Yatırımcı Arıyorum

İşyerinizde Kendinizi Motive Etmenin 5 Yolu

İşyerinde Motive Olarak Çalışmak

Çalışan bir insan için en çok moral bozucu davranış, kendisinin işyerinde değerinin azaldığını görmektir. Bu durum verimliliği azaltır ve kişiyi içsel bunalıma sürükler.

Her insanın çalışma yapısı farklıdır. Kimi işinde motive olamaz ve zor işleri yapmakta zorluk çekerken, bazı kişiler ise ne kadar uzun saat çalışırsa çalışsın, motivasyonlarını ve enerjilerini yitirmezler. Bu da işyerinde değer kaybına uğramamak anlamına gelmektedir.

İşyerinde ilerlemeye devam etmek için düzenli bir şekilde başarı, onaylanmak ve cesaretlendirilmek istersiniz. Takdir edilmediğinizi hissettiğinizde motive olmak zor olabilir.

Para mı Övülmek mi?

Bir işyerinde çalışan iki elemanınızdan birine sıkı çalışması sonucu 1000 TL ödül verirken, diğerine de yine sıkı çalışması sonucu, kendisinin takdirini topladığını ve şirket için ne kadar değerli olduğunu belirten bir konuşma yaptınız.

Sizce hangisi daha iyi motive olur? Parayı alan para bittiği andan itibaren motivasyonunu da kaybeder ancak övgü alan ve değerli olduğunu hisseden kişi, motivasyonunu kaybetmeyecektir.

Yani sözlü olarak takdir gören kişi daha da verimli çalışacaktır.

Bir işyerindeki en büyük tehlikelerden biri, önemsiz olduğunu düşünen çalışanların olmasıdır. Kişi, değerinin sürekli risk altında olduğunu hissederse, sürekli endişeli hale gelir, performansı azalır hatta bu durum psikolojik ve koroner hastalıklara da neden olabilir. Koroner hastalıklar ise daha çok haksız yere eleştirilen çalışanlarda kendisini gösteriyor.

Takdir duygusunu hisseden kişiler ise, yüksek bir enerji ile çalışıyor ve iş yerindeki verimliliği de artıyor. Yani popüler inancın aksine, kişiyi motive eden para değil, takdir edileceği sözleri duymasıdır. Girişimcileri Neler Motive Eder?

İçsel olarak insan beynine yerleşen olumsuz önyargı, olumsuz deneyimlerin, olumlu olanlardan daha kolay hatırlanıp algılandığını söylemektedir. Negatif uyaranlar, beyin alarm zillerinin çığlık atmasına neden olurken, pozitif uyaranlar ise geçici memnuniyete neden olmaktadır.

Beynin alarm zili; kötü haberleri aramak için nöronların üçte ikisini kullanır.

Alarm çaldığında, olumlu olay ve deneyimlerden farklı olarak, olumsuz olay ve deneyimler daha hızlı bir şekilde depolanır.

Olumsuzluk yanlılığına karşı doğuştan gelen eğiliminizle, takdir edilme ihtiyacınızı bir araya getirdiğinizde, birçok insanın işinde motive olmak için neden bu kadar çok mücadele ettiğini görmek kolaydır.

İşyerinde Motive Olmanın 5 Farklı Yolu

Amerika’da işçiler arasında yapılan bir anketin sonucuna göre, kişilerin yüzde 65’inin işyerinde takdir eksikliği hissettiği belirlenmiş. Bu duygunun da olumsuzluklara, düşük morale ve verimsizliğe yol açtığı da biliniyor.

Dünya geneline baktığımızda, eğer işyerinde değer kaybı yaşıyorsanız emin olun, yalnız değilsiniz. Yani milyonlarca kişi aynı dertten muzdarip.

Peki, kendinizi umutsuzluğa kaptırmamak ve motive etmek için neler yapabilirsiniz?

1- Küçük Zaferlere Odaklanın

İşyerinde bazen işler yolunda gitmeyebilir. Araması gereken bir müşteri geri dönüş yapmayabilir. Yazıcıda kâğıt sıkışabilir. Gömleğinizin üzerine kahve dökülebilir ya da sizin yaptığınız bir işin takdirini başkası alabilir.

