Yatırımcı Arıyorum

İyi Melek Yatırımcıların Özellikleri

İyi melek yatırımcıların girişimcilere sağlanan başlangıç sermayeleri olmasaydı, bugün birçok başarılı şirket var olmazdı. Pek çok genç ve yeni girişimci, yeni kurmak istedikleri işlerini parasal yardım olmadan, başarılı bir şekilde başlatmaları için gereken finansa sahip olmamaktadır.

Girişimci adayları finansal destek aramak için ticari bir banka ya da özel bir kredi kuruluşundan işletme kredisi için başvurmayı düşünebilir ancak girişimi için bu para yeterli olmayabilir. Bu durumda başvurulacak kişiler melek yatırımcılardır.

Melek Yatırımcı Kimdir ve Nasıl Çalışır?

Melek yatırımcılar aynı zamanda iş melekleri olarak da bilinen, varlıklı bir geçmişe sahip olan ve girişimci adaylarına, işletme sağlam bir şekilde kurulduktan sonra karşılığında genellikle pastadan bir parça kapmak için başlangıç sermayesi sağlayan, yeterli finansal araçlara sahip bireylerdir.

İş melekleri, bir iş fikrini gerçeğe dönüştürmek için kullanılabilmesi amacıyla genellikle önemli miktarlarda para öderler. Çoğunlukla melek yatırımcılar, genellikle ya sahiplik sermayesi ya da dönüştürülebilir borç karşılığında büyük bir işe yatırım yaparlar.

Melek Yatırımcılar Girişimcilere Nasıl Yardımcı Olur?

Melek yatırım, yeni kurulan işletmelerde yatırım için en önemli kaynaklardan biridir. Meslek dışı terimlerle ifade etmek gerekirse, melek yatırım öz sermaye finansmanıdır. Yani bir melek yatırımcı, işletmenin gelecekte uzun bir yol kat etme potansiyelini görürse, bir işletmeyle finansman sağlamak için harcanabilir gelirini kullanabilir.

Melek yatırımcı, büyük olasılıkla sermaye finansmanı sağlamak karşılığında hisse almaktadır. Melek yatırımcı, yeni girişimciyle sadece finans desteği sağlamaz. Aynı zamanda girişimcinin işini büyütmesine yardım etmek için, uzmanlıklarını, bilgilerini, deneyimlerini ve becerilerini de paylaşır. Melek yatırımcıların genelde yatırım getirisi bekleme süresi 3–8 yıldır.

Bazı melek yatırımcılar yönetimde ya da karar almada aktif rol almak istemezken, bazı melek yatırımcılar da işi yürütme sürecinde karar vermede aktif rol alırlar ve genellikle şirketin yönetim kurulu üyelerinden biri olarak bir pozisyon elde edebilirler.

Melek Yatırımcı ile Anlaşmaya Varmadan Önce Neleri Aramalısınız?

Bir girişim başlatacağınız zaman kendinize birçok bireysel melek yatırımcı bulabilirsiniz. Ancak, görüştüğünüz kişinin iyi bir melek yatırımcı olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Melek yatırımcılar ile çalışmak, girişimciler için eşsiz bir deneyimdir çünkü melek yatırımcılar, sermayeden daha fazlasını getirirler. İş girişiminizi kurduğunuz andan itibaren, büyütmek aşamasında da size uzmanlık, bilgi ve becerileriyle katkıda bulunurlar. Bu yüzden melek girişimcilerin, iş kuracakları sektörden melek yatırımcı aramaları önerilmektedir.

Melek Yatırımcının Kişiliği

İyi melek yatırımcılar, kendilerini melek fon piyasasındaki diğer melek yatırımcılardan ayıran bazı özelliklere sahiptir.

  • Güvenilir Olması

Güvenilir bir melek yatırımcı bulmak biraz kritik bir durumdur. Çünkü ayrıcalıklı bilgileri size karşı kullanarak, daha sonra size ve işinize sorun yaratabilecek bir melek yatırımcı istemezsiniz. Sadece melek yatırımcının değil, girişimcinin de güvenilir olması gerekir.

Girişimci kişi, yalnızca parasal yardım değil, rehberlik ve bilgi için de güveneceği bir melek yatırımcı bulmalıdır. Bir iş meleği, sadece işletmenize ya da girişiminize değil, size ve ekibinize de yatırım yapmaktadır. Ayrıca uzun vadede sizinle birlikte çalışmayı beklerler.

  • İyi Karar Verme Becerileri

Tecrübeli melek yatırımcılar, karar verirken pek ayrıntıya girmezler. Yetenekli kişileri hemen belirler ve sizde ve vizyonunuzda bir potansiyel görürlerse, hızlı karar vererek hemen şirketinize veya girişiminize yatırım yaparlar.

En iyi melek yatırımcılar, girişimci kişiyi, daha sonra geri çevirmek yerine, mevcut durumu değerlendirir ve karar veriler. Aksi durum, kaynak yaratma sürecini yavaşlatmakta ve aynı zamanda zaman almaktadır.

Melek yatırımcı aranırken, büyümenize yardımcı olmanın faydalarından paylarını tahmin etmek yerine, iş girişiminizi başlatmaya ve sizi başarılı kılmaya yardım edecek melek yatırımcı aranmalıdır.

