Yatırımcı Arıyorum

İşletme İçin Piyasadaki Boşlukları Belirlemek

İşletmede Piyasa Boşluğu Nasıl Belirlenir?

Piyasa boşlukları, boşluk olarak gizlenmiş fırsatlardır. Piyasadaki boşluk, mevcut işletmelerin hizmet vermediği bir yer veya alandır. Örneğin, Netflix yıllar boyunca birçok Pazar boşluğunu doldurdu. Film ve dizi sektörünü kaliteli bir şekilde insanlara sunarak gücü eline aldı ve şuanda dünyanın en iyi Film ve Dizi platformudur. Tüm ürünlerin elbette ki bir alıcısı vardır. Lakin alıcısı bulunup, ürünün bulunamadığı birçok piyasa boşluğu vardır. Piyasa boşluğu bir nevi bu tanıma da denir.

Herhangi bir yeni işe başlıyorsanız ya da mevcut işletmenizi değiştirmek istiyorsanız pazardaki boşlukları incelemek ve kendinizi mantıklı bir boşluk bulmak size çok fazla kazanç sağlayabilir. Aslında aklınıza gelebilecek her başarılı işletme bir çeşit piyasa açığına hizmet etmiştir. Yani piyasa boşluğunu kısaca şöyle tanımlayabiliriz: piyasa boşluğu patrondur, siz onu ne kadar doldurursanız (ne kadar çalışırsanız) o kadar çok maaş alırsınız. Çevrenizdeki fırsatları belirlemek ve bu fırsatlardan yararlanmak için yazımızı okumaya devam ediniz.

Piyasa Boşluğunu Belirlemek İçin Değerlendirme Yapmak

Sadece aradığınız doğru fikri değil de, doğru insan için doğru fikri bulmalısınız. Piyasada faydalanamayacağınız bir boşluk bulmak size hiçbir fayda sağlamaz. Bu yüzden pazardaki boşlukları aramaya başlamadan önce, gücünüzün tam olarak nerede bulunduğunu bilmeniz sizin için mantıklı olacaktır.

Algıladığınız güçlü yönlerinizi belirleyerek bir liste haline getirip başlayabilirsiniz. Size rehberlik etmesi için geçmiş deneyimlerinizden ve tecrübelerinizden faydalanın. En çok neler yapıyorsanız onları düşünün. Etrafınıza bakın, gördüğünüz her şeyden bir boşluk oluşturmaya çalışıp oluşturduğunuz boşluğun faydalı olup olmadığını değerlendirin. Başarılı olanları seçerek bir listeleme yapabilirsiniz. Sizin yaşadığınız veya toplumun yaşadığı sorunları araştırın. Pazar yerinin en kalabalık ve geniş olduğu boşlukları tercih edin. Bu fikirleri değerlendirin ve test edin. Bir İşletmenin İşlevsel Alanları Nelerdir?

İşletmenin Pazarlamasını Yapmak

Küçük işletme sahipleri genellikle; iç piyasaya gelinince çok geniş düşünürler. Ancak, pazardaki boşluklara gelindiği zaman küçük düşünmek her zaman daha iyidir. Pazarınız ne kadar belirgin olursa, onları etkili bir şekilde hedefleme olasılığınız o kadar yüksek olur.

Elbette pazarınızın büyümeyi sürdürecek kadar büyük olduğundan emin olmak istersiniz. Çünkü her zaman devamlılık sağlanması iş sürekliliği bakımından iyidir. Mevcutta birçok ürüne sahip olunması gerekir, bu size pazarlama kısmında talep çoğaltır. İnsanlar işletmenizden bir ürün alacakken öncelikle sunduğunuz seçeneklere bakar. Örneğin; müşteriye 20 ürün sundunuz. Ya da müşterinize 100 ürün sundunuz. Müşterinizin hangi sunumda sizden ürün alma olasılığı daha fazladır. Tabii ki daha çok seçenek olan işletme daha çok iş yapma oranına sahiptir.

Bazen devlet bazı eksiklikler ya da hatalar yapabilir. Bu tarz hataları ve eksiklikleri doldurmak sizin için iyi bir iştir. Örneğin, Türkiye’de bugün benzin 2 TL indirim geldi ve birkaç hafta süreceği tahmin ediliyor. Yeterli birikiminiz varsa hemen bir benzin depolayın. İki hafta sonra benzinin tekrar aynı fiyata geldiğini düşünelim. Hemen elinizi cebinize koyup bir benzinlik istasyonu açın ve muhteşem bir kazanç sağlayın. Tabi ki bu bir örnektir, gerçeklik payı vardır yoktur size kalmıştır. Lakin birçok ülkede ara ara krizler yaşanmaktadır. Krizi fırsata çevirmek diye de buna denilebilir.

Ek olarak da teknolojiye her zaman ayak uydurun. Örneğin, insanlar artık markete bile gitmeyi tercih etmiyor. Açıyor telefondan uygulamayı ve ne istiyorsa satın alıyor. Neden bu uygulamayı yapan siz olmayasınız? Her türlü sorunlara çözümler üretmeye çalışın. Sorunlar masraf yaptırır, çözümler ise insanları bu masraftan kaçındırır. Bu sayede çözüm üreten birisi olarak, masrafı size ödeyerek sorunu ortadan kaldırmayı tercih ederler.

İşletmede Olan Sorunları Belirlemek

Sorunlara çözüm belirlemeden önce o sorunu bulmalısınız. Mevcut bir sorunu çözmeniz sizi tüketicilere yönlendirecek, ürünlerinizin / hizmetlerinizin pratik olarak kendilerine satmasına neden olacaktır. Bu gizli boşlukları bulmanın kolay bir yolu da, potansiyel müşterilerinize mevcut pazarda ne kaçırdıklarını sormaktır. Ayrıca rakiplerinizin incelemelerini gözden geçirerek, müşteri ilişkileri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu size rakiplerinizin neyi doğru yapmadığı konusunda fikir verir ve size daha iyisini yapma şansı doğar.

Bir Pazar boşluğuna odaklanmak aynı zamanda hali hazırda doymuş bir pazara girmekten kaçınmanıza yardımcı olur. Sorunları belirleyin ve muhteşem çözümler düşünün. Pazardaki boşlukları doldurarak kazanç sağlayın.

Size ilham vermesi açısından, İş Fikirleri kategorisinde yer alan yazılarımızı da okuyabilirsiniz.kobi vadisi

Yorumunuz