Yatırımcı Arıyorum

İstanbul’da En Karlı Yatırım Bölgeleri Hangileri?

İstanbul’un En Karlı Semtleri

Büyülü geçmişi, tarih dolu semtleri ile İstanbul yatırım cazibesini korumaya devam ediyor ancak yatırım cazibesinde ki önemi gittikçe farklılaşıyor. Marmaray, 3. köprü ve yapımı devam eden %80 oranında tamamlandığı belirtilen Hava limanı nedeni ile kentin değerlenen bölgeleri yeni gelişen bölgelere doğru değişim göstermiş durumda.

3. Hava Limanı için yapım çalışmalarının bitiş tarihi 29 Ekim olarak belirlenmiş.

İstanbul’da Değerlenen Arazi Mevkileri

ARNAVUTKÖY

Kuzey Marmara otobanına 500 metre mesafede bir arsa için 3022 metrekare arsaya 1.095.000 Lira fiyat konulmuş ve fırsat olduğu yorumu yapılıyor. Semtin diğer arsa satışı yapılan bölgelerine doğru araştırmamızı sürdürdüğümüzde yeni Hava Limanına 1 KM mesafede 400 metrekare arsa için 1.100.000 Lira fiyat verilmiş ve yine yatırım için fırsat olduğu yorumları yapılıyor.

Arnavutköy’ de arsa değerlerini Arsa Rayiç Değeri Sorgulama sitesinden öğrenmek mümkün elde edilen bilgiler ile piyasa koşulları içinde satışa sunulan arsa fiyatlarını öğrenmek sonra bu bilgileri karşılaştırmak yatırıma hazırlananlar için sağlıklı bir araştırma yolu başlatmış olacaktır.

Basında yer alan bilgilere göre Arnavutköy’de arsa ve tarla fiyatları Kanal İstanbul projesinin açıklanmasından itibaren yükselişe geçmiş, imarlı arsaların fiyatı İki yıl öncesine göre rakamı Üç’ e katlamış durumda.

POYRAZKÖY

Piyasa koşullarına hemen göz gezdirdiğimizde Beykoz / Poyrazköy de anayola yakın 5700 metrekare arazinin 5.700 Bin Liraya satıldığını görüyoruz. Bir başka ilanda 34 Bin Metrekare tarlanın 51 Bin Liraya satışa sunulduğu bilgisi ile karşılaşıyoruz yine Rayiç sorgulamadan gerekli bilgiler elde edilerek piyasa koşulları ile karşılaştırılabilir. 2016 yılında 80 Lira olan arsa fiyatları 700 Liraya yükselmiş.

SANCAKTEPE

Metronun bu semte gelmesi semtin değerini artıran en önemli etkenlerden biri. Sancak Tepe’ den metroya binen bir kimse Sarıyer, Taksim, Atatürk Hava Limanı ya da Kartal’a gidebilecek dolayısı ile ulaşım açısından Sancak Tepe’nin her yere bağlantısı mevcut artık.

Resim İstanbul Orman projesi kente Anadolu yakasından Sancak Tepe’nin Aydos Ormanı yanından oksijen sağlarken sancak Tepe’nin değerini de bir hayli yükseltecek gibi görünüyor. Günümüz itibarı ile piyasa koşulları 300 – 500 Metrekare aralığındaki arsalarda 1.100.000 – 1.300.000 Lira arasında değişiyor. Bölgelere Göre Dükkan Kira Fiyatları

TAYAKADIN

Taya kadın Köyü, Arnavutköy’e bağlı 1972 yılına kadar Çatalca’ya bağlı iken bu tarihten sonra Gaziosmanpaşa’ya bağlanmış daha sonra 2009 yılına gelindiğinde Arnavutköy’e dahil edilmiş. Piyasa fiyatlarına günümüz itibarı ile göz gezdirdiğimizde 1000 Metrekare bir arazi için 600 Bin TL, 550 Metrekare arazi için 330 Bin TL gibi rakamlar ile karşılaşıyoruz.

DURUSU

Eski adı Terkos olan bölge yeni adı ile Durusu olarak anılıyor. Kanal İstanbul projesinin geçtiği bölgelerden biri. Avrupa yakasının gittikçe değeri yükselen bölgelerinden biri Durusu. İstanbul’un tatlı su potansiyelinin %22 kadar bir oranını temsil ediyor. Piyasa koşulları incelendiğinde 200-300 Metrekare arsa için 200-300 Bin TL rakamlar göze çarpıyor.

YENİKÖY

Yeniköy Boğaziçi’nin en güze semtlerinden biri Rumeli yakasında İstinye ve Tarabya arasında bulunuyor Sarıyer’e bağlı muhtarlıklardan biri. Piyasa koşulları incelendiğinde karşılaşılan rakamlar 400-500 Metrekare için 350-450 Bin TL aralığında bulunuyor.

KARABURUN

Arnavutköy sınırları içinde bulunan Karaburun köyü, İstanbul’a 25 Km uzaklıkta. Kilyos’tan sonra en çok ziyaretçi alan plajlara sahip sahil köyü. Bölgeye geleceğin tatil merkezi olarak bakılıyor, Karadeniz Rivyerası Projesi kapsamında dünya ülkelerinin gelip konaklayacağı bir tatil merkezi olmaya hazırlanıyor. Arsa fiyatlarına gelince piyasa koşulları 200-300 Metrekare için 200-700 Bin TL aralığında değiştiğini söylüyor.

David Rockefeller’a nasıl zengin oldunuz diye sormuşlar, şehrin bittiği yerden arsa aldım diyerek cevaplamış.

Dünyanın en zengin adamlarından biri yatırımda arsa almanın avantajlarına dikkat çekmiş. Yeni gelişen bölgelerde sadece kâr elde etmek amacı ile arsa alımı yapan kimseler dışında yatırım yapacakları projeler için yeni gelişen bölgeleri gözlerine kestiren ve bu bölgelerde arazi satın almaya başlayan ön görü sahibi dev yatırımcılar da bulunuyor. Otel, AVM, İş merkezi gibi ya da konut projeleri için arazi satın alma hazırlıkları çok önceden başlıyor. İstanbul’da Yapılabilecek İşler

İstanbul’da Arsa Alım Satımı Yapmak

Arsa alım satımı yaparak para kazanan bu faaliyet ile büyük kazanç elde eden yatırımcı grubu da söz konusu doğru zamanda arsayı almak, beklemek ve doğru zamanda elden çıkarmakla kâr elde eden yüksek kazançlar sağlayan bir kesimde mevcut.

Not: Bu yazı 2018 yılında hazırlanmıştır, yazı içerisinde belirtilen fiyat ve rakamlar günümüz şartları ile değişkenlik gösterebilir.kobi vadisi

Yorumunuz