Yatırımcı Arıyorum

Sessiz Bir İş Ortağı Bulmak

Küçük işletme girişimleri için sessiz bir iş ortağının yardımını almak, kontrol talep etmeden paraya katkıda bulunacak bir ortak kavramı oldukça cazip. Daha da iyisi, girişimlerin büyük çoğunluğunun nakit akışı sorunları nedeniyle başarısız olduğunu düşündüğümüzde, sessiz bir ortak bulmak şirketin hayatta kalmasında hayati bir adım olabilir.

Sessiz Ortak Nedir?

Sessiz ortaklar, günlük operasyonlara katılmadan şirketlere yatırım yapar. Paralarını işinize yatırırlar ancak toplantılara katılmazlar ve karar vermezler. Finansları denetlemez ya da stratejileri gözden geçirmezler. Günlük işleri işletmenin personeline bırakır ve işi iyi yöneteceğinize güvenirler.

Sessiz Bir Ortak Nasıl Çalışır?

Sessiz ortaklar, günlük operasyonlara ve önemli kararlara katılmadan işletmenize para katar. Bu tür ortaklık her iki taraf için de benzersiz olduğundan, ekibinizin ve sizin güvendiğiniz kişi ile bir yatırımcı seçmek iyidir. Sessiz iş ortağınızı bulmak ilk adımdır. Ardından her iki tarafın da rahat olduğu bur ortaklık anlaşması hazırlanmalıdır.

Bu anlaşmalar, sizin ve sessiz ortağınızın rollerini, sorumluluklarını ve beklentilerini açıkça tanımlamaktadır. Genellikle sessiz ortaklar, yatırımlarını yapıp geri adım atarak sizin ve ekibinizin tüm operasyonları ve kararları yönetmenizi sağlar.

Sessiz Ortaklar ve Genel Ortaklar

Sessiz ortaklar, bir şirketin finansmanına ve büyümesine yardımcı olmak için finansal destek ve ortaklık sağlar. Ancak genel ortaklar, bir şirketin yönetimi, işlevi ve harcamaları üzerinde kontrolü olan bireyler ve gruplardır.

Sessiz ortaklar, genel ortaklar gibi günlük şirket operasyonlarına dâhil değildirler. Genel ortaklar, şirket adına karar verebildikleri için daha az finansal korunurlar ve şirket borçları ve yükümlülüklerinden bizzat sorumlu olabilirler.

Sessiz Ortaklar ve Gizli Ortaklar

Sessiz ortaklardan farklı olarak gizli ortaklar, işletmenin günlük faaliyetlerinde söz sahibi olabilir. Gizli ortaklar örneğin, önceki iş başarısızlıklarının yeni girişimin itibarını zedeleyeceğinden endişe edebilir. Katılımlarını gizli tutmayı tercih ederler. Ayrıca sessiz bir ortağın da gizli bir ortak olması mümkündür.

İlgili tüm tarafları korumak için ortaklığın tam olarak nasıl tanımlandığından emin olunması gerekir.

Sessiz Ortaklık Anlaşması

İşletmede yapılan tüm faaliyetlerin sorunsuz ve sürprizsiz bir şekilde devam etmesini sağlamak için sessiz ortaklığınızın şartlarını açıkça tanımlamanız gerekir. Yapılan bir anlaşma ile her bir ortağın sorumluluk ve yükümlülükleri açıkça tanımlanmalıdır. İşletme için faaliyetlerde bulunurken, yapılacak anlaşmaların veya sözleşmelerin, işletmenin atadığı bir avukat yardımıyla yapılması gerekir.

Avukatlar, yasal her türlü hak ve mevzuatları bildiklerinden dolayı işletme sahibinin ve ortak olacak kişinin haklarını koruyacak şekilde ortaklık anlaşmalarını düzenleyecektir. Bu tür anlaşmalarda sözlü anlaşmalar da bağlayıcı olsa da, ileride bir karışıklığa meydan vermemek için yazılı anlaşma yapılması daha uygun olacaktır.

Sessiz Bir Ortağın Hakları

Sessiz bir ortak, sınırlı katılım ve sorumluluk ile yatırım getirileri kazanma hakkına sahiptir. Ayrıca şirketin finansal tablolarını inceleme ve ortaklık sözleşmesinde yapılan değişiklikler hakkında girdi sağlama hakkına da sahiptir. Sessiz ortaklığın birçok faydası ve hakkı olduğu gibi finansal riskleri de vardır.

Sessiz İş Ortaklarının Finansal Miktarları

İlk yatırımların karşılığında sessiz ortaklar genellikle şirkette hisse senedi, gelir veya kar yüzdesi alırlar. Kazandıkları pasif gelir miktarı, şirketin ne kadar iyi olduğuna ve yapılan sözleşmeye bağlı olacaktır. Çoğu durumda sessiz ortak, aktif ortağa göre daha küçük bir kar kazancı elde edecektir.

