Yatırımcı Arıyorum

İşletmelerde Kullanılan Kitle İletişim Araçları

Bir işletmeyi güçlendirmek demek, sadece parasal anlamda kar elde etmek olarak algılanmamalıdır. İşletme, mali kaynaklarının yeterliliği yanında güçlü bir yapıya da sahip olmalıdır. Etkili bir pazarlama stratejisi, teknolojiyi etkin kullanma, personel motivasyonu ve çalışma şartları işletmenin güçlü olması için yapılan çalışmalardır.

Etkili bir pazarlama stratejisi, kitle iletişim araçlarının etkili kullanımından da geçer.

Pazarlama Stratejisi ve Kitle İletişim Araçları

Bir işletme, iş yaptığı piyasada yüzlerce rakibi ile rekabet etmek ve başa çıkmak zorundadır. Aksi takdirde işler yolunda gitmez ve işletmenin kapatılma kararı bile alınabilir. İşte bu olumsuz durumların önüne geçmek için etkili bir pazarlama stratejisi ile hedef kitle yakalanabilir hatta şirket veya firmayı en üst seviyeye getirebilirsiniz.

Kitle iletişim araçları, dikkat çekmek, potansiyel müşteriyi ikna etmek ve eyleme geçmelerini sağlamak amacıyla kullanılan pazarlama stratejisinin bir parçasıdır.

Kitle İletişim Araçlarını Belirlemek İçin Ne Yapılmalıdır?

Önce sorulması gereken sorular şunlardır;

  • Kitle iletişim aracı hangi sürelerde kullanılacak?
  • Kaç müşteriyi kendimize çekebiliriz?
  • Aracın maliyeti ne kadar olacak?
  • Kar etmeye ne zaman başlanır?

Kitle iletişim araçları kullanılarak doğrudan satış yapılabilir ve müşteri kolay kazanılabilir. Özellikle reklâm yapılırken hangi kitle iletişim aracının kullanılacağına kadar verilmelidir. Kitle iletişim araçlarının etkili olması için iyi bir bütçe ayrılması gerekmektedir.

Satış Ortaklığı

Biraz beceri ve zamanla, küçük işletmelerin kullandığı etkili bir yöntemdir. Bu ortaklıklarda satılan ürünlerden komisyon alınır. Bir pazarlama teminatı oluşturmanız da gerekecektir. Özellikle internet ortamında en çok edilen kazanç yollarından biridir.

Hedef Sektör

İşletmelerin ürettiği mal ve hizmetler, hangi sektöre yönelik ise o sektör hedef sektör olarak belirlenir.

Bir iş kuracaksınız ancak hangi sektörde faaliyet göstereceğinizi belirleyemediyseniz işte etkili üretim ve pazarlama stratejileri ile kitle hedefini yakalamış 5 sektör şunlardır:

  1. İş makineleri, tarım makineleri, sanayi robotlarının bulunduğu makine ve teçhizat sanayi
  2. Petro kimya ürünleri, nano teknoloji ürünleri, aşılar ve amino bileşenlerinden oluşan kimya ve ilaç sanayi
  3. Biyomedikal cihazlar, robotik sistemler, 5G haberleşme ürünleri ve enerji depolama sistemlerinin olduğu yarı iletken ve elektronik sanayi
  4. Mobil uygulamalar, yakıt pilleri, özel tasarım aydınlatmalar ve elektrikli araç motorlarının bulunduğu motorlu kara taşıtları sanayi
  5. Süt proteinleri, aromatikler, organik gıdaların olduğu gıda sanayi

Kitle İletişiminde Örnek Reklam Alanları

Banner Reklâmlar

Doğrudan pazarlama yöntemlerinin bir parçası olan banner reklâmlar potansiyel müşteri sağlar. Müşteri, internet sitesini ziyaret ettiğinde, arama hafızasına birkaç kod yerleştirilir. Müşteri siteden çıkıp başka bir siteye girdiğinde şirketin reklâmı o sitede de görülür. Bu aşamada yapay zekâ devreye girmektedir. Böylece müşteri şirketinizi asla unutmaz.

Web Sitesi ve Blog Yazıları

Web siteleri, şirketin ya da firmanın, tüm faaliyet alanlarını tanıtan ve iletişimi sağlayan bilgisayar sistemleridir. Web sitelerinin içinde yer alan blog ise, şirketin ürettiği ya da satışını yaptığı ürün ve hizmetlerin içeriklerinden oluşan tanıtım yazısıdır. Etkili bir kitle iletişim aracıdır. Özellikle seo uyumlu içerikler şirketi arama motorlarında en üst kısma taşır.

Broşürler – Elektronik Broşürler

Şirket ya da firma için en etkili kitle iletişim araçlarından biri de broşürlerdir. Genelde fuarlarda kullanılan broşürler, firmanın faaliyetlerini görse olarak sunma imkânı verir. Broşürlerin basımını maliyetli bulan işletmeler artık teknolojiyi kullanarak e- maillere elektronik broşürler göndermektedir.

Billboardlar ve Duyuru Panoları

Biraz maliyetli olsa da hala etkili kitle iletişim araçlarından olan billboardlar, yol kenarlarında önemli güzergâhlarda bulunur. Bu yüzden pek çok kişiye ulaşım imkânı vardır. Ayrıca ister reelde ister sanalda olsun duyuru panolarına astığınız broşür ve ilanlar, kitle iletişiminde oldukça etkilidir.

Seri İlanlar

Günümüzün vazgeçilmezi olan akıllı telefon, tablet ve bilgisayar herkesin kullanımında değil maalesef. Bir firmanın reklâmını yapmak ve hedef kitleye en hızlı ulaşılmak isteniyorsa bunun bir yola da gazetelere verilen seri ilanlardır. Sizde firmanız için Kobi Vadisi platformunda ilan verebilirsiniz.

Kartvizitler

Ucuz ve etkili birinci derece kitle iletişim aracıdır. Etkili bir logo ile hazırlanan kartvizitler kurumsal kimliğin bir parçasıdır. Kartvizitlerde firma adı, yetkili kişi adı, firma logosu ve iletişim bilgileri bulunur. Kartın arkası boş bırakılır çünkü müşteriye iletilmek istenen bir mesaj varsa bu boş kısımlara yazılmaktadır. Konu hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için; Kartvizitler adlı makaleyi incelemenizi öneririz.

Kataloglar

Türkiye’de ve dünyada en çok kazandıran ve en etkili kitle iletişim araçlarından biri de kataloglardır. Firmanın web sitesine özel e-kataloglar ve üyelik sistemi gereğince üyelere gönderilen basılı kataloglar, kitlelere ulaşmana önemli rol oynar.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz