İşletmelerde Yeni Teknoloji: VoIP İletişim Sistemi

Voip Nedir?

İnternet üzerinden görüşme protokolü olan VoIP sistemi, sabit telefon hatlarına olan ihtiyacı ortadan kaldırmaktadır. Video konferans, birleşik iletişim ve üstün hizmet kalitesi gibi hizmetlerin bir birleşimini sunan VoIP, işletmelere modern bir görüşme hizmeti sunmaktadır. İnternet ortamında çalışan bu sistem son dönemlerde pek çok işletme tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Pek çok işletmenin VoIP görüşme sistemine neden geçtiğini merak ediyorsanız ya da işletmenize için bir telefon sistemi ihtiyacınız varsa, hangi özellikleri aramanız gerektiğine dair açıklamaları bu yazıda bulabilirsiniz.

Sabit Hat İhtiyacını Ortadan Kaldırıyor

Ofisiniz sabit hatlı bir telefonda çalışıyorsa, 19. yüzyılda icat edilmiş ve 20. yüzyılda mükemmelleştirilmiş aynı teknolojiyi kullanıyorsunuz demektir. Başka bir deyişle bu teknoloji günümüz şartlarına göre artık çok geride kalmış bir teknolojidir ve donanım olarak incelendiğinde sabit hat, bakır tel ve eski PBX anahtar kutularını kullanan bir sistemdir. Çok eski bir teknoloji olan bu sistem, örnek olarak okulların ailelere bilgi göndermesi için bile çok yavaş kalmış bir iletişim aracıdır. Bir telefon görüşmesi her ne kadar kendi başına çok fazla hız gerektirmiyor olsa da sabit hatlar modern bir işletmenin bir iletişim aracından beklediği özelliklerde veri aktarımını gerçekleşecek yapıda tasarlanmamışlardır.

Ayrıca, bir sabit hattın sahip olduğu birçok fiziksel bileşen onu verimsiz kılmaktadır. Çünkü telefonun kendisi ve kablo bağlantıları gibi fiziksel bileşenlerinin düzenli olarak bakımı ve geliştirilmesi gerekir. Ek olarak, ofis telefonunun fiziksel telefon sistemleri ile çalışıyor olması santral kutusunun zaman içinde bozulmasına neden olabilir. Fakat bunun aksine, bir VoIP sistemine kurulan arayüz ile herhangi bir yerden erişilebilir ve mevcut internet bağlantısı üzerinden çalışabilir.

Bu yeni teknoloji iletişim sistemi eski sabit telefonlara göre çok daha faydalıdır çünkü çoğu işgücü zaman ilerledikçe daha mobil hale gelmektedir. Bu da bu yeni sistemi daha kullanışlı hale getirmektedir. Son zamanlarda yapılan bir ankette, işletmelerin %72’si çalışanların iş için kendi cihazlarını kullanmalarına izin verdiklerini, kalan kısmı da ilerideki dönemde izin vermeyi planladıklarını bildirmiştir.Her geçen gün VoIP kullanan işletmelerin sayısı artıkça, aynı zamanda daha hızlı ve daha gelişmiş özelliklere izin veren fiber internetinde kullanıcı sayısı artacaktır.

Voip Özellikleri

VoIP hızı ile çok yönlülükle hizmet veren bir sistemdir. Sabit telefon hattı tek yönlü bir hizmet sağlarken, VoIP sistemi mevcut BT çözümleri ile tamamen entegredir ve mevcut yönetilen servis sağlayıcısı tarafından yönetilebilir hale gelir. VoIP çözümünü bir kez uyguladıktan sonra göz önünde bulundurulması gereken harika iletişim özellikleri vardır. Bu özellikler firma çalışanlarının gerçek zamanlı kullanılabilirliğini kontrol etmeyi sağlarken gerektiğinde iletişim kurulmasını da çok daha kolaylaştıran bir yapıya sahiptir.

Bu sistemi kullanırken ayrıca kişi durumunu uzakta, toplantıda, tatilde veya istenilen bir konumda olarak ayarlayabilme imkânı bulabilir. Anlık mesaj tarzı platformunu çalışanların cihazlarıyla entegre ederek, farklı departmanlardaki veya konumlardaki iş arkadaşlarının bir araya gelmesi ve konferans görüşmesi yapmasını her zamankinden daha kolay hale getirmektedir.Video konferans, VoIP sistemine kesinlikle eklemek istenebilecek nitelikte bir özelliktir ve iş dünyasında çok büyük bir etki yaratmaktadır. İş görüşmesini aktif olarak kullanan liderlerin %96’sı video konferansı yapan ekiplerin farklı yerlerdeki ekipler arasında verimliliği artırdığını belirtmişlerdir.

Özelliklerinden bir diğeri de şehirler arası ve dünya çapında seyahat ihtiyacını en az indiren video konferans özelliğini içermesidir. Bu sistem ile verimli, işbirlikçi toplantılar için masaüstünden, dizüstü bilgisayarından, cep telefonunu veya tabletten giriş yaparak konferans görüşmesi yapmak mümkündür. Bu özellikleri sayesinden işletmelerin tasarruf etmesi sağlanırken, tasarruf edilen parayı, işlerini büyütmek için yeni yöntemlere yatırım yapmak için kullanabilirler.

Voip Teknolojisi

VoIP teknolojisi ile ilgili öncelikle en çok merak edilen soruların başında, internet altyapısını kullanarak görüşme yapıldığı için ses kalitesi problemi olup olmadığıdır. Lokasyonda internet sağlayıcı ve hizmet sağlayan VoIP operatörünün alt yapısı kaliteliyse genelde problem yaşanmaz. Eş zamanlı yapılan bir çağrının bant genişliğinin 40 Kbp olduğu göz önüne alınırsa ADSL bağlantısı bile kullanılsa sorun teşkil etmez. Bunun yanında lokasyon internet sağlayıcı ile ilgili ara ara kopmalar yaşanıyorsa tabiki ses kalitesini bozabileceğini de bilmek gerekir.

VoIP teknolojisi; üretkenliği artıracak, kolaylaştırılmış işbirliği araçlarıyla iletişimi kolaylaştıracak ve entegre olacak şekilde tasarlanmıştır.İletişimini bir sonraki seviyeye yükseltmeye hazır olan işletmeler için, işletmelerine bu sistemi getirmek bir inovasyon adımıdır.kobi vadisi

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

İşletmelerde Yeni Teknoloji: VoIP İletişim Sistemi

okuma süresi: 3 dk
0