Borçlar ve zararlara gelince, bir iş girişimindeki tüm ortaklar işletmenin finansmanından sorumludur. Bunla birlikte sınırlı sorumluluk sayesinde sessiz ortak genellikle işe ilk yatırım yaptıkları odandan sorumludur. Örneğin; bir işte %20 hissesi olan bir ortak, zarar ve borçların yüzde 20’sinden sorumludur.

Ortaklığın ayrıntılarına, yasal uyuşmazlıkları ve yanlış anlamaları önlemek için işin başlangıcında ve ortaklık anlaşmasında karar verilmelidir. Hem işletme sahibi hem de iş ortağı yatırımı vergi amaçlı olarak kabul etmek zorundadır. Ve sessiz iş ortağı yatırımdan elde ettiği kazançlardan sorumludur. Yatırım Ortağı Nasıl Bulunur

Sessiz Ortaklar İçin Riskler

Sessiz iş ortakları, işletmenin günlük faaliyetlerine dâhil olmadığından güven, çabanın başarısı için hayati önem taşır. Sessiz iş ortağının şirketin karlılığı veya stratejik tercihleri hakkında resmi bir girişi yoktur. Yasal uygunluk, çevre sorunları ya da muhasebe standartları gibi konular üzerinde hiçbir kontrolü yoktur. Bu, yapılan işte yanlış veya etik olmayan uygulamaların gerçekleşmesi durumunda yatırımın olumsuz etkileneceği anlamına gelir.

Sessiz iş ortaklarının işletmedeki sorumlulukları çok azdır. Doğru yasal belgeler hazır olduğunda, sessiz bir iş ortağı şirketin maruz kaldığı herhangi bir zarar için yalnızca asgari düzeyde yer alacak ve genel ortaklıktan daha güvenli bir yatırım haline gelecektir. Ancak sessiz ortaklar, sınırsız sorumluluktan korundukları için diğer tüm yükümlülükler yerine getirilene kadar fesih durumunda şirket varlıkları üzerinde herhangi bir talepleri olmayacaktır.

Sessiz İş Ortakları Nasıl Bulunur?

Her ortaklıkta odak noktası yatımın geri dönüşüdür. Yapılacak iş planı ile şirketin makul bir süre içinde nasıl pozitif nakit akışı yaratacağını etkili bir şekilde göstermelisiniz. Sizi iyi tanıyan ve çabalarınıza güvenen aileniz ve arkadaşlarınız ilk sessiz ortak adaylarıdır. İşinizle ilgili geliriniz yeterli olmadığı durumlarda, aile ya da arkadaş çevrenizden sessiz ortak olmalarını talep edebilirsiniz.

Aile ve arkadaş çevresinden sessiz ortak bulamanın bir avantajı, işinizde başarılı olduğunuz takdirde ödemelerinizi erteleyebilirsiniz ve kişilerin size karşı yasal yollara başvurma olasılığı daha düşüktür.

İkinci sırada ise melek yatırımcılar gelmektedir. Melek yatırımcılar genelde sessiz ortaklıklara meyilli kişilerdir. Girişim kapasiteleri ile yatırımlardan büyük getiri sağlama potansiyeline sahip işletmelere yatırım yapmaya çalışırlar.

Not: bu aşamada Kobi Vadisi olarak size yardımcı olmak istiyoruz. Yeni bir ortak arayışınızda tek yapmanız gereken; ortak arıyorum sayfasını ziyaret ederek, Türkiye genelinde ilan verebilirsiniz.

Yatırımcılar Nasıl Çekilir?

Yatırımcılar, gelecek vaat eden, pozitif büyüme yapacak işletmelere yatırım yapmak isterler. İş planlarınızı açıklayan ve potansiyel yatırımcılarınızın aklına gelebilecek tüm soruları cevaplayan gerçekçi, ölçülebilir rakamlar oluşturursanız, yatırımcı bulma olasılığını da artırırsınız.

Konseptinizi, ürün veya hizmet örneklerinizi ve mevcut rekabetinizle ilgili bilgileri içeren bir satış sunumu hazırlayın. Ayrıca anket sonuçlarını, pazarlama planlarını, kilit personelin biyografilerini ve bütçe bilgilerini de ekleyin. Yatırım için ne kadar para aradığınızı ve bu paranın işletme faaliyetlerinde nasıl kullanılacağını belirtin.

Son Olarak

Etkili ortaklıklar, tamamlayıcı becerilere ve çeşitli deneyimlere sahip insanları, büyüyen bir işletmenin yararına bir araya getirebilir. Ayrıca ortaklıklar, dâhil edilen ek kişilikler göz önüne alındığında, çatışma olasılığını da artırabilirler. Sessiz bir iş ortaklığının risklerini ve ödüllerini anladıktan sonra işlemde yer alan herkese fayda sağlayacak bir anlaşmayı güvenli bir şekilde yapabilirsiniz.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz