yapmalı ve ardından yeni pazarlama fırsatlarını ortaya çıkarmak için kendi işinize uygulayabilirsiniz. SWOT Analizi Nasıl Yapılır?

Küçük işletmelerde pazarlamaya başlarken nelerden kaçınılması gerektiğinin bilinmesi ne yapmanız gerektiğine odaklanmanızı sağlar. Bu da işletmenize zaman, enerji ve para tasarrufu sağlayarak kar elde ettirir.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz