Yatırımcı Arıyorum

İşletmelerin Yaptığı En Yaygın Satış Hataları

Pazarlama ve Satış Hataları

Bir işletmeniz var ve bu işletmeyi ayakta tutmak istiyorsunuz. İşletmeyi ayakta tutmak için yapmanız gereken en önemli şey satış ve pazarlama konusunda yetenekli olmanızdır. Bir işletmenin satış ve pazarlaması düşükse o işletme çok kısa bir sürede zarara uğrayacak ve iflas durumuna gelecektir. Bu yüzden satış ve pazarlama konusunda gerekiyorsa eğitim almalı ya da kendinizi bu yönde geliştirecek davranışlar düşünmelisiniz. Bu yazımızda işletme sahiplerinin çok yaygın olarak yaptığı satış hatalarını sizlere derledik. Yapılan bu hataları kendi işletmeniz açısından değerlendirerek işletmenizi ayakta tutmak için değiştirmeniz gereken satış tekniklerini öğrenmiş olacaksınız.

Satış Teknikleri

Müşteriler İle Tek Bir İlişki Kurmak

Yapılan en yaygın hatalardan birisi sahip olduğunuz müşterileriniz ile tek bir ilişkiye güvenmektir. Şöyle somut bir örnek verelim. Bardakların hepsini tek bir kutuda toplamak aldığınız riski göstermektedir. Kutuya herhangi bir zarar gelse belki de bardaklarınızın hepsi kırılacak. Onun yerine bardaklarını farklı farklı kutulara koyarsanız sadece bir kutu zarar görürse diğer bardaklar sağlam kalacaktır. İşte müşteri ve işletme arasındaki ilişki de buna benzemektedir.

Tepeden Başlamak Yerine Orta Düzeyden Başlamak

Bir satış yapacaksınız ve satış yaptığınız işletme oldukça büyük bir işletme ise ilk karşılaşacağınız kişiler orta düzey yöneticiler olacaktır. Onlarla uğraşmak, onların gözünde artı puanı alıp üst düzeye çıkmaya çalışmak yapılan satış hatalarından birisidir. İlk olarak görüşmeniz gereken kişiler CEO veya başkan olmalıdır. Orta düzey yöneticiler ile karşılaştığınızda onlardan rica ederek daha üst düzey yöneticiler ile görüşmeye çalışın.

Bu İşte Yeni Olduğunuzu Söylemek

Bir otobüse bindiniz ve şoför, bu işte yeni olduğunu hatta ilk kez otobüs süreceğini söylediği zaman büyük bir endişe duyarsınız değil mi? Tıpkı satış sırasında bu işte yeni olduğunu söylemeniz gibi bir davranıştır bu. Bu yüzden müşterilerinize kesinlikle bu işte yeni olduğunuzu söylemeyin.

Fiyatı Değer Yargısından Daha Fazla Vurgulamak

Potansiyel müşteri adayınız bir ürün hakkında detaylı bilgi almak istedi. Siz de ürün bilgisini kendisine yolladınız. Sonuç ise her seferinde hüsran… Çünkü satış sırasında vurguladığınız en büyük nokta fiyat olmuştur. Düşük bir fiyat bile verseniz, fiyatı vurgulamak müşterinin gözünü korkutmaktadır. Bu yüzden ilk olarak ürünün kattığı değeri vurgulayın. Fiyat her zaman ikinci plan olsun. Bunu bir zarar gibi görebilirsiniz fakat size uzun vadede kazandıracağı müşteri kitlesini göz ardı etmeyin.

Kendi Sözlerinizle Kendinize Zarar Vermek

Satış sırasında en küçük bir ifade bile olası müşterinizi kaybetmenize yol açabilir. Net bir şekilde satış yapmıyorum ya da size satmıyorum gibi bir ifadeden bahsetmiyoruz. Sadece olası müşterinin beyninde şekillenebilecek ifadelerden bahsediyoruz. Örneğin, Açık konuşmak gerekirse, sanıyorum ki, size bir soru sorabilir miyim, sizinle anlaşma yapmam için gereken nedir, peki siz ne düşünüyorsunuz, merak ediyorum gibi ifadeler satış yapmanızı engelleyecek ifadelerdir. Bu ifadeleri satış sırasında kullanmak kendinize verdiğiniz zarardan başka bir şey değildir.

Adına Satış Yaptığınız Markaya Sığınmak

Güçlü ve çok bilinen bir markanın ürününü veya hizmetini satıyor olabilirsiniz. Bu çalıştığınız markaya sığınarak satış yapabileceğiniz anlamına gelmemektedir. Olası müşteri, çoğu zaman markaya değil satış yapan kişiyle olan ilişkisine göre ürünü veya hizmeti almayı kabul eder. Bu yüzden sıcakkanlı, kendinden emin ve işini bilen biri olarak davranmanız gerekmektedir.

Karşılıklı Kazanç Yerine Kazan-Kaybet Oyunu Oynamak

Yapılan en büyük hatalardan birisi de budur. Satış için ödün verdiğinizde aslında siz kaybetmiş olursunuz. Fakat siz üç aşağı beş yukarı ama en azından satış yaptım düşüncesine girersiniz. Doğru olan seçenek bu değildir. Karşılıklı kazan oyunu oynamak hem işletmeniz için hem de sizin için daha değerli bir yargıdır. Müşteri sizden daha düşük bir fiyat teklif ettiğinde siz daha büyük bir hizmeti önüne sunun ya da o ürün veya hizmete ekstralar ekleyin.

Satış Pazarlama Bilgisi

Her işletmecinin ve satış personelinin kendine göre has taktikleri vardır. Fakat inovasyonel çözümler ile satış başarılarınızı arttırabilmeniz için, size satış pazarlama dünyasında en yenilikçi haberleri paylaşmaya devam ediyoruz. Konu hakkında ayrıntılı bilgi için: satış desteği sayfasını inceleyebilirsiniz.kobi vadisi

Yorumunuz