Diyelim ki büyük bir projeye hazırlanacaksınız ve sunum için çalışmanız gerekiyor. Ancak işyerinin kapanmasına da 30 dakika kaldı. Evde çalışmanız için şartlar da müsait değil. Bu projeyi bir kenara koyun ve halletmeniz gereken küçük bir işiniz varsa onu tamamlayın. Hem bir işiniz tamamlanmış olacak, hem de ertesi güne sunumunuz için zamandan kesinti yapmadan ve dikkatiniz dağılmadan, çok rahat bir şekilde hazırlanma imkânı bulacaksınız.

Küçük zaferler, beyninizde oluşan olumsuzluk ön yargısını önleyerek, olumlu şeylerin farkına varmanızı sağlayacaktır.

2- İşe Gitmeden Evvel Egzersiz Yapın

Sabahın erken saatlerinde yapılacak fiziksel egzersizler, sizin güne kaliteli ve sağlıklı başlamanıza ve tüm gün motivasyonunuzun yüksek olmasına neden olacaktır. Bu nedenle erkenden yapacağınız bir koşu, yakınlarda bir spor salonunda biraz spor yapmak ya da küçük bir yürüyüş, sadece fiziksel alanda değil, zihinsel anlamda da kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

3- Hedeflerinizle Kendinizi Motive Edin

İnsan olmanın en güzel yanı, kendi hedeflerinizi belirlemek ve onları gerçekleştirmek için moralinizin olması kapasitesine sahip olmanızdır. Yani kendi takdir duygunuzu kendiniz geliştirebilirsiniz ki, bazen insanların kendisini takdir etmesi, başkalarının takdirinden daha büyük önem taşımaktadır.

Yani kendi içsel motivasyonunuzu kendiniz yaratın.

4- İşinizin Önemini Kavrayın

Pek çok insanın işyerinde değer kaybettiğini hissedip, motivasyonlarının olmadığını hissetmelerinde ki hata, yaptıkları işin önemini görememeleridir.

Diyelim ki; satış temsilcisi işini yapıyorsunuz ve satış görüşmeleri yapmak durumundasınız. Sizin burada yaptığınız sadece bir satış görüşmesi yapmak değil, kişiler ürünleri satın aldığında, işyerinin işlerinin büyümesine ve sizi desteklemesine yardımcı oluyorsunuz.

Size göre basit bir iş gibi görünse de aslında önemli bir iş yapıyorsunuz. Bu da sizin hem kendinizi hem de başkalarının takdir ve motive etmesini sağlıyor.

5- Kendinize Güveni Teşvik Edin

Burada bir kilit noktanız vardır. Bu da başkaları size istediğiniz teşviki vermese bile, sizin kendinize olan özgüveninizi yüksek tutmanızdır.

İşyerinde yönetim ya da liderlik konumunuz olmasa dahi, insanların kendilerini değerli hissetmelerini sağlayacak şeyler yapabilirsiniz ki, bu sizin de değerinizi artıracaktır. Üretken İş İnsanı Nasıl Olunur?

Motivasyon Önerileri

Bir arkadaşınızın iyi bir sunum yaptığını düşünelim. Eğer sunum yaptığınız arkadaşınıza  “Bu sunumda gerçekten çok başarılıydın. biz seninle gurur duyduk ve sen de kendinle gurur duymalısın” demek, hem arkadaşınızın kendisini değerli hissetmesini sağlarken size olan sempatisini de artıracaktır.

İşyerinizde bir grup insanla bir proje üzerinde çalışıyorsunuz. Bir öğle yemeğine götürün, kahve ısmarlayın ya da yiyecek-içecek ikramlarında bulunun. Bu hem sizin hem de proje arkadaşlarınızın motivasyonunu artıracaktır.

Takdir etme, bulaşıcı bir eylemdir. Siz arkadaşlarınızı ne kadar çok takdir ederseniz, siz de aynı şekilde takdir göreceksiniz.kobi vadisi

Yorumunuz