  • Dürüstlük ve Meslektaş Dayanışması

İyi bir melek yatırımcı aynı zamanda meslektaşınızdır, yani diğer çalışanlarla birlikte işbirliğine dayalı bir çalışma ortamında çalışmayı dört gözle bekler. Çünkü sadece sermaye değil, bilgi, beceri ve deneyimini sunmak için zamanını harcayacaktır.

Bu melek yatırımcılar, dürüstlük konusunda en yüksek seviyededir. En önemlisi de kurumsal dünyada başarılı olmak isteyen yeni girişimciler için akıl hocalığı yapmak isterler. Meslektaşlık olarak bakarsak, şirketinizde yönetim kurulu üyesi olan melek yatırımcı, aynı zamanda meslektaşınız olur.

  • Girişimcileri Desteklemek ve Zorlamak

Ticari geminizde, başarılı bir girişimci olan bir meleğiniz varsa, kendinizi şanslı saymalısınız. Çünkü bu melek yatırımcılar, her şeyi deneyimlemişlerdir. Bu melek yatırımcılar, başarılı bir iş geliştirmek için nelerin gerekli olduğunu ve şirketinizin ilk aşamalarda karşılaşması gereken zorlukların da tamamen farkındadır.

Başarıyı tatmadan önce, kurumsal dünyada, yeni bir iş girişiminin girmesi gereken iniş ve çıkışları bilirler. Bu kişiler, başarılı bir şirket kurma yolculuğunun tamamında da bir girişimci olarak büyümenizi sağlamak için sizi her adımda zorlayacak ve size meydan okuyarak gerektiğinde önerilerde bulunan yatırımcılardır.

  • Sabır

Melek yatırımcılar söz konusu olduğunda sabırlı olmak gerçekten bir erdemdir. Sabırlı bir iş meleği, işin dinamiklerini anlar ve kârın bir gecede artmaya başlamayacağını anlar. Kısa vadeli düşünmezler, bunun yerine şirketin geleceği açısından daha büyük resmi görselleştirme yeteneğine sahiptirler. Gergin ve zorluklardan korkan değil, sakin ve rahat bir melekle çalışmak daha akıllıcadır.

Birinin yeni bir işletmeye devasa miktarda para yatırdığında sakin kalması pek normal olmasa da, akışa devam etmek için yeni iş girişimlerinin, fantastik yükselişler ve tehditkâr düşüşlerle karşı karşıya olduğunu anlamak önemlidir. Çünkü rakiplerin sayıları her gün artmaktadır.

  • Melek Yatırımcı Olmayı Sevmek

Melek yatırımcıların girişim başarılı olduğunda iyi para kazanabilmesi için, ilk aşamalarda işinize en yüksek liraları yatırmanın faydalarından yararlanmak istediklerine dair yaygın bir kanı vardır. para kazanırsanız onlar da para kazanır. Kaybederseniz, onlar da kaybederler. Ama çoğu iş meleği böyle düşünmez.

Zorlu durumlar da dâhil olmak üzere yeni bir şirket kurma heyecanını paylaşan, kalkınmaya çalışan girişimciye akıl hocalığı yapan ve başarılı olmasını isteyen, oldukça başarılı birçok bireysel melek yatırımcı vardır. Bu melek yatırımcılar, farklı girişimlere yatırım yaparak, tekrar tekrar başarıyı tatmaktan aldıkları heyecan ve adrenalin patlamasına bağımlıdırlar.

  • Risk Almak

Hiç kimse, yeni bir iş girişiminin başarısını en başından tahmin edemez. Harika bir iş fikriniz olabilir ancak başarısızlığa yol açabilecek faktörler de vardır. Hesaplanmış riskler almaya ve yeni bir şirket yönetme deneyimi olmayan, yeni gelişen girişimcilerle çalışmaya istekli bir melek bulmanız sizin için önemlidir.

Bir melek yatırımcı, Gelecek vaat eden yeni bir girişimciye akıl hocalığı yapmaya ve ona sürekli koçluk yaparak ve yolun her adımında ona yardım ederek hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmaya hazır olmalıdır.

  • Sorun Çözücü Olmak

İyi bir melek yatırımcı, işletmenin ya da girişimcinin herhangi bir sorununa çözüm getirebilme kabiliyetinde de olmalıdır. Melek yatırımcı sadece para kazanmak amaçlı yatırım yapmaz ayrıca sektörü de iyi bildiğinden işletme ile ilgili sorunları çözmeye de odaklanmaktadır.

İyi bir melek yatırımcı bir lider gibi çalışmalıdır. Çalışanların arasındaki koordinasyonu sağlamak, yüksek verim almak ve yeniliklere uyum sağlayıp sağlamadıkları da bunların arasındadır.

Melek Yatırımcı Olmak ve Bulmak

Eğer sizde Türkiye genelinde melek yatırımcılık yaparak proje veya fikir sahiplerine finansal destek vermek istiyorsanız, Kobi Vadisi platformunda bulunan yatırıma açık ilanları ziyaret edebilirsiniz. Yada yeni bir yatırımcıya ihtiyacınız varsa; Kobi Vadisi desteğinden faydalanarak yeni melek yatırımcılara ulaşabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken; melek yatırımcı arıyorum sayfasını ziyaret ederek projeniz, iş modeliniz hakkında ilan oluşturabilirsiniz.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz