Yatırımcı Arıyorum

İşletmede Verimliliğin Sırrı: Mutlu Çalışanlardır

Mutlu Çalışanların İşletmede Sağladığı Verimlilik

İş verimliliğini arttırmada ve memnun müşteriler yaratmada, en önemli faktörlerden birinin mutlu çalışanlar olduğunu biliyor musunuz? Belki daha önce siz bunun farkına vardınız ama maalesef tüm yöneticiler, bu basit gerçeğin tam olarak farkında değil. Bir yöneticinin çalışanlarını azarladığını, eski yaptığı hataları da yüzüne vurduğuna şahit olduğunuz da, bu çalışanın performansının yüksek olduğuna ve işini severek yaptığına inana bilir misiniz?

Unutulmamalıdır ki; hiçbir çalışma, gerçeklerden daha fazla size yardımcı olamaz. Çalışanlarınız mutlu olduğunda, müşterileriniz de dahil olmak üzere hayat herkes için daha güzeldir. İşte mutlu çalışanların işinizi nasıl daha verimli kıldığına dair birkaç örnek çalışma;

Mutlu Çalışanlar Demek, Mutlu Müşteriler Demek

Ürününüz ne kadar harika olursa olsun veya fikriniz ne kadar parlak olursa olsun, eğer kimse satın almıyorsa, işiniz başarısız olacaktır. Bir ilaç firmasının araştırması, çalışanların mutlu ve meşgul olduklarında müşteri sadakatinin arttığını tespit etmiştir. Bu sonuç mantıklıdır, çünkü mutsuz ve işinden hoşlanmayan bir insanla buluşmanız gerektiğinde nasıl hissettiğinizi düşünün. Bu tutum toplantıyı sıkıcı ve tatsız hale getirir. Ancak, satış görevlisi veya hesap yöneticisi gerçekten neşeli ve keyifli ise, toplantıyı dört gözle beklediğinizi görebilirsiniz. Bir müşteri işletmenizle çalışmak istediğinde, ürünlerinizi satın alma olasılıklarının daha yüksek olduğunu göreceksiniz.

Mutlu çalışanlar daha üst düzeyde performans gösterir. Başka bir çalışmada, katılımcılara on dakikalık komedi videoları, içecek ve atıştırmalıkların verilmesi yoluyla “mutluluk şokları” verilmiş ve deneklerin mutlulukları kontrol edilmiştir. Daha sonra bu bireylerin hiçbir şey almayan kontrol grubundan yaklaşık yüzde 12 daha fazla üretkenliğe sahip olduklarını gözlemlenmiştir. Mutsuz çalışanlar, işyerinde daha az katılımda bulunur ve daha fazla stres yaşarlar.

Mutlu Çalışanlar, İşyeri İçin Daha Fazla Para Demek

1998’den 2005’e kadar sermaye zengini 100 şirket çalışanları ile yapılan çalışmada, bu şirketlerde çalışanların diğer şirketlerde çalışanlara kıyasla %14 daha mutlu oldukları sonucuna varılmıştır. Bu muazzam bir farktır ve bu veriler sadece firmaların anket sonuçlarından alınmamış olup, gerçek çalışanların mutluluk durumlarına bakılmıştır. Bu firmaların, mutlu çalışanları olmadan Top 100 listesine girmeleri imkânsızdır. Hisse fiyatlarındaki büyük fark, şirketlerin gerçekten daha iyi performans gösterdiğini belirtmektedir.

Çalışanlarınızı mutlu etmek için ne gibi değişiklikler yapabilirsiniz?

Eğer CEO iseniz, bütçenin izin verdiği her şeyi yapabilirsiniz, ancak bir bölüm yöneticisi ya da İK yöneticisi iseniz, patronlarınızın tercihlerine bağlı kalabilirsiniz. Bu, değişiklik yapamayacağınız anlamına gelmez.

Not: İnsan Kaynakları yöneticilerine güzel bir haberimiz var, şirketiniz için ücretsiz olarak iş ilanı vermek için Kobi Vadisi İK desteğinden faydalanabilirsiniz. Ayrıntılar İş İlanı Ver sayfamızda.

İşte çalışanlarınızın, iş yerindeki mutluluğunu artırmak için yapılabilecekler şu şekildedir;

Öncelikle çalışanlara karşı nazik olunmalı ve kaba davranışlardan kaçınılmalı. Mümkün olduğu kadar çalışanlara adil ücretlendirme yapılmalı. Elbette posizyonlarına göre ücretlendirme farklı olacaktır, fakat bu ücretlendirme, firmada bir ayrıştırmaya sebep olacak şekilde aşikâr olmamalıdır.

Çalışanlar; İş ortamında yapıcı tavsiyelerde bulunarak geri bildirim sağlayan yöneticilere her zaman yapıcı tutumlar sergilerler. Yalnız unutulmamalıdır ki; bazen mutlu çalışanlar isteyen yöneticiler olumsuz bir şey söylemekte tereddütlüdür. Ancak bu çalışanlara mutluluk getirmez fakat hayal kırıklığına sebep olur. Çünkü çalışanlar cidden nasıl olduklarını bilmek isterler. Başarılı ya da başarısız olduklarını, makul bir dille kendilerine hissettirmek önemlidir.

Bir işyerinde promosyonlarla ödüllendirmeler yapmak, iş eğitim ve gelişimi için çalışanlarda olumlu bir itibar bırakır ve mevcut personeli motive etmek için faydalıdır. Verimli bir işyeri istiyorsanız, mutlu çalışanlar istediğiniz gerçeğine güvenmeli ve yöneticilerinizin bunu başarmak için çalıştığından emin olun olmalısınız.

İşyerindeki Çalışanların Motivasyonunu Güçlendirmek

Bir iş yerinde iş verimliliğini artıran en önemli konulardan biri motivasyondur. Bir eylem ya da işi gerçekleştirme isteğine motivasyon denir. Motivasyon kelimesi: motiv, motive etmek kelimelerinden gelmektedir. Motivasyon için bir işi başarmanın yarısı istemektir derler ve işte bizi o yarım kısma taşıyan en büyük yoldaştır aslında. Çalışan Verimliliğini Artırma Teknikleri

Günümüzde birçok insan işini severek yapmamaktadır. Kimi insanlar maddi şartlardan okuyamamış, kimisi de istediği bölümü seçemeyip okuduğu bölümün işini zorla yapmaktadır. Bu da motivasyon düşüklüğüne sebep olur. Fakat iyi bir yönetici, tüm bunları göz önünde tutarak, işyerinde motivasyonu artırıcı önlemler alabilir ve hem çalışanı, hem kendi hemde işyeri için daha mutlu ve kazançlı ortamlar hazırlayabilir.kobi vadisi

Yorumunuz