Yatırımcı Arıyorum

Kadın Girişimcilerin Aşması Gereken Zorluklar

Kadın Girişimcilerin Yaşadığı Problemler

Kadın girişimlere yönelik verilen destekler hiç bu kadar iyi ve cesaretlendirici olmamıştı. Her geçen gün piyasaya yeni katılan kadın girişimciler, ülke kalkınmasındaki paylarını artırma da hızla yol kat etmektedirler. Ancak bu olumlu gelişmeler hikayenin sadece bir kısmını oluşturuyor. Ve kadınlara ait firmalar hala azınlıktadır. Ayrıca, girişimciliği benimseyen kadınların karşılaştığı engeller, erkek meslektaşlarının yaşadıklarından çok daha büyük ve farklıdır.

Mevcut olan bu dengesizliklerin bir kısmına ışık tutmak, kadın girişimcilerin karşılaştığı temel zorlukları bilmek ve bunların nasıl üstesinden gelineceğini üzerinde düşünmek gerekir.

İşte kadın girişimcilerin üstünden gelmesi gereken zorluklar.

Kadın Girişimcilerin Üstünden Gelmesi Gereken Zorluklar

Sosyal beklentilere meydan okumak

Ağ oluşturma etkinliklerine katılan kadın girişimcilerin çoğu, basmakalıp erkeksi tavırlar olan aşırı rekabetçi, agresif hatta aşırı sert gibi tavırları takınmak zorunda kalmaktadırlar. Ancak başarılı kadın CEO’lar kendinize sadık kalmanızın ve kendi sesinizi bulmanızın önyargılı beklentilerin üzerinde yükselmenin anahtarı olduğuna inanıyorlar. Zor bir dönemi sabırla aştınız ve oradasınız. Bu gerçeği bilerek kendiniz olmalı ve kim olduğunuza güvenmelisiniz. Ve bir erkek lidere benzemeniz gerektiği fikrine asla kapılmamalısınız.

Finansmana sınırlı erişim

Yatırımcılar; başlangıç aşamasında risk almak istemezler özellikle bu bir kadınsa iki kez düşünürler. Bu yüzden kadınların sahip olduğu şirketler için sermaye arttırmak daha da zordu ve risk sermayeleri kendi çevresindeki girişimcilere yatırım yapma eğilimindedirler. Bunun anlamı, kadın ortakları olan firmaların, kadınlara yönelik başlangıçlara yatırım yapma ihtimalinin daha yüksek olduğu anlamına geliyor. Yatırımcı arayan kadınların, yatırımcıların dikkati çekmek için harika bir ekip ve iş planı aracılığıyla güven oluşturması gerekir ki sınırlı finansal kaynakların dışına çıkabilsinler. Girişimci Kadınlarımız

Ciddiye alınmak için mücadele

Çoğu kadın kendilerini, liderlik rollerini kabul etmek istemeyen erkek egemen bir endüstri veya işyerinde bulurlar. Ve erkek egemen bir sektördeki kadın girişimci olarak saygı kazanmak için mücadele ederler. Bunun üstesinden gelmek için kendinize olan güveni geliştirmeyi ve kendinize yönelik olan olumsuz konuşmaların üstesinden gelmeyi öğrenmelisiniz.

Başarılarınıza sahip çıkın

Bir kadın olarak sahip olduğunuz liderlik donanımlarınızı bir etkinlikte aktarabilmek ve kendi değerinizi gösterebilmek her zaman kolay olmaz. İş potansiyeli büyüdükçe de bunu ispat çabalarınız her geçen gün artar. Oysa kadınların bilgisine ve yeteneklerine değer vererek sahip çıkmalarıyla pekişen özgüven sayesinde olağan dışı bir çaba sarf etmenize gerek kalmaz. Yaptığınız işler zaten sizin aynanız, siz işinize odaklanın. Ve kendinizi göstermek için özel bir çaba sarf etmekten vazgeçin.

Bir destek ağı oluşturun

Sağlam bir destek ağına sahip olmak, girişimci başarısı için esastır. Bu yüzden kadın girişimciler destek aldıkları mevcut danışman desteklerinde eksik varsa tamamlayıp mesleki gelişim sınırlarını genişletmeleri gerekir. Üst düzey iş dünyasının çoğunluğunun hâlâ erkekler tarafından yönetilmekte olması, daha seçkin iş ağlarının bazılarına giriş ve bağlantı kurmayı zorlaştırır. Ve doğru destek ağını nerede bulacağınızı bilmek her zaman kolay olmayabilir. Başlangıçta kadın odaklı ağ etkinlikleri ile iş dünyasındaki ilişkilerinizi geliştirebilir sonrasında diğer ağlara girmeyi deneyebilirsiniz.

İş dünyası ve aile hayatı

Ebeveyn olan kadın girişimciler, işletmeleri ve aileleri için ikili sorumluluklara sahiptirler. Her ikisine de zaman ayırmanın yollarını bulmak, bu zorlu iş-yaşam dengesini kurmakta anahtardır. Çalışma kültürü kadınlara daha fazla esneklik sağlamak için her geçen gün değişmektedir ki bu iyi bir şeydir. Bu dengeyi kurma çabalarında çoğu kadın kurumsal bir şirketteki işinden ayrılarak kendi işi için adım atmaktadırlar.

Unutmayın; kendiniz için çalışmak, çoğu zaman başkası için çalışmaktan daha fazla özgürlüğe izin verecek koşullar sağlar.

Kadın Girişimcilerde Başarısızlık Korkusu

Başarısızlık, herhangi bir ticari girişimde gerçek bir olasılıktır ve duyulan güvensizlik bu girişimcilerin büyük hayaller kurmasını zorlaşır. Fakat karşılaştığınız başarısızlıklar tekrar yeniden başlamak ve yeni şeyler öğrenmek için bir fırsattır. Başarıya giden yol kayıplar, aksilikler ve hatalarla kaplıdır, ancak nihai varış noktanızı kaybetmediğiniz sürece, gideceğiniz yer için size yeni yollar açabilir. Bu gerçeği bilerek yolunuza devam edin ve asla pes etmeyin.

Bütün bu zorluklara rağmen dünya çapında binlerce kadın çeşitli mecralarda kendi işini kurmak için araştırmalar yapmaktadır. Eğer sizde kendi işinizi kurmak istiyorsanız Kobi Vadisi iş kurmak sayfasında yer alan makaleler ile fikir alabilir, KOSGEB kadın girişimci destekleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Asla pes etmeyin ve hayalinizin peşinden gitmeye devam edin.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz