Yatırımcı Arıyorum

İşyerinde Güvenlik Nasıl Sağlanır?

İşyerinde Güvenliği Sağlamak

Günümüz şartlarında her işyeri davetsiz misafirler, silahlı suçlular, terör veya hoşnutsuz çalışanlar gibi birçok tehlikeyle karşı karşıya kalabilmektedir. Ne yazık ki bu tehlikelerin hepsi, her gün işyeri güvenliği için tehdit oluşturmaktadır. Bunun yanında bireysel ve toplu terör saldırıları yanında grev yapan personelin işyerlerine zarar verdikleri durum örnekleri de dünyanın her yerinde yükselişe geçmiş bir konumdadır. Bunlar işyerleri, okullar ve daha birçok alanda rastlanabilecek üzücü durumlar olmasının yanında birer hayatın gerçeğidir. Potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bu olaylar karşısında iş yerini güvence altına almak gerekir.

Şiddetli bir suç durumunda herkesin güvenliğini sağlayacak ve kayıpları en az indirecek güvenlik tedbirleri nelerdir beraberce bir göz atalım:

İşyeri Güvenliğine Dair Önemli İpuçları

Güvenli girişler

Giriş noktalarını güvence altına almak işyerinin emniyeti için atılacak ilk adımdır. Kilitli kapılar, anahtar kart girişleri gibi önlemler davetsiz misafir veya silahlı bir suçluyu caydırıcı önlemler arasındadır. Bu önlem; bu kötü niyetli kişileri kapıların dışında tutarak zarar vermelerini önlemede önemlidir. Bu önlem kolay gibi görünse de işletmeler genellikle tüm işletmelerin uygulaması gereken bu güvenlik önlemini görmezden gelmektedirler. İç kapılar için kilitleme mekanizmaları bile bulunmaktadır ve bu sistemle kapılar etkili bir şekilde kapatılarak mekanizma içeriden devre dışı kalana kadar kimsenin girip çıkmasını önleyebilmektedir. Kilitlenme durumunda, bu cihazlar zayiatı en aza indirmeye yardımcı olabilir ve emniyet güçlerinin tehdidi izlemesi ve etkisiz hale getirmesi için güvenlik noktaları yaratabilir.

Kapılar bir mekânın kale kapısı gibi düşünülmelidir. Nasıl ki kale kapıları, yetkili bir kişi veya gruba açılma emri verilmedikçe kapalı kalıyorsa bir işyeri için de durum böyle olmalıdır. Bir ziyaretçi beklendiğinde ziyaretçinin önceden arama yapması ve bir randevu alması gerekir, ayrıca bir lobide ya da bekleme alanında beklemeleri gerekir. Bu alan aynı zamanda güvenli olmalı ve erişim için belirli bir anahtar, kart veya başka mekanizmalar kullanılmalıdır. İş Sağlığı ve Güvenlik Önlemleri

Kimlik bilgilerini kontrol etmek

İşyerinde yabancı kişilerin dolaştığını görürseniz, kim olduklarını sormaktan ve kimlik bilgilerini görmekten çekinmemelisiniz. Bu yeni bir çalışan olsa bile tam olarak kimi aradığını bilmek güvenlik sağlar. Birileri, kim olduklarını veya kimlik bilgilerini görmeyi sorduğunuzda şüpheli veya ürkek davranmaya başlarsa, hemen varsa güvenlik birimine bildirmek gerekir. Şayet işyerinde böyle bir güvenlik birimi yoksa, işyerine giren kişilerin denetimini yapacak şekilde girişte bir kontrol noktası oluşturulmalıdır. Ve giren çıkanların denetimi sağlanarak istikrarlı bir güvenlik sağlanmalıdır.

Kameralar görüntülerini kayıt altına almak

Güvenlik kameraları, işyerine giren ve çıkan kişilerin yüksek çözünürlüklü bir resmini sunarak işin güvence altında alınmasını sağlar. Ayrıca bu kameraların kayıtları herhangi olası bir olayda polis soruşturmaları için çok önemli olabilir ve ziyaretçiler hakkında bilgi edinirken önemli bir kanıttır. Dışarıdaki bir güvenlik kamerası, kapılara ulaşmadan önce yaklaşmakta olan tehditleri görmeyi sağlayarak, olası toplu bir tehditte herkesi uyarılması ve bir kaçış planı oluşturabilmesi için zaman kazanılmasını sağlar. Ayrıca bir envanter ve çalışan yönetimi aracı olarak da hareket ederler; böylece çalışanların gün boyunca neler yaptığını takip etmeye ve tüm eksik öğeler konusunda karar vermeye yardımcı olur.

Güvenlik protokolleri hakkında çalışanlara bilgi vermek

İşletmeyi korumaya yardımcı olmanın en iyi yollarından biri, çalışanların farkında olduğu sıkı güvenlik protokollerine sahip olmaktır. Bu protokoller aylık toplantılarda çalışanlara dağıtılan bildiri metinlerine dahil edilmeli ve işyerinde ilan panolarında ilan edilmelidir. Mesela, tüm kapıların kapalı olacağı veya İlk önce yönetim tarafından izin verilmedikçe yetkisiz kişilerin işletmeye girmesine izin verilmeyeceği gibi kurallar belirtilmelidir. Bu basit protokoller, potansiyel olarak tehlikeli durumlardan kaçınılmasına ve çalışanların işyerinin güvenliğin öneminin farkında olmasına yardımcı olur.

Siber güvenlik önemsenmeli

İşyerlerinde genellikle konum güvenliğine odaklanılır ve siber tehditleri göz ardı edilmektedir. Fakat gelişen teknoloji ile birlikte siber suçlar artmaktadır. Siber tehditler şirketlere ve kurumlarına maddi ve yasal olarak inanılmaz derecede zarar verebilirler. İhlaller karşısında, etkilenenler yasal işlem yapılması isteyebilse de yine de bu şirket için finansal bir felaket anlamına gelebilir.

Unutmamalıdır ki; siber güvenlik için illa bir suç işlenmesi gerekmez çünkü internet ortamı birçok verinin saklanabileceği çok büyük bir alandır ve potansiyel tehlike içerir. KOBİ’lerde Siber Güvenlik

Çalışanların Güvenliği Sağlamak

Bir yönetici için işyeri güvenliği, CEO, süpervizör veya işletme sahibi olmaktan çok daha önemli bir konudur. Çalışanların hayatı ve müşterileri bilgilerinin güvenliği her şeyden önce gelir ve her ikisi de korunmaya değerdir.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz